Ознака: К-15
Естрада 21.08.20 | 12:31

Тодоров откри зошто навистина пропадна К-15 и каква улога имаше власта

Васко Тодоров, култниот комичар позади ликот на Тошо Малерот од К-15 во синоќешното гостување на „Јади бурек“ на ТВ Сонце говореше за својата нова книга насловена како...

Економија 26.06.20 | 11:40

АД ЕСМ контра Финансии: За нас не е меродавно толкувањето на МФ за исплата на К-15

Како и повеќето институции, јавни претпријатија и акционерски друштва во државна сопственост, и АД Електрани на Северна Македонија, согласно Законот за работни односи,...

Економија 25.06.20 | 11:17

Државната Електрани на Македонија во време на криза подели 2,5 милиони евра К-15 за вработените

Државната компанија Електрани на Македонија (ЕСМ) им исплатила на вработените регрес за годишен одмор за 2020 година во вкупна вредност од 166 милиони денари или над 2,6...

Економија 20.05.20 | 12:36

Угостителските работници бараат да бидат пријавени со полно работно време, К-15 и бенифициран стаж

Синдикатот за угостителство и туризам при Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се реши статусот на угостителските работници, да бидат пријавени со полно работно...

Македонија 08.02.20 | 18:04

Левица: Со одлуката за исплата на К-15 администрацијата се претвора во партиска војска и стадо гласачи на избори

Откако Владата донесе одлука за исплата на К-15 на административците, реагираше Левица Повеќе од очигледно е дека во овој случај е направена најгруба злоупотреба со...

Економија 05.02.20 | 14:22

За Царовска немало ништо спорно во К-15 за државна администрација на 2 месеци пред избори

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска смета дека немало ништо спорно во тоа што во рамки на техничка влада и на два месеци пред избори е предвидена исплата...

Економија 04.02.20 | 18:23

И администрацијата ќе добива К-15

Колективниот договор за државната администрација помина на денешната владина седница, а во него, меѓу другото е предвидена исплата на К-15. Ова е прв грански колективен...

Економија 10.01.20 | 12:35

Наместо 10.100 денари, на работиците им се исплаќаат и по 100 денари за К-15

Три угостителски објекти, четири супер маркети, три градежни фирми и триесетина текстилни конфекции се на списокот на невладината „Гласен Текстилец“- Штип, бидејќи...

Економија 25.12.19 | 12:01

Доколку се’ уште не сте добиле К-15, очекувајте износ поголем од тие што добиле пред 20 декември

До крајот на годинава работодавачите во приватниот сектор треба да исплатат регрес за годишен одмор, или популарно наречен К-15 на своите вработени. Рокот за исплата...

Економија 13.12.19 | 11:14

Исплатети на К-15 од 1.000, 500 и 100 денари

Многу често работодавачите исплаќаат незначителни износи на име регрес за годишен одмор, за што говорат и документираните случаи на Хелсиншкиот комитет, во кои работодавачите...

Економија 11.12.19 | 10:46

Најмал износ за исплата на К-15 е 10.088 денари

Најмалку 10. 088 денари треба да легнат на сметките на вработените во приватниот сектор за регрес за годишен одмор. Износот на К 15 се пресметува минумум 40% од просечната...

Економија 05.12.19 | 23:18

Казни за работодавци кои нема да дадат К15: Колку пари треба да легнат на сметка?

Регресот за годишен одмор или познат како К-15 е задолжителен и оваа година. Оваа 2019. година до крајот на декември на сметките на вработените треба да легнат минимални...

Економија 03.11.19 | 23:02

Колку пари треба да земете како К-15 годинава

Минимални 9.610 денари е сумата која работниците од приватниот сектор треба да ја добијат на сметки до крајот на годинава како К-15. Пресметките покажуваат дека сумата...

Економија 21.10.19 | 16:45

Колку треба да земете како К-15

Минимални 9.610 денари е сумата која работниците од приватниот сектор треба да ја добијат на сметки до крајот на годинава како К-15. Пресметките покажуваат дека сумата...

Економија 05.10.19 | 16:06

Колку пари треба да земете како К-15 годинава

Пресметките покажуваат дека сумата која ќе легне на контото на вработените за оваа година ќе се движи од 9.610 денари до 14.090 денари. Вработените во јавните институции...

Кариера 15.09.19 | 09:59

Како се губи правото на регрес за годишен одмор (К-15)

Компаниите кои ќе прокнижат лош финансиски резултат во тековната година имаат право да исплатат К-15 во износ понизок од законски утврдениот минимум. Некои компании...

Економија 20.05.19 | 13:54

Самостојниот синдикат при Водовод и канализација реагира: Првиот човек на ССМ „одработи“ за директорот на ЈП Водовод

Самостојниот синдикат при Водовод и канализација Скопје во писмено обраќање до јавноста го изјавува својот револт поради потпишаната спогодба за исплата на к-15. Ви...

Економија 28.12.18 | 19:35

Kaзни до 4.000 евра за неисплата, затвор за барање парите од К-15 да се вратат

Работодавците од приватниот сектор имаат уште само еден ден, понеделник, за да им исплатат К-15 на своите вработени и да избегнат казна до 4.000 евра, од кои од 2.000 до 3.000 евра...

Економија 24.12.18 | 14:36

Глоба до 4.000 евра за неисплата на К-15, затвор за барање парите да се вратат!

Помалку од една недела имаат работодавците од приватниот сектор да им исплатат К- 15 на своите вработени и да избегнат казна до 4.000 евра, од кои од 2.000 до 3.000 евра се за...

Економија 06.12.18 | 10:51

Пријавете ако работодавецот бара да му го вратите К-15

Вработените во приватниот сектор до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15 во износ од минимални 9.610 денари. Според податоците за движењето...