Ознака: канцелар
Вести 27.09.21 | 09:00

Кој е Олаф Шолц, човекот кој ќе ја наследи Меркел

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), која победи на неделните парламентарни избори, Олаф Шолц, ќе ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар. Олаф...

Свет 26.09.21 | 10:08

Ќе има ли промена на власта во Германија: Анкетите најавуваат триумф на умерениот левичар Шолц

Околу 60,4 милиони Германци денеска го избираат идниот состав на парламентот и идниот канцелар, кој ќе ја наследи Ангела Меркел. Германските избирачи имаат право на два...

Свет 19.09.21 | 09:35

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

На точно една недела пред Германците да излезат на гласање за парламентарните избори, денеска на ТВ дебата во живо ќе се соочат тројцата кандидати за нов канцелар на...

Свет 30.05.21 | 14:55

Германците не сакаат да имаат „доживотни“ канцелари

Мнозинство Германци се за ограничување на времето кое еден политичар може ја извршува функцијата канцелар, покажува анкета на ЈуГов за новинската агенција ДПА. Во анкетата...

Свет 20.04.21 | 10:45

ЦДУ го потврди Армин Лашет за кандидат за германски канцелар

Претседателството на германската владеачка Христијанско-демократската унија (ЦДУ) уште еднаш го поддржа својот нов претседател, и премиер на сојузната покраина Северна...

Свет 16.01.21 | 20:22

Кој е Армин Лашет, новиот претседател на ЦДУ: Избран ли е идниот Канцелар на Германија

Актуелниот премиер на германската провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет е избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Со тоа Лешет...

Свет 30.05.19 | 16:50

Aвстрија ја доби првата жена канцелар

Претседателот на Австрија, Алекснадер Ван дер Белен денеска ја именува претседателката на Уставниот суд на земјата, Бригите Бирлајн за привремен австриски канцелар. Како...