Ознака: кафани
Скопје 09.03.22 | 14:58

Град Скопје: Јанчева да ги врати сите пари од градската каса што ги потрошила за кафеани

Од Град Скопје реагираат на изјавата на поранешната претседателка на скопскиот совет Љубица Јанчева од СДСМ за празната каса на Градот. Како Град Скопје сакаме да реагираме...

Здравје 11.01.22 | 13:22

Д-р Лазаров: Заразени со омикрон ги гледам по ресторани, одат на работа, шетаат најнормално

Во моментов имам ист или поголем број на ковид пациенти без пцр отколку такви кои имаат, повеќето прават тест сами дома и сами си одредуваат колку и дали ќе бидат во изолација! Со...

Скопје 29.12.21 | 09:10

Арсовска не им ги зема на кафаните парите од Шилегов – за 30.000 евра ќе готват за сиромашните

Воркохолик, срдечен, нормален човек. Вака новинарот Александар Митовски ја опишува новата скопска градоначалничка Данела Арсовска по првата средба со неа. Во разговорот...

Скопје 13.12.21 | 13:59

Од Шилегов нема пари за кафани, нема музика

Kога угостителите од цела држава протестираа за отворање на нивните објекти, од Независната угостителска комора не дадоа поддршка за своите колеги и не излегоа на протест....

Македонија 27.10.21 | 14:40

Д-р Пановски: Релаксирањето на мерките ќе предизвика раст на бројот на нови случаи

Микробиологот Никола Пановски вели дека релаксирањето на мерките ќе предизвика раст на бројот на нови случаи. Професорот во изјава за Телма рече дека ако потоа се...

Македонија 23.08.21 | 13:53

Заев: Опцијата ПЦР тестови за влез во моловите и кафеаните ќе предизвикаше гужва на пунктовите и можност за ширење на вирусот

Не се воведени бесплатни тестови за влез во угостителските објекти и во шопинг центрите за оние граѓани кои од медицински причини во моментот не можат да се вакцинираат...

Македонија 17.05.21 | 13:06

Нема укинување на полицискиот час, мерките да останат исти, препорачува Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на состанокот кој го одржа утринава, донесе предлог да останат на сила веќе постоечките рестриктивни мерки, потврдија за МИА од Министерството...

Економија 08.01.21 | 13:06

Нема враќање на старото работно време во локалите до 21 јануари

Логично е барањето на угостителите и ќе биде разгледано на некој од следните состаноци на Комисијата за заразни болести, рече денеска министерот за здравство, Венко...

Балкан 01.12.20 | 10:25

Цена од сто евра па нагоре: Кафаните во Србија распродадени за Нова Година

Кафеаните во Србија за новогодишната ноќ веќе се распродадени.Иако поради високите бројки на заразени можно е да има карантин и полициски час, тоа не им пречеше на угостителите...

Македонија 02.11.20 | 12:46

В кафана со негативен тест и маски, за музичарите да можат да пеат?

Најпогодени од кризата се токму музичарите, угостителите и продуцентите, смета сопственикот и управител на „Универзал продукција“, Иванчо Митев, според кого случувањата...

Македонија 06.10.20 | 14:54

Баровите, рестораните, кафулињата ќе бидат затворени две недели: Угостителите не сакаат крпеници од протоколи

Независната угостителска комора (НУК) најави дека доброволно ќе ги затвори сите објекти на две недели во знак на незадоволство од најновите протоколи предложени од...

Македонија 04.10.20 | 22:53

Коњопоите се забранети, потсети Владата и ги утрврди новите рестриктивни мерки

На денешната 8-ма седница, Владата ги усвои заклучоците од состанокот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, одржан денеска, со предлог мерки...

Македонија 24.07.20 | 19:09

За Илинден да нема собирање во кафеаните, предупредуваат од Влада

Од Владата информираат дека претстојниот празник Илинден ќе се прослави според посебен протокол, со цел заштита од коронавирусот. За исполнување на препораките од...

Економија 18.06.20 | 13:54

Кафани во Чаир и во Тетово не ги почитувале протоколите за работа

Угостителски објекти од кои најголем дел во Чаир и во Тетово не ги почитувале протоколите, работеле по 22 часот и служеле гости во затворен простор. Против нив се поднесени...

Економија 29.05.20 | 15:50

Жива музика, играње на маси и прегрнување затекнале инспекторите по кафаните

Жива музика, играње на маси и прегрнување, затекнале инпспекторите на терен во текот на вчерашниот ден кога по пауза од повеќе од два месеци се отворија угостителските...

Економија 29.05.20 | 15:03

Да знаевме дека ќе биде така, немаше да дадеме препорака да се отворат кафаните, рече Филипче

Да знаевме дека нема да се почитуваат препораките за заштита на ковид-19, немаше да дадеме препорака од Комисијата за заразени болести да се отворат кафаните, изјави...

Македонија 21.05.20 | 09:46

Со владата на СДСМ и тоа го има: До понеделник 58 часа затворени, од вторник отворени кафани

Комисијата за заразни болести вчера предложи дека за престојниот продолжен викенд, полицискиот час треба да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник. Причината,...

Македонија 20.05.20 | 14:48

Kафаните отвораат следната недела, потврди Филипче

Угостителските објекти ќе се отворат на почетокот на следната недела, информира министерот за здравство Венко Филипче. Тој појасни дека тие ќе се отворат во вторник...

Економија 06.05.20 | 21:42

Како ќе работат казината и спортските обложувалници, кафетериите, рестораните, клубовите?

Ова се мерките кои ќе треба да да ги применуваат, Кафетериите, баровите, клубовите, казината и спортските обложувалници. Прва фаза Согласно уредба на Владата, се забрани...

Македонија 06.05.20 | 13:27

Кафаните ќе се отворат набрзо, најави Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека Владата за кратко време по препорака на Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство ќе...