Ознака: Калифорнија
Свет 01.04.21 | 10:32

Дете меѓу четворицата убиени во Калифорнија во масовно пукање утрово

Четири лица загинаа, а две се тешко повредени при оружен напад во бизнис зграда југоисточно од Лос Анџелес, Калифорнија, соопшти рано утрово американската полиција. I’m...

Свет 19.01.21 | 20:40

Калифорнија бара да се повлечат вакцините на „Модерна“ поради голем број несакани ефекти

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара да се повлечат од пазарот вакцините против Ковид-19 на компанијата „Модерна“ поради, како што наведуваат, големиот број...

Свет 25.12.20 | 09:40

Шумски пожар во близина на воената база во Сан Диего: Евакуирани 7.000 луѓе

Повеќе од 7.000 луѓе се евакуирани од своите домови поради шумски пожар засилен од ветрот што избувна на имотот каде што се наоѓа базата на американската морнарица во...

Свет 01.12.20 | 10:39

Здравствениот систем на Калифорнија е пред колапс: Гувернерот размислува за забрана на излегување од дома

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, најави можност за заострување на рестриктивните мерки против Ковид-19 во државата во следните два дена. Според зборовите на Њусом,...

Свет 23.11.20 | 09:25

Двајца мртви и неколкумина повредени при напад во црква во Калифорнија

При напад во баптистичка црква во Сан Хозе, Калифорнија, избодени се повеќе луѓе, а полицијата се уште не издала соопштение. Веста за нападот се шири на социјалните мрежи. Според...

Свет 15.10.20 | 09:57

Џип се заби во ресторан во Калифорнија: Една жена загина, седум луѓе се во болница

Една жена починала, а седум луѓе се тешко повредени кога возач на џип влетал во градината на ресторан во американскиот град Сан Хозе. Десетици луѓе седеле во градината...

Свет 24.08.20 | 15:11

Калифорнија во пламен: 650 пожари за една недела, седум жртви, 250.000 евакуирани

Три масивни шумски пожари беснеат во северна Калифорнија.  Пожарникарите се обидуваат да го спречат ширењето на пожарот, а речиси 250.000 луѓе се во процес на евакуација. Ова...

Свет 22.08.20 | 09:33

Најмалку шестмина мртви во пожарите во Калифорнија

Најмалку шест лица загинаа во пожарите во Калифорнија, што речиси двојно се зголемија од предходниот ден и прараснаа во најголемите во историјата на оваа американска...

Свет 21.08.20 | 11:49

Пет загинати и десетици илјади евакуирани поради пожарите во Калифорнија

Најмалку пет луѓе загинале, а десетици илјади мораа да ги напуштат своите домови поради десетиците пожари во заливското подрачје на Сан Франциско предизвикани од над...

Калеидоскоп 17.08.20 | 14:54

Во Долината на Смртта: Срушен температурниот рекорд од 1936

Температурата измерена во недела во Долината на смртта во југоисточна Калифорнија достигнала дури 54,4 степени целзиусови, што веројатно е највеќе откако постојат мерењата...

Свет 16.08.20 | 22:00

Човек во инвалидска количка во последен момент спасен пред да биде прегазен од воз

Маж во инвалидска количка се заглавил на железничката пруга во Калифорнија додека возот му се приближувал. Полицајка во редовна патрола забележала што се случува и...

Калеидоскоп 13.08.20 | 15:08

Прекрасна природна појава: „Стампедо“ од преку 300 делфини

Природата приреди прекрасна глетка во океанот кај Дејн Порт, Калифорнија. Станува збор за јато делфини, сочинето од околу 300 единки. Како што пренесува „OC Register“, делфините...

Свет 14.07.20 | 10:27

Калифорнија ги враќа рестриктивните мерки

Најнаселената американска сојузна држава, Калифорнија, повторно воведе рестрикции поради зголемениот број случаи на коронавирус во САД и внатре во нејзините граници. Гувернерот...

Свет 13.07.20 | 22:33

Калифорнија ги затвора кината, музеите, рестораните, поради загриженост од Ковид-19

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њузом, во понеделникот објави дека ќе им се нареди на некои објекти да се затворат делувањата во затворен простор во обид да се спречи...

Свет 30.06.20 | 11:16

Разорни пожари низ Калифорнија, евакуација на населението

Разорни пожари се шират низ Калифорнија, поради што од вчера се вршат принудни евакуации од населбите околу Салтон Си, на јужниот дел на оваа американска сојузна држава. Пожарот...

Свет 11.04.20 | 18:14

Земјотрес го затресе централниот дел од Калифорнија

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Калифорнија. Потресот бил на длабочина од 10 км. и епицентар на 440 км севeрно од...

Свет 09.03.20 | 09:22

Силен земјотрес во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран крај брегот на Калифорнија, јави Американската служба за геолошки истражувања. Засега нема...

Свет 05.03.20 | 10:36

Гувернерот на Калифорнија прогласи вонредна состојба поради Ковид-19

Гувернерот на Калифорнија Гавин Њусом прогласи вонредна состојба поради коронавирусот во државата, каде досега има 53 потврдени случаи. Тој прогласи вонредна состојба...

Кошарка 07.02.20 | 09:57

„Лос Анџелес Тајмс“ открива каде и кога ќе се оддржи комеморацијата на Коби и Џиана Брајант

Комеморацијата за Коби Брајант и неговата ќерка Џиана ќе биде одржана на 24-ти февруари во Стејплс центарот, пишуваат од „Лос Анџелес Тајмс“. Неименуван извор го отрил...

Свет 18.11.19 | 09:36

Најмалку четворица убиени на забава во Калифорнија

Најмалку четири лица загинаа, а 10 се повредени откако непознат сторител влегол во двор на приватна куќа, каде една група гледала спортски натпревар и почнал да пука. Инцидентот...