Ознака: Јоргос Кумуцакос
Балкан 19.06.19 | 11:15

Кумуцакос: Хипокризија од ЕУ, прво да ја притиска Грција за штетниот Договор, а сега вели нема интеграција

Хипокризија од ЕУ е прво да ја притиска Грција за штетниот Договор од Преспа, а сега да вели не одиме напред со интегративниот процес, вели одговорниот за надворешна...

Балкан 08.02.19 | 13:59

Кумуцакос: Денеска се затвора историски циклус што почна со гордост, а завршува со капитулација

Денеска за Грција се затвора еден историски циклус од 11 години, што почна со гордост, а завршува со капитулација. Рече надлежниот за надворешна политика во опозициската...

Балкан 07.02.19 | 16:19

Кумуцакос: Нема да го поддржиме Протоколот за членство на Скопје во НАТО

Денес сме овде да разговараме за последниот, формален чекор за една донесена обврска за земјата, веќе донесена одлука од ратификацијата на штетниот Договор од Преспа,...

Балкан 10.12.18 | 10:57

Кумуцакос: Нова демократија, како влада, ќе преговара за нов договор

Ако Договорот од Преспа не дојде во грчкиот Парламент од оваа Влада, тогаш отвора пат за нови преговори, вели Јоргос Кумуцакос, одговорниот за надворешна политика во...

Македонија 05.12.18 | 20:12

Кумуцакос: Неприфатливите изјави на Заев се уште полоши

Не стивнуваат реакциите на изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев кој од собраниска говорница во саботата спомена постоење Македонци во Грција и можност за изучување...