Ознака: камала харис
Свет 20.02.23 | 10:07

Ако дури и Германците се растревожени за опасностите во светот денес, ова е можеби моментот кога сите треба навистина да почнеме да се грижиме

Ако ја пресечете маглата од банални прокламации што произлегоа од главната сцена на Минхенската безбедносна конференција за западната солидарност и заедничката цел...

Свет 27.12.22 | 09:27

Гувернерот на Тексас со автобуси испрати мигранти пред куќата на демократката Камала Харис

Белата куќа го обвини гувернерот на Тексас, Грег Абот, за загрозување животи откако мигранти беа со автобуси донесени од Тексас и на студено време на Бадник оставени...

Свет 21.04.22 | 19:42

Потпретседателката на САД и газдата на Фејсбук добија забрана за влез во Русија

Русија го прошири списокот лица на кои им е забранет влез во земјата како одговор на санкциите воведени од Западот. На листата лица на кои им е заранет влез во Русија...

Свет 30.03.22 | 15:19

Трамп пред големо враќање: Последните анкети велат дека би „ги збришал“ Бајден и Харис

Доналд Трамп би ги победил и претседателот Џо Бајден и потпретседателката Камала Харис доколку изборите во 2024 година се одржат денеска, покажува најновата објавена...

Свет 09.03.22 | 23:39

Потпретседателката на САД пристигна во Полска

Потпретседателката на САД Камала Харис пристигна во Полска на разговори со државниот во ситуација која стана покомплицирана поради, како што го нарече Белата куќа...

Свет 27.12.21 | 20:55

Камала Харис повикува на реформи во изборниот систем на САД

Потпретседателката на САД, Камала Харис, во интервју за телевизијата „Си-би-ес“ истакна дека САД нема повеќе да бидат пример за успешна демократија кај другите земји...

Свет 20.11.21 | 12:17

Џо Бајден на преглед, Камала Харис го менуваше и кратко беше шефица во Белата Куќа

Американскиот претседател излезе вчера од болницата Волтер Рид, во близината на Вашингтон, по систематскиот преглед за кој на новинарите им рече дека поминал „многу...

Свет 19.11.21 | 19:19

Поради медицинска интервенција на Бајден, потпретседателката Харис привремено ги презела претседателските овластувања

Американскиот претседател Џо Бајден се врати на претседателските овластувања што „кусо време“ и ги имаше пренесено на потпретседателката Камала Харис поради „тоа...

Свет 20.01.21 | 23:08

Каква порака испраќа со капутот Камала Харис?

На инаугурацијата на 46 американски претседател, првата потрпетседателка на САД Камала Харис носеше креации на Кристофер Џон Ројџерс и Серџо Хадсон од модната куќа...

Свет 20.01.21 | 22:01

Америка го доби првиот Втор господин

Сопругот на американската потпретседателка Камала Харис, Даг Емхоф денеска официјално стана Втор господин, првпат во историјата на САД. Сопружникот на потпретседателот...

Свет 18.01.21 | 21:59

Камала Харис и официјално поднесе оставка од сенаторската функција

Новоизбраната потпретседателка на Соединетите држави Камала Харис поднесе оставка од функцијата сенатор на Калифорнија, пренесува Анадолија. За два дена Харис треба...

Свет 07.11.20 | 19:59

Бајден ќе се обрати до нацијата од својот имот во Вилмингтон

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ќе и се обрати на нацијата денеска во 20 часот по локално време, односно во еден часот по полноќ по Гринич, од својот имот...

Свет 17.08.20 | 14:59

Белата куќа пресече: Сенаторката од Калифорнија, Камала Харис, може да се кандидира за потпретседател на САД

Белата куќа се согласи дека демократската сенаторка од Калифорнија, Камала Харис, ги исполнува условите да биде потпретседателка на САД. Со ваквит став на Белата куќа,...