Ознака: карате
Скопје 16.06.22 | 14:17

Парична награда од Гази Баба за младите балкански прваци во карате

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, денес во просториите на општина Гази Баба оддржа средба со Јован Врклевски и Ева Јовановска млади каратисти...

Останати спортови 01.06.22 | 14:35

Спасеновски: Следниот медал ќе биде златен

Македонскиот каратист Петар Спасеновски кој освои бронзен медал на неодамнешното Европското првенство во Газиантеп, Турција, е оптимист дека на следното големо натпреварување...

Останати спортови 28.05.22 | 11:05

Спасеновски со бронза на ЕП се враќа од Турција

Македонскиот каратист Петар Спасеновски се закити со бронзениот медал на Европското првенство во Газијантеп, Турција откако денеска го совлада домашниот натпреварувач...

Останати спортови 26.05.22 | 19:26

Спасеновски и Костовска ќе се борат за бронзи на Европското првенство

Вероника Костовска (61 кг) и Петар Спасеновски (84 кг) ќе се борат за бронзи на Европското карате првенство за сениори во Газиантеп во Турција.   Костовска иако беше поразена...

Скопје 12.03.22 | 14:55

Гази Баба домаќин на државно првенство во карате

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски денеска го отвори Државното првенство во карате за сениори кое се оддржува во организација на Карате федерацијата...

Останати спортови 04.12.21 | 10:14

Најдобриот македонски каратист има сон за две години да ја освои титулата светски првак

Каратистот Емил Павлов ќе го памети Светското првенство (СП) во Дубаи, каде што го освои сребрениот медал и стана светски вицешампион во карате. Неговиоттренер Жарко...

Останати спортови 20.11.21 | 16:46

Емил Павлов го освои сребрениот медал на СП во Дубаи

Најдобриот македонски каратист Емил Павлов денеска го освои сребрениот медал во категоријата до 67 килограми на Светското првенство (СП) во Дубаи. Павлов во финалето...

Останати спортови 31.10.21 | 12:30

Македонските каратисти со два сребрени медали на Европскиот шампионат

Македонската репрезентација во традиционално карате на вториот ден од Европскиот шампионат што се одржува во Белград освои два сребрени медала во кадетска и јуниорска...

Останати спортови 04.09.21 | 19:17

Златен и бронзен медал за Дејан Милошевски на Државниот шампионат на САД

Дејан Милошевски – Чобачо го освои златниот медал на Државниот шампионат на САД за 2021 година во кати во категоријата (18-34 години) – шотокан стил и бронза во отвоената...

Останати спортови 14.08.21 | 17:48

Каратето нема да биде дел од ЛОИ 2024 во Париз

Меѓународниот олимписки комитет донесе дефинитивна одлука со која каратето нема да биде дел од Летните олимписки игри во Париз 2024 година. Раководството на светската...

Останати спортови 05.08.21 | 09:41

Пуликсенија Јовановска деветта на Олимписките игри во Токио

Македонска каратистката Пулексенија Јованоска го освои претпоследното деветто место во својот дебитантски настап во кати на Олимписките игри. Македонката настапи...

Останати спортови 04.08.21 | 22:00

Каратистката Јованоска утре наутро ја очекува олимписко деби

Каратистката Пулексенија Јованоска утре рано наутро по средноевропско време ќе настапи на Игрите во Токио како претпоследна од осумчлениот македонски олимписки состав. Настапот...

Останати спортови 18.06.21 | 22:17

Каратистката Јованоска седми македонски спортист на ЛОИ во Токио

Македонската каратистка Пулексенија Јованоска ќе настапи на претстојните летни Олимписки игри во Токио, откако доби вајлд карта од Меѓународниот олимписки комитет....

Останати спортови 10.06.21 | 09:41

Седум македонски каратисти на квалификациски турнир за Олимпијадата во Токио

Карате федерацијата на Македонија (КФМ) ќе биде меѓу најбројните делегации на претстојниот олимписки квалификациски турнир за олимписките игри во Токио, што ќе се одржи...

Останати спортови 17.07.20 | 20:59

Пет медали за македонските каратисти на ИТКФ онлајн шампионатот

Македонската репрезентација во традиционално карате освои два златни, еден сребрен и два бронзени медала во кати на ИТКФ Медитеранскиот онлајн шампионат кој се одржа...

Останати спортови 01.03.20 | 22:13

Златен медал за Емил Павлов на К1 Премиер-лигата

Емил Павлов го освои златниот медал на силната карате Премиер-лига во Сацлбург, Австрија откако во финалниот меч со 5-4 го совлада актуелниот светски шампион, Италијанецот...

Останати спортови 06.10.19 | 17:53

Македонскиот каратист Емил Павлов шампион во Москва

Македонскиот каратист Емил Павлов е победник во финалето на силната Премиерлига во Москва. Каратистот Павлов беше подобар во финалниот натпревар и со 3:1 го совлада...

Останати спортови 01.06.19 | 13:13

Каратистот Дервиши ѝ донесе бронза на Македонија

Членот на македонската карате репрезентација Нуредин Дервиши го освои првиот медал за нашиот национален тим на 24-то Балканското првенство за деца во карате што се одржува...

Останати спортови 05.02.19 | 14:20

Каратистот Ангел Митев нема да оди на Европско: Иако е државен првак, за него нема пари

Ангел Митев нема да патува на Европското карате првенство за кадети, јуниори и јуниори – 21 година во Алборг, Данска, оваа недела, на кое Македонија ќе настапи со најдобрите...