Ознака: јово вангеловски
Црна хроника 07.07.20 | 14:18

Обвинение за Јово Вангеловски за злоупотреба на службена положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против поранешен претседател на Врховниот суд, кој го сторил кривичното...

Македонија 10.03.20 | 11:10

Врховен ја одби жалбата на Јово Вангеловски за неговото разрешување

Жалбениот совет при Врховниот суд ја одби како неоснована жалбата од поранешниот претседател – судија Јово Вангеловски, поднесена против одлуката на Судскиот совет. Како...

Македонија 27.02.20 | 08:08

Заев го урна правниот систем во Македонија

Новинарот Бранко Героски смета дека е класично уривање на правниот систем тоа што тогашниот премиер Зоран Заев договара пресуди и да вели дека без него судски одлуки...

Македонија 24.02.20 | 12:06

И Заев претера: Пред медиуми борец за правда, на маса и судија и обвинител

„Бомбата“ што пратеникот Антонио Милошоски  ја презентираше за лидерот на СДСМ покажува дека Зоран Заев и тоа како имал влијание врз одлуките на Врховниот суд и на...

Македонија 23.02.20 | 16:17

Заев, човекот кој маршираше за правда, ја држел „правдата“ во свои раце: Сум се смирил и сум се договорил со Јово

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио, Милошоски објави аудио „бомба“ во која се слуша како екс премиерот Зоран Заев директно се меша во судската Власт, односно како со...

Македонија 04.12.19 | 09:47

Случај премиерот во заминување и СЈО против Јово Вангеловски: Ќе падне ли последната врата пред диктатурата

Премиерот во заминување, Зоран Заев има силни амбиции да има тотална власт врз правосудниот систем и тоа не го крие. Се чини дека карактерот и стекнувањето со над два...

Црна хроника 05.10.19 | 11:54

Вангеловски поднел две жалби за неговото разрешување и суспендирање

Поранешниот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски кој беше суспендиран и разрешен од Судскиот совет, пред истекот на законскиот рок поднел две жалби – потврдија...

Македонија 14.09.19 | 19:51

Македонските судови официјално добија газда – Зоран Заев

Зоран Заев пред околу еден месец јавно во медиумите призна дека се јавувал по телефон кај Блерим Беџети од ДУИ со цел да му помогне да биде разрешен од функцијата претседателот...

Македонија 10.09.19 | 23:02

Во 1/8 нормална држава ќе имаше оставка на Влада, ама ние не сме ни толку (нормална) држава

Богдан Илиевски на Фејсбук направи анализа на денот потенцирајки дека во осмина нормална држава со такви случувања би имало оставка на Влада, но не сме нормална држава,...

Македонија 10.09.19 | 15:54

Преку кого Заев влијаеше врз Судскиот совет да го разреши Вангеловски?

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски постапувајќи по претставка на невладина организација. Разрешен Јово...

Македонија 10.09.19 | 14:32

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, веднаш по разрешувањето на Јово Вангеловски. Судскиот совет на денешната седница го разреши...

Македонија 10.09.19 | 13:59

Разрешен Јово Вангеловски

Судскиот совет денеска го разреши Јово Вангеловски од функцијата судија на Врховниот суд. Со тоа, практично, на Вангеловски му прекинува и мандатот како претседателот...

Македонија 10.09.19 | 10:05

Јово Вангеловски денеска ќе биде разрешен?

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски можно е денеска да биде разрешен, пишува „360 степени“. Судскиот совет денеска во 10 часот ќе одржи нова седница, а во...

Македонија 19.08.19 | 13:58

Дрскоста на Заев на виделина – докажана зависноста на правосудниот систем од актуелната власт

Иако актуелните случувања фрлија во сенка некои битни изјави, не смее да се занемари признанието на градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција...

Македонија 10.08.19 | 18:54

Јово Вангеловски: Од сегашна перспектива СЈО можеби свесно е злоупотребено

На 4 мај годинава, Врховен суд ги укина мерките куќен притвор за тројцата обвинети во случајот „Империја“,Орце Камчев, Цветан Панделевски и Ненад Јосифовиќ, кои претходно...

Македонија 05.02.19 | 21:39

Вангеловски: Зошто СЈО толку време чекаше да го побара случајот Монструм ако имале „бомби“?

Зачудувачки е за мене зошто толку време СЈО чекаше да го побара случајот Монструм за да го преземе во своја надлежност, ако уште пред или непосредно по самото објавување...

Македонија 30.01.19 | 19:05

Вангеловски: СЈО не може да презема предмети кога ќе му текне, а само за да земаат „дебели“ плати

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски вели дека судот имал надлежност да расправа по иницијативата за СЈО, поднесена од двајца адвокати, поради што и на денешната...