Ознака: карл нехамер
Свет 30.06.22 | 10:15

Нехамер: Приклучувањето кон НАТО не е опција за Австрија и за тоа не треба ни да се разговара

Австрискиот канцелар, Карл Нехамер, оцени дека има нов квалитет во соработка меѓу неутралните и неврзаните земји, каква што е Австрија со НАТО, но дека за официјална...

Македонија 25.06.22 | 10:56

Според австрискиот канцелар има пробив во решавањето на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот парламент направил пробив со вчерашната одлука „да се откаже од ветото“ за отворање на пристапните преговори...

Балкан 24.06.22 | 11:50

Нехамер и ветува на БиХ кандидатски статус уште годинава

Австрискиот канцелар Карл Нехамер, порача дека Босна и Херцеговина може уште годинава официјално да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија. По Европскиот...

Македонија 23.06.22 | 12:18

Нехамер: Пристапните услови за влез на Украина во ЕУ мора да важат и за државите од Западен Балкан

Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан, посебно за Босна и Херцеговина. Тој додаде...

Свет 16.04.22 | 21:58

Нехамер по средбата со Путин во Москва: Живее во свој свет, уверен е дека Русија ја добива војната

Рускиот претседател Владимир Путин „верува дека ја добива војната“ во Украина, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер, во интервју што ќе биде емитувано во САД во...

Свет 14.04.22 | 09:45

Нехамер: Путин вети безбедност во снабдувањето со гас и плаќање во евра

Австрискиот канцелар, Карл Нечамер, соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин, во разговорот со него на почетокот на неделава, ветил безбедност на снабдувањето...

Свет 12.04.22 | 13:16

Германски медиуми го критикуваат Нехамер за патувањето во Москва

Германски медиуми денеска остро го критикуваат австрискиот канцелар Карл Нехамер, затоа што ја посети Москва и разговараше со рускиот претседател Владимир Путин. Главниот...

Свет 11.04.22 | 21:20

Песков: Средбата меѓу Путин и Нехамер беше куса според денешните стандарди

Разговорите меѓу рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар Карл Нехамер во понеделникот, беше кратка според најновите стандарди за таквите средби,...

Свет 11.04.22 | 17:52

Заврши средбата Путин – Нехамер: Разговорите беа „директни, отворени и тешки”

Разговорите беа „директни, отворени и тешки”, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер по денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин. Нехамер е првиот...

Свет 24.03.22 | 20:32

Австрија цврсто против забрана за руски гас: Тоа е погрешно и не е во согласност со реалноста

Австрискиот канцелар, Карл Нехамер, се изјасни против воведување санкциите за увоз на гас од Русија, нагласувајќи дека дискусиите на таа тема го поттикнува растот на...

Свет 24.02.22 | 12:43

Ќе останеме неутрални, нагласи канцеларот на Австрија

Повторно имаме војна во Европа, изјави денеска пред пратениците австрискиот канцелар Карл Нехамер, зборувајќи за актуелната ситуација во Украина. Нехамер рече дека...

Свет 22.01.22 | 13:12

Нехамер: Нема да ја надминеме пандемијата толку брзо

Австрискиот канцелар Карл Нехамер истакна дека пандемијата со коронавирусот нема да биде надмината толку брзо. За разлика од неговиот претходник Себастијан Курц, Нехамер...

Свет 06.12.21 | 18:14

Важи за антиисламист со поекстремни ставови и од Курц – кој е новиот австриски канцелар?

Досегашниот министер за внатрешни работи, Карл Нехамер, денеска положи заклетва како нов канцелар на Австрија пред претседателот Александер Ван дер Белен. Нехамер...