Ознака: ЈП Лајка
Скопје 11.11.22 | 14:21

„Анима мунди“: Советот на Град Скопје да одобри неповратна финансиска помош за ЈП Лајка

Бездомните кучиња и нивениот третман не се само проблем од етичка природа, туку реалност која секојдневно влијае врз севкупниот живот на Скопјани и сите посетители...

Скопје 01.08.22 | 10:19

Аеродром ќе издвои над еден милиони денари за ЈП „Лајка“ откако камиони од други места се фатени како истоваруваат кучиња во општината

Градоначалникот на општина Аеродром преку Фејсбук статус информираше дека е зголемен буџетот за ЈП „Лајка“ со цел поефикасно решение со уличните кучиња. Свесни сме...

Скопје 14.05.22 | 08:49

„Лајка” организира отворен ден за сите љубители на животни

Јавното претпријатие за третман на улични кучиња „Лајка” денеска организира отворен ден на кој граѓаните ќе имаат можност да се дружат или да вдомат домашен миленик. Отворениот...

Скопје 03.04.22 | 18:20

ЈП Лајка е во милионски долгови трупани од раководството на Шилегов

Советниците на СДСМ кои се дел од Советот на Градот Скопје кои се добро информирани за извештаите и одлуките кои се гласаат на Советот на Град Скопје, би требало точно...

Скопје 26.03.22 | 10:23

„Лајка“ и „Не биди ѓубре“ канат на чистење

Во знакот на првите пролетни денови кои веќе отпочнаа, ЈП ЛАЈКА и Граѓанската иницијатива “НЕ БИДИ ЃУБРЕ” во недела 27.03.2022 година во 12:00 часот ве покануваат на пролетно...

Скопје 28.02.22 | 14:09

Евровизиската претставничка Андреа дел од кампањата „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“

Заедничката кампања „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“ на ЗОО Скопје и ЈП Лајка со поддршка од Град Скопје е со цел подигање на свеста против напуштање...

Скопје 19.02.22 | 08:22

Отворен ден во ЈП „Лајка“ за вдомување кучињата

ЈП „Лајка“ денеска од 10 до 13 часот, организира отворен ден на кој ги поканува сите љубители на кучиња, особено оние што размислуваат да вдомат куче од прифатилиштето...

Скопје 17.12.21 | 12:06

Утре донаторска забава за кучињата во „Лајка“

Прифатилиштето на ЈП „Лајка – Скопје“, ги поканува сите хумани граѓани на дружба и донирање помош за бездомните кучиња згрижени во прифатилиштето на „Лајка“. Донациите...

Скопје 17.12.21 | 11:06

Стојкоски: Оставајте храна за кучињата подалеку од школите и градинките

Проблемот со кучињата скитници во Ѓорче Петров ќе се решава во соработка со јавното претпријатие „Лајка“, со чие раководство, градоначалникот Александар Стојкоски оствари...

Скопје 06.12.21 | 11:54

ЈП Лајка заглавена до долгови: На кого се се исплаќале хонорари и по кој основ, прашува Антикорупциска комисија

Државната комисија за спречување корупција се сомнева во работењето на ЈП Лајка и исплатите кон надворешни лица. Затоа, ќе се испитува работата на Лајка и исплатите...

Скопје 15.10.21 | 18:02

Зелен хуман град: Скопјани мора да имаат контрола врз начинот на кој се трошат нивните пари

Завршната прес-конференција од кампањата на Зелен хуман град е посветена на прашањето на бездомните животни. Бездомните животни се една од најгорливите теми во управувањето...

Скопје 25.09.21 | 15:57

Кирков: Шилегов го одобрува мобингот на Тина Петрушевска во ЈП Лајка

Тина Петрушевска директор на ЈП Лајка, поставена од Петре Шилегов ја злоупотребува позицијата и се изживува со вработените во ЈП Лајка и им врши мобинг. Ова не се само...

Скопје 24.09.21 | 20:53

Атанасовски: Добро бре, кој пи-ар со кој памет испратил ваква слика? И тоа од јавно претпријатие!

Димитар Атансовски, ко-сопственик и маркетинг директор во агенција ИДЕА ЛАБ отворено реагира на начинот на кој е испратен демантот од ЈП „Лајка“ до Стефан Кирков. Кирков,...

Македонија 24.09.21 | 19:20

ВМРО ДПМНЕ: ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси

ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси, велат од ВМРО ДПМНЕ. УО на ЈП Лајка е полна со...

Скопје 24.09.21 | 13:50

Кирков обелоденува криминал во ЈП „Лајка“, вели и директорката и Шилегов добро знаат што се случува

Членови на Управен одбор на ЈП „Лајка“, поставени од Петрушевска и Шилегов истовремено даваат и наплаќаат услуги од претпријатието преку други субјекти, објавува...

Скопје 10.07.21 | 17:58

Спасувачка акција кај хотел „Континентал“: Ветеринарот Виктор Груев спаси куче од шахта

На повик од МВР за асистенција при загрозување на безбедноста и прекин на телекомуникациската мрежа на ПС Гази Баба, дежурната екипа на ЈП Лајка во текот на денешниот...

Скопје 02.06.21 | 17:46

Оваа сабота отворен ден за волонтери во Лајка

Во рамките на своите редовни активности и на барање на граѓаните кои не следат и ја поддржуваат нашата работа на 5-ти јуни, сабота, од 10:00 до 14:00часот ќе се одржи ОТВОРЕН...

Скопје 07.05.21 | 10:54

Кучињата лаат, луѓето не врват – средете ги гробиштата да запалиме свеќа на најблиските!

Само неколку дена откако „Република“ пишуваше за проблемот кој го имаат граѓаните кои се обидуваат да стигнат до гробиштата на најблиските, а не можат од чопорот на...

Скопје 28.04.21 | 13:10

Граѓаните не можат да дојдат до гробовите од кучиња скитници, прашуваат: За што постои „Лајка“?

Граѓаните кои сакаат да ги посетат вечните почивалишта на најблиските тешко можат да стигнат до гробовите. Причината се големиот број на улични кучиња кои се собираат...

Скопје 29.01.21 | 21:29

„Лајка“ тврди дека кучето било заловено по пријава од полициската станица во Аеродром

Во однос на надлежностите на ЈП Лајка Скопје, Ве известуваме дека Согласно Законот за благосостојба на животните, член 28, став 1 – „Општината, општините во градот...