Ознака: кански филмски фестивал
Филм 18.05.22 | 11:30

Црвениот килим на Канскиот филмски фестивал

Синоќа свечено беше отворен 75. Кански филмски фестивал со премиера на филмот „Final Cut“, а на црвениот тепих продефилираа многу познати убавици од светот на кинематографијата...

Филм 18.05.22 | 10:30

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал: Ни треба нов Чарли Чаплин кој ќе сведочи дека филмот не е глупав

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин кој ќе сведочи дека филмот...

Филм 17.05.22 | 15:00

Почнува 75. Канскиот фимски фестивал

Денеска почнува 75. издание на Канскиот филмски фестивал. Фестивалот ја засили ѕвездената моќ со долгоочекуваниот „Top Gun: Maverick“, кој ќе ги донесе Том Круз и лицето на...

Филм 25.03.22 | 10:19

Ирис Ноблох е прва жена претседателка на Филмскиот фестивал во Кан

Одборот на директори на Асоцијацијата на филмските фестивали во Франција ја избра Ирис Ноблох, поранешна шефица на „Ворнер брос“ во земјата, за претседателка на Канскиот...

Филм 02.03.22 | 13:10

Нема да има руски делегации на Канскиот филмски фестивал

Канскиот филмски фестивал соопшти дека „нема да ги пречека“ руските делегации на претстојното 75. издание што ќе се одржи од 17 до 28 мај 2022 година, доколку не престане...

Филм 17.07.21 | 22:07

„Титан“ на Жулија Дукурно ја доби Златната палма во Кан

Триесет и седум годишната Французинка, Жулија Дукурно, е втора жена режисер што ја освоила Златната палма на Канскиот филмски фестивал, по Џејн Кампион во 1993 година...

Култура 08.07.21 | 11:46

Во Кан се врати сјајот и гламурот

Канскиот филмски фестивал, еден од најпрестижниот и најпопуларнифилмски фестивали не само во Европа туку и во светски рамки, по минатогодишното скратено и онлајн издание,...

Култура 07.07.21 | 10:46

Македонската кинематографија дел од Кански филмски фестивал и филмскиот маркет

По паузата од една година, Агенцијата за филм повторно е присутна на физичкото издание на филмскиот маркет во Кан каде со свој промотивен штанд континуирано врши промоција...

Култура 29.01.21 | 09:06

Канскиот филмски фестивал го помести вообичаениот термин од март во јули

Канскиот филмски фестивал кој лани беше откажан поради пандемијата на ковид-19, годинава го помести вообичаениот термин од мај во јули, со надеж дека ќе може да се одржи...

Култура 20.03.20 | 09:31

Канскиот филмски фестивал одложен за јули поради коронавирусот

Поради превентивните мерки за заштита од коронавирусот се одложува годинашното 73. издание на Канскиот филмски фестивал, кое требаше да се одржи од 12 до 23 мај. Можно е...

Филм 15.05.19 | 10:10

Црвениот килим на 72. Кански филмски фестивал

Со премиерата на комедијата „Мртвите не умираат“ на американскиот режисер Џим Џармуш, синоќа беше отворен 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан.    

Филм 15.05.19 | 10:07

Отворен Филмскиот фестивал во Кан

Со премиерата на комедијата „Мртвите не умираат“ на американскиот режисер Џим Џармуш, синоќа беше отворен 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан. Жирито овојпат го...

Култура 13.05.19 | 14:22

Агенцијата за филм на Канскиот филмски фестивал 2019

Агенцијата за филм на Македонија и оваа година ќе присуствува на Кански филмски фестивал, чие 72 издание свечено ќе започне утре, 14 мај, и ќе трае до 25 мај. На свеченото...