Ознака: кандидат за мандатар
Македонија 12.08.20 | 08:55

Уште два дена до рокот до кога треба да добиеме мандатар

На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека...

Македонија 10.01.20 | 09:55

Предлогот на Мицкоски за „кандидат за мандатар“ целосно на игнор: Заев бега за да се сокрие зад пратеничкиот имунитет

И од позиција на претседател на СДСМ Заев молчи за предлогот на Христијан Мицкоски за воведување кандидат за мандатар, иако од собраниската говорница се самопргласуваше...

Македонија 26.12.19 | 14:54

Прифатете една изборна единица, јас ќе бидам шпицен играч и лево и десно крило и на крај ќе победам

Убеден сум дека добивам нов мандат за премиер зашто политиките што ги водевме се насочени кон државата, порача премиерот Зоран Заев на вчерашната собраниска седница...

Македонија 26.12.19 | 12:06

18 години без парламентарна победа – фрустрации и грчевита борба за политички опстанок на транзициските политичари Заев и Шекеринска

Последните изјави на премиерот кој не сака да си замине водат само кон едно – дека европските практики за европска Македонија ќе останат како отфрлена рака, прогласени...

Македонија 30.11.19 | 13:11

Заев ќе избега од предлогот за кандидат за мандатар за да има имунитет

Заев и СДСМ ќе избегаат од предлогот за кандидат за мандатар за да имаат имунитет за тоа што го направија, порачува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски...

Македонија 28.11.19 | 19:35

Премиерот во заминување е убеден дека на изборите ќе победи од 60.000 до 120.000 гласови разлика

На следните избори јас ќе бидам кандидат за премиер, во последните две години донесовме историски одлуки за нашата држава и немам дилеми дали ќе победиме, истакна премиерот...

Македонија 28.11.19 | 13:05

Зајачката храброст на премиерот во заминување: Предлогот на Мицкоски за „кандидат за мандатар“ целосно на игнор

Заев молчи за предлогот на Христијан Мицкоски за воведување кандидат за мандатар, но избрзано од сопбраниската говорница се самопргласи за премиер и по изборите, што...

Македонија 27.11.19 | 11:23

Мицкоски предлага „кандидат за мандатар“: Има ли храброст Заев да прифати европски практики за европска Македонија?

Европски практики за европска Македонија предлага претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Но, ќе биде ли подготвен премиерот во заминување Зоран Заев да прифати...