Ознака: Јовица Страшевски
Македонија 15.12.20 | 17:37

Страшевски: Teсна е поврзаноста меѓу уплатите на Амзовски во Меѓународен сојуз и повлекувањето на обвинението

Тесна е повезаноста од причина што неколку дена откако што било повлечено обвинението против Ардијан Амзоски тој после 17 дена на рака уплаќа на Меѓународен сојуз и...

Македонија 15.12.20 | 11:31

Судијата Ставрев не дозволи Амзоски да одговори дали на Боки му дал 350.000 евра за повлекување на обвинението на „Космос“

На денешното тензично рочиште за случајот ТНТ сведочеше бизнисменот Адријан Амзоски, познат како бизнисменот кој донираше во огранизацијата „Меѓународен сојуз“....

Македонија 24.09.20 | 13:16

Вака изгледаат протести со насилство: Во судот беа пуштани снимки од дивеењето на „шарените“

Во судот денеска беа презентирани смимки од протестите на Шарената револиција во изминатите години во кои имаше насилство, напад на полицијци, но не и обвинение. Како...

Македонија 08.07.20 | 17:11

„Бомбите“ ќе важат или за сите или за никој, вели Страшевски

Во делот на снимките, Закон за јавно обвинителство е противуставен, како што беше и законот за СЈО, смета адвокатот Јовица Страшевски. Минатото ни покажа дека тоа што...

Македонија 27.03.20 | 12:15

Страшевски: Здравјето мое и наше е поважно од еден месец без судења во Кривичен

Во услови на пандемија во цел свет, во услови на зголемување на заштитните мерки од страна на Владата на Македонија, во услови на полициски час, и на најава на заострување...

Македонија 25.03.20 | 16:55

Јовица Страшевски: Дали важи законот и препораките на Владата за претседателот на Кривичен суд Иван Џолев?

Адвокатот Јовица Страшевски упати отворено писмо кое го пренесуваме во целост. Почитувани преставници на Судски совет, Министерство за правда, Министерство за внатрешни...

Македонија 21.03.20 | 21:41

Страшевски: Запрете го самоволието на Џолев, зошто судот ќе биде идното жариште на корона

Адвокатот Јовица Страшевски со отворено писмо му се обрати на техничкиот премиер Оливер Спасовски. Во продолжение го пренесуваме обраќањето во целост. Почитуван...

Македонија 20.03.20 | 16:53

Страшевски: Со објавeниот распоред на предмети, Џолев прави кривични дела

Со денешното објавување на распоредот на предмети кои во наредните 30 дена ќе се судат во Основниот кривичен суд (вкупно 308) претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев...

Македонија 19.03.20 | 16:01

Постапките да прекинат, освен оние каде е одреден притвор: Адвокатот Страшевски со предлози до Судкиот Совет и Дескоска

Адвокатот Јовица Страшевски соцел придонесување кон справување со корона вирусост предложи неколку предлог мерки до Судскиот совет и министерката за правда Дескоска. Сите...

Македонија 18.03.20 | 15:11

Адвокатот Страшевски бара Филипче да се произнесе за ставот на Судскиот совет за мерките против коронавирус

Адвокатот Јовица Страшевски, кој го застапува Миле Јанакиески во случајот „ТНТ“, испрати јавно барање до министерот за здравство Венко Филипче за произјаснување во...

Македонија 12.03.20 | 14:59

Апел од адвокатот Страшевски до Филипче: Во Кривичниот суд ниту се спроведуваат некои мерки, ниту се дезинфицираат судниците

Aдвокатот Јовица Страшевски упати јавен апел до министерот Венко Филипче да држат само судења кои се од итен и неодложен карактер. Во продолжение го пренесуваме целиот...

Македонија 05.03.20 | 19:33

Страшевски: Oбвинителството да постапи по кривичните пријави против Џолев

Oткако Адвокатската комора ја отфрли дисциплинската постапка против Јовица Страшевски која дојде по пријава претседателот на Кривичен суд Иван Џолев, со реакција се...

Македонија 05.03.20 | 15:49

Адвокатската комора ја отфрли дисциплинската постапка на Џолев против Јовица Страшевски како неоснована

Адвокатската комора ја отфрли дисциплинската постапка против адвокатот Јовица Страшевски која дојде по пријава претседателот на Кривичен суд Иван Џолев. Во пријавата...

Македонија 06.02.20 | 16:32

Страшевски со 13 причини зошто „ТНТ“ мора да почне целосно одново

Судењето за предметот „ТНТ“, односно уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цаноски се очекува да продолжи утре со нов судечки совет, откако судија...

Македонија 20.01.20 | 15:26

Адвокатот Страшевски поднесе кривична пријава за претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев

Адвокатот на Тони Трајковски, Јовица Страшевски, денеска поднел кривична пријава до претседаетлот на Кривичниот суд Иван Џолев, ексклузивно дознава Република. Кривичната...

Македонија 20.01.20 | 13:41

Одбраната на Трајковски се уште нема одлучено дали ќе бара повторно изведување на доказите

Денешното рочиште на случајот „ТНТ“ се одложи поради здравствената состојба на обвинетиот Тони Трајковски. Неговата одбрана посочи дека тој не е во состојба да доаѓа...

Македонија 17.01.20 | 17:16

Страшевски: Во судница јавно да се коментира нечија здравстена состојба, тоа е невидено!

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето да дојде...

Македонија 15.01.20 | 09:15

Законот наспроти амбицијата на Ставрев: ТНТ почнува денес од почеток

Случајот ТНТ и официјално почна од почеток иако е неизвесно на кој начин ќе почне судскиот процес ТНТ. Адвокати на обвинитите реагираат на бројни пропусти во досегашното...

Македонија 14.01.20 | 18:07

Страшевски приложи доказ: Немаше уредна достава од судот до обвинетиот Тони Трајковски

Сите конструирани сценарија на Основниот кривичен суд излегуваат на виделина, а правдата секогаш и вистината излегуваат на површина. Ова денеска го вели преку соопштение...

Македонија 13.01.20 | 14:10

Страшевски: Подобро е доказите е да се изведат повторно

По денешното рочиште во кое процесот се врати од почеток адвокатот Страшевски, рече дека според него подобро да се изведат повторно, но ќе прифати како ќе одлучи мнозинството...