Ознака: карикатура
Македонија 25.06.21 | 12:11

Бугарите го исмеваат Заев: Карикатура со „зајко“, морковот и стапот во бугарски весник

Насловната страница на бугарскиот весник „Сега“ денеска ја краси карикатура на македонскиот премиер Зоран Заев, посветена на вчерашниот состанок на лидерите на земјите-членки...

Свет 31.10.20 | 16:55

Руската православна црква побара да се забранат карикатури на Мухамед

Претседателот на Одделот за надворешни односи на Руската православна црква, митрополитот волоколамски Иларион, изјави дека ќе биде најдобро ако Франција, како и другите...

Свет 28.10.20 | 09:24

Турција ja осуди карикатурата на Ердоган во „Шарли Ебдо“

Турските власти го осудија францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдок поради крикатурата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, велејќи дека тој чин е „одвратен обид...

Вести 17.10.20 | 09:34

Макрон го прогласи нападот за исламистички тероризам, уапсени роднините на напаѓачот

Мажот, кој го уби средношколскиот наставник бидејќи на учениците им покажувал карикатури на пророкот Мухамед, ја „гаѓал“ слободата на изразување, изјави синоќа францускиот...

Свет 16.10.20 | 21:27

Вознемирувачко видео од местото на нападот во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го посети предградието на Париз, Конфлан Сент-Онорин, каде беше обезглавен наставник од родител на ученик, кој за време на...

Свет 16.10.20 | 20:36

Родител му ја отсекол главата на наставник зошто на децата им покажал карикатура од Мухамед

Француската полиција вечерва застрела маж кој претходно со нож нападна друго лице во близина на Париз и го обезглави. Обвинител за антитероризам изјави дека се истражува...

Фудбал 31.08.20 | 09:41

Планот „Б“ на Лионел Меси

Карикатуристот Марсел, познат по своите цртежи во кои ги претставува актуелните случувања во фудбалскиот свет, своето последно дело му го посвети на можното заминување...

Свет 18.12.19 | 11:02

Реакции откако италијанскa карикатура ја прикажа ЕУ како Аушвиц

Италијанскиот карикатурист Марио Импорта предизвика полемики во земјата и странство, откако Европската унија ја прикажа како нацистичкиот логор на смртта Аушвиц,...