Ознака: Калифорнија
Свет 04.11.19 | 10:22

Трамп: Нема веќе пари за борба против пожарите во Калифорнија

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе го прекине федералното финансирање на борбата против шумските пожари во Калифорнија. Тој ги критикуваше напорите...

Свет 28.10.19 | 09:16

Во Калифорнија прогласена вонредна состојба поради пожарите

Гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во оваа американска држава затоа што пожарите и екстремните временски услови принудија речиси 200.000...

Свет 25.10.19 | 22:50

Пожар низ Калифорнија – горат и првите куќи во близина на Лос Анџелес

Големите пожари што веќе два дена пустошат во Калифорнија, се приближуваат и до првите куќи во Лос Анџелес , а веќе изгореа десетици во Кенјон Каунти. Десетици илјади...

Свет 08.10.19 | 09:31

Цели седум дена речиси два милиони луѓе може да останат без струја во Калифорнија

Компанијата „Пацифик гас и електрична енергија” соопшти дека оваа недела речиси два милиони луѓе во 30 окрузи во Калифорнија би можеле да бидат без електрична енергија...

Свет 21.08.19 | 12:22

Во Калифорнија се отвора првиот ресторан во САД со канабис на менито

Во Калифорнија се отвора првиот ресторан во САД со канабис на менито, во редовна понуда. Но, за да ручате во овој угостителски објект, мора да имате над 21 година. „Лоуел...

Свет 29.07.19 | 09:24

Убиен напаѓачот на фестивалот во Калифорнија

Осомничениот за нападот во калифорнискиот град Гилрој е убиен. Тоа го потврди локалниот полициски началник Скот Смити. Три лица загинаа и 15 беа ранети во нападот што...

Свет 29.07.19 | 09:20

Четири лица се убиени, 15 ранети во вооружен напад на фестивал во Калифорнија

Четири лица се смртно застрелани, додека најмалку 15 се ранети во вооружениот напад врз посетителите на еден фестивал во гратчето Гилрој , мало место јужно од калифорнискиот...

Свет 07.07.19 | 08:59

Од четвртокот до денес над 4.700 земјотреси регистрирани во Калифорнија

Повеќе од 4.700 земјотреси ја погодија јужна Калифорнија од четвртокот досега, вклучувајќи го и најсилниот од 7.1 степени по Рихтерова скала, а тлото ќе продолжи да се тресе...

Свет 04.07.19 | 21:33

Земјотрес со јачина од 6,6 степени ја стресе Калифорнија

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени денеска ја погоди јужна Калифорнија. Потресот се случил во близина на градот Риџкрест, на околу 195 километри североисточно...

Свет 20.04.19 | 20:02

Брачен пар осуден на доживотен затвор поради злоставување на децата

рачен пар од Калифорнија кој ја призна вината за повеќегодишното злоставување на нивните 12 деца, е осуден на доживотна казна затвор. Дејвид и Луиз Терпин се осудени...