Ознака: камати
Економија 15.04.22 | 19:18

Ќе растат каматите на сите видови кредити, кредитни картички и минусните салда на сметките

Граѓаните да ги проверат договорите за кредити со банките за да знаат дали имаат фиксна или променлива каматна стапка, апелираат од Организацијата на потрошувачи. Реакцијата...

Економија 15.04.22 | 12:00

Ангеловска-Бежоска: Основната камата е сѐ уште под нивото од почетокот на пандемијата

Одлуката на Народната банка да ја зголеми основната камата за 0,25 процентни поени е донесена како превентивна реакција на нагорното поместување на инфлациските очекувања....

Економија 30.12.21 | 13:13

Просечната каматна стапка во ноември 4,42 отсто

Трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити продолжи и во ноември. Се сведе на ниво од 4,42 отсто, а просечната каматна стапка на вкупните депозити...

Економија 29.04.21 | 16:52

Каматите во март биле намалени

Во март е забележано намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и на депозити, објави денеска Народната банка. Според податоците на централната банка,...

Економија 16.02.21 | 15:52

Заев чести: Ќе се бришат каматите на долговите што граѓаните ги имаат кон јавните претпријатија

Ќе се бришат каматите на долговите што граѓаните ги имаат кон јавните претпријатија. Ова е една од мерките предвидени во петтиот антикризен пакет што денеска го презентираше...

Економија 29.01.21 | 15:30

Паднаа каматите во банките

 Просечната камата кај кредитите во декември изнесува 4,63 отсто и забележува намалување од 0,05 отсто на месечно ниво и 0,31 отсто на годишно ниво, покажуваат најновите...

Економија 03.04.20 | 20:06

За најмалку 70 отсто се намалуват ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите

За најмалку 70 отсто ќе се намалат ратите за кредитите од финансиските и лизинг друштва во следните три месеци за граѓаните, за кои нема да смеат да се пресметуваат и...

Економија 31.03.20 | 21:35

Спасовски призна: Граѓаните ќе треба да платат дополнителни камати за одложувањето на кредитите

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во вечерашната емисија Топ тема на телевизија Телма истакна дека, граѓаните ќе треба да платат дополнителни камати за одложувањето...

Економија 27.12.19 | 17:44

Премиерот на заминување ќе брише камати на граѓани и на државни фирми

Владата  ќе му достави на усвојување на Собранието,Предлог-закон за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на физички лица, и за Измени и дополнувања...

Скопје 25.11.19 | 09:40

Во петок завршува плаќањето рати за вода без камата

ЈП Водовод и Канализација – Скопје потсетува дека на 29 ноември, петок, завршува спроведувањето на одлуката за наплата на долговите до 24 месечни рати (зависно од висината...

Економија 30.04.19 | 13:19

НБРМ: Намалени каматите на вкупните кредити на домаќинствата

Каматната стапка на вкупните кредити на домаќинствата во март годинава бележи минимално намалување од 0,01 процентни поени и изнесува 6,01 отсто. Како што соопшти Народната...

Свет 20.02.19 | 13:52

Орбан ги ослободи мајките од плаќање даноци и кредити за да раѓаат повеќе деца

Унгарскиот премиер Виктор Орбан  смисли план што би требало да ги поттикне жителките на оваа европска земја да раѓаат деца. Неговиот план вклучува доживотно даночно...