Ознака: кафеани
Балкан 31.01.22 | 09:47

Пак ќе има музика во кафулињата и рестораните во Грција

Грција од денеска ги олабавува дел од мерките за угостителските објекти воведени пред Нова година и дозволена е музика во нив, се укинува ограниченото работно време...

Скопје 28.01.22 | 09:12

Градските власти на Шилегов се гоштевале по кафани, со пари на скопјани плаќани енормни сметки

Градските власти на Шилегов се гоштевале по кафани, со пари на скопјани плаќани енормни сметки, обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ. Сметка од околу 30 илјади денари за еден ден...

Економија 27.10.21 | 10:11

Што значи измената во рестриктивните мерки во работата на кафеаните?

Владата одлучи ноќните клубови и дискотеките можат да работат со 50 отсто од капацитетот на објектот, а од 15 ноември влез во затворени објекти, кафулиња и трговски центри...

Економија 26.04.21 | 10:23

Полициски час од 21 часот и отворање на летните тераси на угостителските објекти, предлага Комисијата за заразни болести

Полицискиот час во следната недела да почнува од 21 часот до 05 часот, и отворање на летните тераси на угостителските објекти, е предлогот на Комисијата за заразни болести...

Македонија 06.04.21 | 20:04

Почна полициски час, од утре затворени и кафеаните

Од вечерва 20:00 часот започнува да важи новата одлука за забрана на движењето на целата територија на земјата до 5:00 часот наредниот ден почнувајќи од 6 април (вторник)...

Економија 21.01.21 | 09:07

Од денеска рестораните и кафулињата ќе работат до 21 часот

Од денеска рестораните и кафулињата наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Работното време се продолжува по препорака на Комисијата за заразни болести, а откако предлогот...

Балкан 21.12.20 | 10:13

Србија го продолжува работното време на кафеаните и рестораните

По седницата на Кризниот штаб, одлучено е да се продолжи работното време на сите угостителски објекти, трговски центри, продавници, пренесоа српските медиуми. Работното...

Скопје 18.12.20 | 12:28

Угостителите ја оспорија на Уставен суд забраната на владата за работа по 18 часот

Независната угостителска комора пред Уставниот суд ќе ја оспори мерката на владата да забрани до 21 јануари во рестораните, баровите и кафулињата да се организираат...

Македонија 02.11.20 | 15:49

Потврдено: Koмисијата бара угостителските објекти да работат само до 21 часот

Комисијата за заразни болести ќе и предложи на Владата работното време на угостителските објекти да се ограничи до 21 часот. – Комисијата за заразни болести и Министерството...

Економија 20.06.20 | 10:19

Од понеделник се враќа старото работно време на кафулињата и рестораните

На предлог на Комисијата за заразни болести, Владата го измени Протоколот за работа на кафетериите и на угостителски објекти за исхрана со кои овие објекти сега ќе можат...

Македонија 11.06.20 | 16:51

Финансиската полиција ќе проверува дали гостите во кафеаните се фамилија

Пазарната инспекција од денеска започнува со контроли во угостителските податоци заедно со Финансиската полиција која ќе ги легитимира гостите дали ги почитуваат...

Економија 06.06.20 | 20:01

ДПИ поднесе кривични пријави за пет кафеани во Струга, Кочани и Маврово

Засилени контроли од страна на инспекторатите за време на продолжениот викенд. Денеска до 16 часот, Државниот пазарен инспекторат поднел вкупно пет кривични пријави,...

Македонија 02.06.20 | 15:31

Ако граѓаните и угостителите се совесни ќе можеме сите слободно да одиме во кафеани и ресторани

На состаноци со угостителите се работи на разјаснување и поправање на протоколите со цел да се олесни работата на носителите на оваа дејност и да се заштитат граѓаните....

Економија 28.05.20 | 14:19

Угостителите ќе бидат одговорни да бараат и лични карти од гостите, за да видат дали се од исто семејство

Директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски на денешната шрес-конференција информираше дека угостителите ќе бидат одговорни да бараат и лични карти од гостите,...

Економија 27.05.20 | 12:36

Кафаните и кафулињата со тераси ќе работат до 20 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес-конференција, коментирајќи ги мерките и препораките кои се бараат од угостителите пред утрешното повторно...

Економија 19.05.20 | 16:36

Утре ќе се знае кога се отвораат кафеаните

Дефинитивната одлука дали престојниот викенд ќе има продолжен полициски час ќе се носи утре. Како што рече на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко...