Ознака: Јован Донев
Македонија 10.11.20 | 11:08

Донев: Четири години оваа влада не зазeде своја позиција по ниедно прашање

Jован Донев, универзитетски професор и поранешен амбасадор во Лондон во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за нон-пејперот кој денеска беше...

Македонија 10.11.20 | 08:39

Втората фаза е да потпишеме дека сме Бугари, а третата е федерализација, вели Јован Донев

Да не се лажеме, втора фаза е да потпишеме дека сме Бугариија, а третата е федерализација, изјави синоќа во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа, поранешниот македонски...

Македонија 09.11.20 | 23:12

Донев: Немојте да мислите дека македонската страна ќе заземе своја страна, своја позиција

Јован Донев, универзитетски професор и поранешен амбасадор во Лондон во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за нон-пејперот кој денеска беше...

Македонија 05.07.20 | 15:29

Дали тие што ја поддржуваат СДСМ и коалцијата, поддржуваат кантонизацијата на Македонија и дали СДСМ прифаќа промена на химната?

Поранешниот амбасадор на Македонија во Лондон Јован Донев, кој синоќа гостуваше во ТВ Алфа во емисијата „Заспиј ако можеш“, праша дали БЕСА која што е коалиција со...

Македонија 25.04.20 | 09:08

Заев и Димитров се на власт за елиминирање на македонската нација и јазик

Република Бугарија во ниту еден момент не признала постоење на македонски јазик, ниту постоење на македонскиот народ. Заев и Димитров преку прикривање на вистината...

Македонија 25.09.19 | 12:53

Донев: Заев дојде на власт за да го смени името на државата, а не да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО

Јован Донев, поранешен амбасадор во гостувањето во емисијата „24 Отворено“ истакна дека Зоран Заев не дојде на власт за да ја внесе Република Македонија во ЕУ, бидејќи...

Македонија 25.07.19 | 16:28

Посетите на Хан и Рикер се обид на западот да го спречи распадот на Владата на Заев

Западните сили на секаков начин ќе се обидат да ја спасат владата на премиерот Зоран Заев, која е пред распаѓање, велат аналитичарите. Според нив, во таа насока е и денешната...

Македонија 19.06.19 | 19:31

Јован Донев: Датумот е неизвесен и во октомври

Додека Заев е сигурен за датум во октомври и отворање на преговорите до крајот на годината, сигналите за седумте земји членки на ЕУ кои се противеле на започнувањето...

Македонија 27.05.19 | 17:34

Јован Донев: Ципрас ќе изгуби во Грција, Македонија ќе извиси за ЕУ

Новата политичка ситуација во Грција ги разниша надежите за ЕУ. Откако политичката партија СИРИЗА на актуелниот премиер Алексис Ципрас ги изгуби изборите за Европскиот...

Македонија 10.12.18 | 19:09

Со одобрениот азил се потврдува тврдењето дека во Македонија има политички прогон

Поранешниот дипломат и долгогодишен професор по политички науки, Јован Донев, во коментар за „Економски Лидер“, го анализира писмото кое пред барањето на азил од страна...