Ознака: јоханес хан
Свет 30.08.19 | 10:42

Хан: Дијалогот Србија-Косово е клучен елемент за ЕУ перспективата на регионот

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, изрази надеж дека по изборите на Косово, работите ќе бидат појасни и дека ќе може да се влезе во „финалната фаза“ на преговорите. Позитивен...

Македонија 13.08.19 | 19:15

Хан од Заев побарал брза и ефикасна постапка за расчистување на „Рекет”, но и на предметите на СЈО

Премиерот Зоран Заев во телефонски разговор го информирал европскиот комесар за преговори, добрососедство и проширување, Јоханес Хан, за напорите и мерките што Владата...

Македонија 11.08.19 | 09:33

Хан се јави на твитер, откако Дорис Пак ги прозва европските бирократи

Откако германската политичарка и претседателка на асцијацијата на жени во Еврпската народна партија, Дорис Пак запраша каде се европските бирократи во врска со случајот...

Свет 08.08.19 | 10:46

Словенецот Ленчариќ е можен наследник на Хан

За наследник на еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, иако неофицијално, се почесто почна да се споменува името на словенечкиот дипломат...

Македонија 30.07.19 | 12:08

Хан: Членките на ЕУ ѝ се понаклонети на Македонија отколку на Албанија

Не е тајна дека земјите членки на ЕУ ѝ се понаклонети на Македонија одошто на Албанија кога станува збор за доделување датум за почеток на пристапните преговори, вели...

Македонија 27.07.19 | 13:30

Вистинскиот Јоханес и лажниот Хан

„Овој Јоханес, што деновиве беше во Македонија, бара енергична борба против корупцијата и криминалот како и безусловно почитување на владеењето на правото и правната...

Македонија 25.07.19 | 17:08

Алијансата до Хан: Испратете ни обвинител од ЕУ за да сериозно се бориме против криминалот и корупцијата

Aлијансата за Албанците е заинтересирана за реални и вистински реформи во правниот систем и дека ова првично треба да се направи со именување на обвинител од земјите...

Македонија 25.07.19 | 16:28

Посетите на Хан и Рикер се обид на западот да го спречи распадот на Владата на Заев

Западните сили на секаков начин ќе се обидат да ја спасат владата на премиерот Зоран Заев, која е пред распаѓање, велат аналитичарите. Според нив, во таа насока е и денешната...

Македонија 25.07.19 | 13:44

Хан: Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови

Јоханес Хан на средбата со премиерот Зоран Заев нагласи дека никој не смее да биде амнестиран во случаите кои се водат и оти до октомври кога Македонија треба да добие...

Македонија 25.07.19 | 12:18

Мицкоски – Хан: Наместо непристрасна борба против корупцијата Заев нуди алатка за политички притисоци и заштита на криминалот

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан се сретна со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од...

Македонија 25.07.19 | 10:30

Хан: ЕУ да го испорача ветеното, а вие да продолжите со реформите

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години...

Македонија 25.07.19 | 10:15

Хан ќе бара трет комесарски мандат во Европската комисија

Јоханес Хан е консензуален предлог на австриската влада за трет комесарски мандат во Европската комисија, објави премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција...

Македонија 25.07.19 | 09:19

Прес-конференција на Заев и Хан

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета на Македонија. Тој ќе се сретне со државниот...

Македонија 24.07.19 | 08:59

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии. Хан ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски,...

Македонија 22.07.19 | 12:51

Од Рикер и од Хан зависи дали и кога Катица Јанева ќе биде во притвор

Новинарот Драган Павловиќ Латас во својата последна колумна го коментира создавањето и функционирањето на специјалното јавно обвинителство. Кога се бираше шеф на...

Македонија 19.07.19 | 18:01

Хан в четврток на одвоени средби со Заев, Мицкоски и Пендаровски

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на 25 јули ќе допатува во Скопје и ќе се сретне на одвоени средби со премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски и...

Македонија 19.07.19 | 10:11

Запален алармот во Брисел, во Скопје доаѓа Хан

Европската комисија е загрижена за последните случувања во земјава, а впечатокот на Брисел е дека Македонија влегува во нова сериозна политичка криза. Дипломатски...

Свет 12.07.19 | 10:24

Хан назначен за трет мандат во идната Европска комисија

Сегашниот еврокомесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, беше назначен од австриската Влада за уште еден мандат во идниот состав на Европската комисија. Секоја...

Свет 12.07.19 | 10:12

Хан назначен за трет мандат во идната Европска комисија

Сегашниот еврокомесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, беше назначен од австриската Влада за уште еден мандат во идниот состав на Европската комисија. Секоја...

Македонија 04.07.19 | 13:24

Хан: Стојам зад препораката на европската комисија за започнување на преговорите

Целиот регион на Западен Балкан треба да го следи примерот на Северна Македонија и треба да ги забрза реформите, особено во сферата на владеењето на правото, почитувањето...