Ознака: кафулиња
Црна хроника 13.02.22 | 13:33

Затворени три угостителски објекти, фатени луѓе без сертификати, триесетина приведени: Полициска акција во кафулиња во Кочани

Полициски службеници на Министерството за внатрешни работи, заедно со припадници на Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд и Управата за јавни...

Економија Скопје 03.12.21 | 16:15

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Град Скопје и Агенцијата „SWOT Research“, за анализа квалитетот на услугата, 14. пат го реализираа проектот „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите“, во главниот град. Најдобри...

Скопје 07.07.21 | 16:58

Ќе се мери јачината на бучавата на кафулињата во Центар

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, по големиот број на пријави на граѓаните на општината, почнува акција за мерење на бучавата во угостителските објекти,...

Скопје 24.04.21 | 14:47

Во Аеродром не важи забраната за пиење кафе во кафулиња

Во скопската населба Аеродром се чини дека не важи забраната за присуство на гости во угостителските објекти, донесена на владина седница, објави ТВ 21. Ситуацијата на...

Македонија 21.04.21 | 08:14

Уште една недела Македонија под клуч

Постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на личната заштита за спречување на ширењето на КОВИД-19 остануваат во сила...

Скопје 07.04.21 | 08:15

Од денеска нема кафе шема и седење во ресторани

Од денеска до 20 април ќе бидат затворени сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти...

Балкан 22.03.21 | 08:38

Од утрово затворени сите кафулиња во Србија

Новата одлука на Владата на Србија на предлог на Кризниот штаб, стапи на сила утрово во 6 часот. Од денеска затворени остануваат сите угостителски објекти, ресторани,...

Економија 21.01.21 | 09:07

Од денеска рестораните и кафулињата ќе работат до 21 часот

Од денеска рестораните и кафулињата наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Работното време се продолжува по препорака на Комисијата за заразни болести, а откако предлогот...

Македонија 18.12.20 | 14:42

Јога-студио и три кафулиња синоќа затворени од инспекторите

Инспекциите во Скопје вчера затвориле четири објекти – три се угостителски кои работеле по 21 часот, а интервенирано е и во јога-студио каде што казната не е за пречекорување...

Скопје 17.12.20 | 09:16

Кафаните се затвораат, но куќичките се отвораат

Угостителските објекти се еден сериозен ризик за ширење на коронавирусот и затоа го ограничуваме работењето до 18 часот, рече министерот за здравство Венко Филипче....

Скопје 04.11.20 | 07:42

На кафе само дневна шема: Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат само до 21 часот

Во вчерашниот билтен на Министерството за здравство беа регистрирани нови 913 случаи со КОВИД-19 од 2731 тестирање и 24 починати пациенти, најмногу од почетокот на епидемијата....

Скопје 02.11.20 | 13:57

Кафулињата и рестораните ќе се затвораат во 21 часот?

Комисијата за заразни болести ќе предложи до Владата кафулињата, кафеаните, рестораните и сите други угостителски објекти ќе работат до 21 часот наместо како досега...

Калеидоскоп 07.10.20 | 17:32

Катанец на кафаните: Брисел од утре ги затвора кафулињата и баровите на еден месец

Кафулињата и баровите во целиот регион на Брисел од утре ќе бидат затворени еден месец со цел да се запре зголемениот број заразени со новиот коронавирус, соопштија...

Калеидоскоп 08.09.20 | 17:37

Угостителите во Грција најавуваат шестдневен „клуч на врата“

Грчкото здружение на угостителски објекти и центри за забава, одлучи и им предлага на членовите од 16 до 22 септември да ги затворат кафулињата, баровите, рестораните...

Економија 10.06.20 | 20:00

Угостителите бараат да се продолжи работното време и да им се дозволи да организираат свадби

Угостителите  бараат што побрзо да добијат насоки за тоа како ќе работат хотелите и како ќе се организираат свадбите во рестораните.. Тие не се затворени со уредба но...

Економија 30.05.20 | 08:38

Ако в кафана седат само по двајца, тогаш и автобусите не треба да примаат повеќе од седум души

Отворивме по пропис, растојание метар и пол од маса, со дезинфекциски средства, без задржување на шанк, носење заштита. Буквално презедовме и правиме сè како што налагаат...

Економија 28.05.20 | 09:26

Кафулињата и рестораните денеска почнуваат со работа, на една маса најмногу четворица

Откако беа затворени на 13 март поради состојбата со коронавирусот, кафулињата и рестораните од денеска повторно почнуваат со работа. Отворени за гости ќе бидат само...

Економија 27.05.20 | 12:36

Кафаните и кафулињата со тераси ќе работат до 20 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес-конференција, коментирајќи ги мерките и препораките кои се бараат од угостителите пред утрешното повторно...

Македонија 27.05.20 | 08:38

Бројот на заразени со ковид-19 надмина две илјади, полицискиот час укинат, од утре со работа почнуваат кафулињата

Вкупниот број луѓе кај кои е потврден коронавирусот во земјава вчера надмина две илјади, односно достигна 2014 од почетокот на епидемијата. Тие се дијагностицирани во...

Балкан 19.05.20 | 21:30

Во Србија е можно пак да ги затворат кафулињата и трговските центри

Кризниот штаб на Србија најави можност за враќање на одредени рестриктивни мерки доколку бројот на заразени лица се искачи над два проценти (денес беше 2,16%), а не се исклучени...