Ознака: Кабул
Свет 02.11.21 | 11:19

Експлозии и истрели во близина на воената болница во Кабул

Во близина на воената болница во главниот град на Авганистан, Кабул, утринава одекнале најмалку две силни експлозии, а потоа се слушнале и истрели. Се уште се непознати...

Свет 04.10.21 | 23:08

Талибанските сили уништиле ќелија на Исис на северот од Кабул

Талибанските владини сили уништиле ќелија на Исламската држава на северот од Кабул во продолжен напад што го наруши мирот на нормално тивката област во главниот град...

Свет 28.09.21 | 15:33

На жените им е забрането да работат и да студираат на универзитетот во Кабул

Канцеларката, назначена од талибанците, на својот официјален профил на Твитер објави дека на жените повеќе нема да им биде дозволено да посетуваат настава или да работат...

Свет 20.09.21 | 10:32

Меѓународниот аеродром во Кабул отворен за летови

Меѓународниот аеродром во Кабул денеска официјално објави дека е отворен за домашни и меѓународни летови, јави агенцијата Каама прес, повикувајќи се на извор од Управата...

Свет 30.08.21 | 16:25

„Исламска држава“ го гранатирала аеродромот во Кабул

Џихадистичката група Исламска држава презеде одговорност за денешниот ракетен напад кон аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул. – Војниците на калифатот...

Свет 29.08.21 | 18:03

Видео од американскиот напад во Кабул – погоден бомбаш-самоубиец

Американските сили денеска погодиле бомбаш -самоубиец во Кабул, кој се обидел да го нападне аеродромот со автомобил полн со експлозив, соопштија американските власти....

Свет 29.08.21 | 17:28

Американската армија изврши напад поради „непосредна“ закана за аеродромот во Кабул

Американската војска денеска соопшти дека извршила воздушен напад во авганистанскиот главен град за да избегне „непосредна“ закана за аеродромот во Кабул од терористите...

Свет 29.08.21 | 15:50

Нова експлозија во Кабул, загинало дете

Експлозија одекнала во Кабул Очевидци тврдат дека била предизвикана од ракета која погодила станбена куќа во областа Гулаи во Каџе Багра, во 11-та безбедносна област...

Свет 29.08.21 | 14:05

Граѓаните на САД предупредени: Итно напуштете го аеродромот во Кабул!

Неколку часа откако американскиот претседател Џо Бајден, рече дека најверојатно ќе има нови напади на аеродромот во Кабул и тоа во следните 24 до 36 часа, американската...

Свет 29.08.21 | 13:31

Талибанците се подготвени да ја преземат контролата над аеродромот во Кабул од американските сили

Портпаролот на талибанците Забихула Муџахид изјави дека припадниците на движењето држат поединечни позиции на аеродромот во Кабул и оти се поодготвени мирно да ја...

Свет 28.08.21 | 23:03

Американската војска започна да се повлекува од аеродромот во Кабул

Американската војска започна да се повлекува од аеродромот во Кабул, соопшти Пентагон. Американскиот претседател Џозеф Бајден испрати илјадници војници на аеродромот...

Свет 27.08.21 | 12:57

Болниците во Кабул преполни, над 90 загинати во вчерашните терористички напади

Лекари и медицински сестри во Кабул работеа цела ноќ за да им помогнат на повредените луѓе во вчерашните терористички напади во близина на аеродромот. Во нападите загинаа...

Свет 26.08.21 | 23:58

Пентагон: Двајца бомбаши самоубијци и вооружени напаѓачи на Исламска држава го извршија нападот во Кабул

Од американското министерство за одбрана соопштија дека најмалку двајца бомбаши самоубијци се разнеле во терористичкиот напад на аеродромот во Кабул. По детонациите,...

Свет 26.08.21 | 22:39

Гутереш бара средба со земјите со право на вето во Советот за безбедност на ОН посветена на кризата во Авганистан

Со оглед на хаотичната и напната безбедносна состојба во Авганистан, особено по крвавите бомбашки напади на аеродромот во Кабул, генералниот секретар на ОН, Антонио...

Свет 26.08.21 | 22:34

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот на аеродромот во Кабул

Терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот на аеродромот во Кабул. Во соопштение преку својот весник „Амак“, од Исламската држава...

Свет 26.08.21 | 21:29

Расте црниот биланс во Кабул: Загинати се најмалку 12 американски војници при нападот кај аеродромот

Најмалку 12 припадници на американската војска загинале, а најмалку 15 се повредени во нападот на аеродромот во Кабул, е најновиот црн биланс за американската војска. Денеска...

Свет 26.08.21 | 20:16

Пентагон потврди дека загинале и неколку американски војници: Во експлозијата во Кабул има најмалку 13 жртви

Според американската влада, неколку американски војници загинале во нападот пред аеродромот во Кабул. Информацијата ја соопшти портпаролот на Министерството за одбрана...

Свет 26.08.21 | 18:16

Столтенберг го осуди терористичкиот напад пред аеродромот во Кабул

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го осуди „ужасниот терористички напад“ во областа на аеродромот во Кабул, изразувајќи сочувство до сите погодени и...

Свет 26.08.21 | 17:14

Најмалку 11 загинати во експлозијата на влезот во аеродромот во Кабул, ранети се тројца американски војници

Нешто пред 16 часот се случи голема експлозија на влезот во аеродромот во Кабул. Репортерот на Фокс њуз Лукас Томлинсон на Твитер објави дека во експлозијата се ранети...

Свет 26.08.21 | 08:31

Талибанците ветуваат дека ќе воведат ред на аеродромот во Кабул

Талибанските претставници ветија дека ќе обезбедат безбедност надвор од аеродромот во Кабул, но разузнавачките извештаи за непосредна закана од милитантите на Исламската...