Ознака: јужноафрикански сој
Здравје 13.05.21 | 23:53

Јужноафрикански сој детектиран кај лице од Делчево

Африканскиот сој на коронавирусот бил изолиран во Институтот за јавно здравје во Скопје, јавува „Слободен печат“. Порталот повикувајќи се на информации од високи...

Македонија 11.05.21 | 20:58

Како ќе се транспортира армискиот офицер суспектен на јужноафриканската мутација?

55-годишниот македонски војник позитивен на Ковид-19 и сомнителен на јужноафриканскиот сој, веќе е на пат од Африка кон Македонија со авион за медицинска евакуација обезбеден...

Македонија 11.05.21 | 15:17

Шекеринска: Војникот позитивен на ковид-19, од Африка ќе стигне со медицинска евакуација

Војникот позитивен на ковид-19, кој бил на мисија во Централноафриканската Република, вечерва ќе биде пренесен во Скопје. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска...

Свет 13.04.21 | 12:54

Јужноафриканскиот сој поуспешно ја пробива одбраната на „Фајзер“ отколку другите мутации

Јужноафриканска варијанта на коронавирусот е поуспешна во пробивањето на одбраната на вакцината „Фајзер“ отколку другите претходно познати варијанти, објавија израелски...

Македонија 28.02.21 | 18:28

Филипче: Kај нас не е регистриран jужноафрикански сој на коронавирусот

Во земјава нема ниту еден случај заразен со јужно-африканскиот сој, вели министерот за здравство Венко Филипче во интервју за Канал 5. Кај нас јужно-африканскиот сој...

Свет 27.02.21 | 21:45

„Модерна“ ќе испитува вакцинa наменета против јужноафриканската мутација на корона вирусот

Водечкиот епидемиолошки стручњак во САД, Ентони Фаучи, најави дека кон средината на март, во САД ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата на компанијата...

Здравје 19.02.21 | 18:44

Јужноафриканската варијанта на коронавирус стигна во Полска

Јужноафриканската варијанта на коронавирус е откриена во Полска, потврди денеска министерот за здравство Адам Ниџиелски кога неговото Министерство соопшти дека започнува...