Ознака: кадаверична трансплантација
Здравје 28.03.22 | 10:32

Двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива

Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива. На Клиниката за урологија, во раните утрински часови...

Здравје 31.07.20 | 10:46

Семејството на 46-годишен пациент кај кого беше потврдена мозочна смрт ги донираше двата бубрега, во тек е првата трансплантација кај 35-годишна девојка

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за Урологија беа експлантирани два бубрега од 46 годишен пациент кај кој вчера беше потврдена мозочна...

Здравје 24.05.20 | 17:44

Д-р Маја Мојсова Мијовска, национална коодринаторка за трансплантација: Горда сум што тројца пациенти добија органи

На вчерашната прес-конференција одржана по повод првата трансплантација на срце во нашата земја на Клиниката за Државна Кардиохирургија, Националната Координаторка...

Здравје 23.05.20 | 08:55

Успешна првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија...

Здравје 30.11.19 | 13:38

За 11 месеци во Македонија се изведени четири кадаверични трансплантации

Од почетокот на годинава успешно се изведени четири кадаверични трансплантации, а во континуитет се вршат и трансплантации на бубрези од жив донор. Исто така, минатата...

Здравје 14.10.19 | 09:47

Годинава се направени четири кадаверични трансплантации, се прават подготовки и за трансплантација на срце и црн дроб

Годинава во Македонија покрај трансплантациите од жив донор, се направени и четири кадаверични трансплантации и осум пациенти на дијализа добија шанса за нормален...