Ознака: кафана
Економија 06.05.22 | 09:47

Плаќаме 10% поскапо во кафана од лани, поскапено е и во однос на март

Цените на угостителските услуги во април годинава се зголемени за 2,5 отсто во споредба со претходниот месец, а пораснале за 9,8 отсто во однос на април 2021 година. Според...

Црна хроника 25.03.22 | 12:03

Тепачка во кумановска кафана

Жител на кумановско и кратовско село и кумановец се степале утрово во кафеана во населбата Перо Чичо, соопшти денеска полицијата. Утрово во 03.15 часот во СВР Куманово...

Црна хроника 07.11.21 | 18:16

Делчевец наместо во изолација, бил затекнат пред кафана

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против М.М.(24) од с.Вирче, делчевско, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Црна хроника 18.08.21 | 15:23

Наместо во изолација, две тетовки фатени во кафана

Тетовската полиција открила дека две женски лица дека не ги почитувале решенијата за изолација да бидат и дома и заминале во угостителски објекти. Тие се откриени вчера...

Здравје 10.08.21 | 18:31

На луѓето им е поважно одењето во кафеани од сопственото здравје, покажаа гужвите пред вакциналните пунктови, смета проф. Дејан Трајковски

Доколку услов за одење на свадба во затворен простор беше вакцинираноста со две дози и изминати две недели по втората доза, тоа би имало логика и некаков ефект врз намалувањето...

Црна хроника 18.04.21 | 12:32

Кафеана во Тетово „лабаво“ си работела среде бел ден

Полициски службеници од СВР Тетово во текот на вчерашниот ден во 13:10 часот, извршиле контрола во угостителски објект на улица 120 во Тетово, во кој што биле послужени неколку...

Балкан 18.03.21 | 09:40

Србин во кафеана држел нелегална импровизирана бензинска пумпа

Српската полиција поднесе кривична пријава против човек на возраст од 34 години поради постоење сомнение дека сторил кривични дела недозволена трговија со акцизни...

Македонија 16.03.21 | 18:57

Стружани вие морони ли сте? Мерко спичкал 28 илјади евра у кафана за време на пандемија

Стружани вие морони ли сте, мислам вака општо без етнички предзнак?! Очигледно сте или оставате партиските морони кои лапаат кеш за слугување да ви одлучуваат за вашиот...

Твитови 09.03.21 | 15:36

Добро бе неиживеани едни, одма у Бардовци сите до еден: Кластер кафана Дебар Маало во најава

Па добро бе неиживеани едни, одма у Бардовци сите до еден.Кластер кафана Дебар Мало во најава.Ало пазарна работете или не сам знајала работава? pic.twitter.com/qF9UgKSJ6p — maru6ka🙎‍♀️...

Балкан 21.12.20 | 18:40

Кафeаните во Србија можат да работат до 20 часот, но без музика

Според најновите препораки на Кризниот штаб за заштита на јавното здравје, што ги донесе Владата на Србија на денешната седница, работното време на трговските центри,...

Твитови 31.10.20 | 10:08

Весела математика: На улица без маска или во кафана?


Македонија 02.07.20 | 14:22

Мицковски: А убаво едно време си забранија кафани, сега со кафани се правдаат…

А убаво едно време си забранија кафани, сега со кафани се правдаат, коментира активистот Ивор Мицковски за извинувањето на Зоран Заев кон шарените. Заев за последната...

Македонија 02.07.20 | 10:39

Заев за последната „бомба“: По долго седење во кафеана, се случуваат грешки

Последната „бомба“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која вели дека ќе соберел „и шарени и шуто и рогато“ и после „мамата ќе им ја ебел“ била последица на долго седење...

Македонија 31.05.20 | 15:46

Наместо во изолација од кумашинот Зекири, Заев на мотор и со големо обезбедување во кафана во Дојран

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на мотор и заедно со својата...

Економија 29.05.20 | 10:44

Келнерите ќе мора да завршат и курс за детективи?

Ќе бараат или не келерите документ за идентификација за да дозволат седење на четири лица на иста маса? Според новите протоколи за работа на угостителските објекти,...

Црна хроника 02.03.20 | 15:47

Тепачка пред кафеана во Кучевиште- едно лице уапсено

По тепачка пред угостителски објект во скопското село Кучевиште, едно лице било уапсено поради нанавредување на полицајците. „Вчера вечер во 22 часот и 15 минути во село...

Црна хроника 22.02.20 | 16:50

Момчиња се истепале во кафеана во Скопје, реагирала полицијата

На 22.02.2020 во 03.05 часот во СВР Скопје било приајевно дека во угостителски објект на ул. „Димитрија Чуповски“ поради претходно недоразбирање дошло до нарушување на јавниот...

Црна хроника 01.02.20 | 12:28

Ноќва уапсени двајца мажи откако пред кафана нападнале полицајци

Нoќва околу 02.20 часот пред угостителски објект на ул.„Бранко Заревски“ во населба Драчево – Скопје, полициски службеници ги лишиле од слобода С.А.(48) и Г.В.(49), и двајцата...

Музика 31.01.20 | 10:14

Кузмановски: Цела година не излегов од кафана

Големиот хит „Не кани ме“, настанал за само една ноќ, а целата приказна за оваа песна ќе ја раскаже Миле Кузмановски во „Еден на еден“ кај Жаре, во недела од 18:30часот...

Црна хроника 26.12.19 | 17:17

Инцидент во кафана: Прво ги нападнал, па се обидел да прегази

Вчера во 11.15 часот во СВР Скопје, Г.С.(35) од Скопје пријавил дека околу 04.00 часот во угостителски објект на бул.„Борис Трајковски“, додека бил на неговото работно место,...