Ознака: кандидат за градоначалник
Македонија 27.08.21 | 09:28

Расколот во СДСМ продолжува: Максим Димитриевски ќе се кандидира како независен кандидат

Aктуелниот градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ Максим Димитриевски ќе бара втор мандат од кумановчани, но овојпат без поддршката на неговата партија. Како...

Твитови 26.08.21 | 15:45

По што е познат Душко Весковски, кандидатот за градоначалник на СДСМ за Карпош?

Душко Весковски, кандидатот за градоначалник на СДСМ за Карпош, познат по тоа дека единствено што сработил во кариерата е што го смени тепихот кога го ставија директор...

Македонија 26.08.21 | 15:26

Костовски: Со мојот тим направив детална анализа што сѐ е потребно во секое населено место, во секое маало на Бутел

Со мојот тим направив детална анализа што сѐ е потребно во секое населено место, во секое маало, на повеќе наврати ги контактиравме и граѓаните за нивни идеи и сугестии....

Македонија 26.08.21 | 10:34

Пецаков: Индустриска зона во Охрид и зголемување на бројот на туристи

Охрид 4 години е заборавен. Нема нови проекти, нема ниту една капитална инвестиција. Загрозен беше статусот на градот како заштитено културно наследство под УНЕСКО. Урбаната...

Скопје 26.08.21 | 09:37

На првиот ТВ настап покажа дека не може да заврши реченица, а не општина да води од 120 илјади жители

Кандидативе за градоначалници на СДС Ваксерска, исти ко вакцините – не работат, коментира актерот Сашо Тасевски. Оној на Аеродром работеше додуша од старт, ама за...

Скопје 25.08.21 | 15:43

Д-р Камнар со поддршка за Данела Арсовска: Доаѓа време успешните и докажаните да поставуваат стандарди

Проф. д-р Виктор Камнар од Клиниката за ортопедија отворено ја сподели својата поддршка за претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела Арсовска...

Македонија 25.08.21 | 15:33

Пецаков: Охрид ќе стане светска туристичка дестинација и град со иднина за младите

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Охрид, Кирил Пецаков во интервју за Вечер.мк вели дека во неговиот мандат ќе се посвети на урбанизирање на сите...

Македонија 25.08.21 | 15:21

Стефковски: Гази Баба не личи на општина која се наоѓа во главниот град на Македонија, за 4 годни ја пеплосаа

Кандидатот за градоначалник на Гази Баба од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Бобан Стефковски, во интервју за „Инфомакс“ истакна дека е доста шарлатанското однесување на политичкиот...

Македонија 24.08.21 | 09:47

СДСМ ќе објави имиња на нови кандидати за градоначалници

СДСМ се очекува денеска да соопшти дел од своите кандидати за градоначалници, како што соопшти минатата недела, премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите. ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 24.08.21 | 09:27

Садик Сулејмани кандидат на АА за градоначалник на Боговиње

Алијанса за Албанците има нов кандидат за градоначалник за Општина Боговиње која досега ја водеше нивниот член Албон Џемаили. Кандидат за градоначалник ќе биде Садик...

Македонија 22.08.21 | 21:04

Јорданов: Ќе склучиме коалиција со народот и ќе бидеме нивен сервис

Штип на 17 октомври ќе испорача победа и промена, затоа што Штип е предвесник на промените. Вечерва овде го гледам ВМРО во измнативе 30 години, силно, сплотено, спремно...

Македонија 20.08.21 | 17:17

Д-р Миленковски: Не сакам да бидам уште еден во низата „костуми“, туку важно ми е каде ќе оди Пробиштип!

Огромна чест и гордост е да го прифатам овој пат исполнет со еден голем предизвик. А за кого го прифаќам овој предизвик, ако не за нашиот Пробиштип, вели д-р Маријан Миленковски,...

Македонија 20.08.21 | 16:42

Бизнисменот Виктор Петков кандидат за градоначалник на Гевгелија од коалицијата ЛДП и ДОМ

Граѓанската коалиција на ЛДП и ДОМ на локалните избори во Гевгелија за свој кандидат за градоначалник ќе го номинираат бизнисменот Виктор Петков. Петков е основач и...

Скопје 16.08.21 | 14:24

Ѓорѓиевски: Падот на СДСМ ќе почне од Кисела Вода

Откако официјално беше претставен како кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Кисела Вода, на социјалните мрежи се огласи и Орце Ѓорѓиевски и најави дека...

Македонија 16.08.21 | 13:46

Истакнати интелектуалци, доктори, стопанственици: ВМРО-ДПМНЕ објави дел од листата на кандидати за градоначалници

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција соопшти дел од листата на кандидати за градоначалници кои ќе се тркаат на локалните...

Македонија 14.08.21 | 16:04

Наташа Котлар кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар

Професорката Наташа Котлар е кандидат на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која ќе ја освојува општина Центар, како коалициски кандидат од редовите на Глас за Македонија. Да,...

Македонија 13.07.21 | 15:39

Заев: Дел од нив се вистински фаворити, вечерва ќе утврдиме 20-тина кандидати

СДСМ на вечерашната седница на Извршниот одбор ќе ги утврди дваесетината кандидати за градоначалници за локалните избори. Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев...

Македонија 13.07.21 | 10:10

Денес треба да бидат објавени првите кандидати за градоначалници од СДСМ

Првите имиња на кандидати за градоначалници од редовите на СДСМ треба да бидат познати денеска, според најавите на генералниот секретар на владејачката партија, Љупчо...

Македонија 09.07.21 | 17:27

Горан Сугарески побара поддршка од СДСМ во трката за градоначалник на Прилеп

Поранешниот министер за транспорт и врски во владата на СДСМ и сегашен директорот на Царинската управа, Горан Сугарески ја поднесе својата кандидатура за градоначалник...

Македонија 18.05.21 | 16:29

Ќе добие ли Скопје „градска мајка“: Софија Куновска заинтересирана за местото на Шилегов?

Како што објави последниот број на неделникот Фокус, во изборната трка за скопски градоначалник размислува да се вклучи Софија Куновска, која порано беше републичка...