Ознака: кацарска судство
Македонија 26.05.21 | 19:11

Ванковска за Кацарска: До оваа позиција стасува не затоа што е врвен правник, туку како награда за послушен егзекутор

Ова е скандалозно од повеќе причини, а најголемата е што оваа жена нема никаква врска со конституционализам, владеење на правото и човековите права, реагира професорката...

Македонија 26.05.21 | 18:43

Како за неколку месеци Кацарска собра искуство да стане претседател на Уставниот суд?

Како е возможно за толку кус период, Кацарска да биде изгласана за претседател на Уставниот суд, прашува пратеникот од ГРОМ Љупчо Пренџов, по одлуката на Уставниот суд...

Македонија 26.04.21 | 21:07

Стопанот Заев гледаше од страна и ако не беше задоволен таа немаше да стане уставен судија

Мицкоски: Кацарска што ги судеше по сто години уставобранителите, Заев ја унапреди во уставен судија, очигледна е монтираноста на случајот Во минатото тоа се потврди...

Македонија 06.11.20 | 13:40

Мисајловски побара слобода за патриотите

Пратеникот Владо Мисајловски на денешната собраниска расправа за избор на уставен судија потенцира дека предлогот за Добрила Кацарска да биде уставен судија претставува...

Македонија 06.11.20 | 13:36

Јанушев: Трети ден не добиваме образложение зошто Кацарска е добар предлог за судија во Уставен суд

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на третиот ден од собраниската дебата за предлогот за уставен судија да биде избрана Добрила Кацарска укажа дека пратениците...

Македонија 05.11.20 | 09:09

Дали Кацарска ќе го брани Уставот од мафијата или ќе ја брани мафијата од Уставот?

Патот од Кривичниот суд до Уставниот е поплочен со монтирани случаи, со маратонски судења, експресни пресуди, со лажните сведочења на криминалецот Нинџа, 211-те години...

Македонија 03.10.20 | 11:24

Патот на Кацарска до Уставен е поплочен со лажните сведочења на Нинџа и 211 години затвор за патриотите

Предлогот Добрила Кацарска да стане Уставен судија не ги изненади оние кои објективно и добро ги познаваат приликите во македонското правосудство, како и трговиите...

Македонија 01.10.20 | 08:06

Што е Добрила Кацарска: Судија или портпарол и извршител на СДСМ?

Судијката Добрила Кацарска е предложена како кандидат од Судскиот совет за нов Уставен судија. Кацарска е позната во јавноста по бројни предмети во кои суди политички...

Македонија 28.01.20 | 10:37

Зошто судството ни е Кацарска-судство: Кој да те разреши, Добрила?

Кога ќе помине првичното „шок и неверување“ од тезгарскиот речник и нивото на кое е стигнато македонското правосудство, на кое Јустиција сигурно сака да си ги покрие...

Македонија 17.01.20 | 19:49

Илиевски: Ова е тоа блесаво судство, отворено како црна дупка

Богдан Илиевски на социјалните мрежи се осврна на изречените казни и судството во Македонија. За шамари кои не се случиле – 10 обвинети и 300 рочишта. За држење говор...

Македонија 02.12.19 | 13:44

Противуставните небулози на Кацарска во случајот за 27 април објавени и од Универзитетот Колумбија

И на Универзитетот Колумбија ќе се изучува Добрила Кацарска како пример како не треба да се води една постапка. Еден од најпрестижните универзитети во светот на својот...

Македонија 17.11.19 | 15:27

Мицкоски за Кацарска, Џолев, Рускоска – ороводци на трулиот и корумпиран судско-обвинителен систем

Треба да се биде реален и да се каже дека имаме реални порази како држава и премиер кој не се срами да носи порази, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,...

Македонија 09.11.19 | 11:35

Една година политички прогон за Груевски

На денешен ден пред точно една година поранешниот македонски премиер Никола Груевски ја напушти Македонија како резултат на притисокот од политичкиот прогон и хајката...

Македонија 27.09.19 | 23:07

Спасески: Лазаров е скромен, чесен и пред сè невин човек, а Кацарска ќе стане четиво за студентите по Казнено

Душко Лазаров е скромен, чесен и пред сè невин човек, пишува поранешниот директор на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, кој додава дека Лазаров ќе издржи токму...

Македонија 25.09.19 | 16:07

И Кацарска по стапките на Јанева

Судијката Добрила Кацарска, која водејќи ги случаите на СЈО против опозицијата, но и по драконските казни изречени во случајот 27 април, со што стана симбол за партизирано...

Македонија 16.09.19 | 22:38

Нинџа застана „во одбрана“ на Кацарска, која го осуди двапати помалку од другите во „27 април“

Александар Василевски – Нинџа, осуден за настаните во Собранието на 27 април 2017 година, реагираше на ставовите изнесени од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во...

Македонија 15.09.19 | 19:09

„Тефтерчето“ заменето со црна книга, Заев и СДСМ сакаат целосна контрола врз правосудството

Своевремено како опозиционер обвинуваше за постоење на „тефтерче“ во правосудството, но од позиција на власт се чини дека Зоран Заев создаде свој црн тефтер, или подобро...

Македонија 14.09.19 | 19:51

Македонските судови официјално добија газда – Зоран Заев

Зоран Заев пред околу еден месец јавно во медиумите призна дека се јавувал по телефон кај Блерим Беџети од ДУИ со цел да му помогне да биде разрешен од функцијата претседателот...

Македонија 02.05.19 | 15:56

Заев се договорил со криминалците, свесно ја саботирал истрагата, па бил награден од украдените пари

Зоран Заев вчера призна дека сторил кривично дело и ја попречил правдата. Според неговото признание со предвременото откривање на криминалот на двајца негови функционери,...

Македонија 02.05.19 | 08:46

Заев: Со мојата дејност блокирав одредени истражни дејствија

Активистот и бизнисмен Роберт Милевски член на Македонскиот национален совет прашува дали е вистина тоа што го слуша од премиерот на ТВ. Дали го слушате што кажува човеков,...