Ознака: јоханес хан
Македонија 03.07.21 | 20:20

Јоханес Хан: Во интерес на Бугарија е Македонија да биде член на ЕУ и мислам дека Бугарија го знае тоа

Бугарија знае дека мора да има компромис. Треба да се најде решение кое ќе ги земе во предвид сите црвени лини, вели за 24 вести еврокомесарот за буџет за администрација...

Македонија 02.07.21 | 13:13

Хан: Непочнувањето на преговори со Македонија и Албанија е неуспех за Унијата

Непочнувањето преговори на Македонија и Албанија за пристапување кон Европската унија е јасен неуспех на Унијата, нагласи поранешниот еврокомесар Јоханес Хан во излагањето...

Балкан 08.06.21 | 16:01

Хан вети две милијарди евра за Балканот

Европската Комисија денеска го презентираше предлог буџетот за ЕУ за 2022 година, 1,9 милијарди евра треба да се посветат на земјите кандидати за членство, јави дописничката...

Македонија 17.06.20 | 16:31

Хан: Горд сум што придонесов за успехот на Преспанскиот договор

Поранешниот еврокомесар за проширување, денеска задолжен за буџетот на ЕУ, Јоханес Хан, за МИА се присети на кратко на потпишувањето на Преспанскиот договор пред две...

Свет 25.05.20 | 09:26

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

Еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан изјави дека Западен Балкан и припаѓа на Европа и напорите на земјите од тој регион ќе бидат наградени. Тој за хрватскиот...

Свет 09.03.20 | 10:29

Хан: Ердоган ги пушти мигрантите кон ЕУ, за да го сврти вниманието од внатрешните проблеми

Еврокомесарот за буџет Јоханес Хан смета дека отворањето на границите кон Европската унија е маневар на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за свртување на вниманието...

Македонија 14.11.19 | 17:54

По блокадата за Македонија, Вучиќ го прашал Хан зошто да го продолжи дијалогот со Приштина

Еврокомесарот во заминување Јоханес Хан во интервју за „Фајненшл тајмс“ ја повтори разочараноста што на Македонија и Албанија не им беше дозволено да почнат преговори...

Свет 12.11.19 | 10:09

Хан: Не сакам да подгревам надежи за одлука за преговори во март

Еврокомесарот Јоханес Хан не сака одново да ги подгрева надежите дека е можно Европската унија наскоро да донесе одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија...

Македонија 07.11.19 | 11:17

Катастрофално ќе биде ако имаме уште еден Самит на кој ќе се разочараат надежите на земјите

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан утрово за последен пат се обрати пред Комисија за надворешни работи на Европскиот парламент во својство...

Македонија 24.10.19 | 19:10

Алфа: Најави ли Хан дека Македонија ќе преговара 30 години?

Најави ли еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека Македонија ќе преговара три децении? Во интервју за австриската новинска агенција, АПА, Хан дури ја отвори и...

Македонија 24.10.19 | 10:11

Хан: Искрено кажано по одлуката на Советот на ЕУ, ние сме беспомошни

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повторно остро го критикуваше негативниот став на Франција и одбивањето на европските лидери да донесат одлука за почеток...

Македонија 18.10.19 | 13:33

Хан: Нема датум, граѓаните со право се разочарани до коска

Лидерите на ЕУ не успеаја да ја исполнат својата посветеност за отворање на преговори за пристапување со Македонија и Албанија на Европскиот совет, напиша пред...

Македонија 16.10.19 | 18:19

Хан: Лидерите да најдат начин за да се даде зелено светло, никој не е совршен

Еврокомесарот, Јоханес Хан, на денешната заедничка прес-конференција со Зоран Заев говореше за пристапните преговори за ЕУ, а побара и од европските лидери да и дадат...

Македонија 16.10.19 | 17:50

Бидете наши херои, подготвени сме да почнеме преговори

Македонскиот премиер Зоран Заев на заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека македонскиот народ е во големо исчекување. Tој додаде дека...

Македонија 16.10.19 | 09:54

Заев во Брисел на средби со Хан, Сасоли и Туск

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Заев, заедно со вицепремиерот...

Македонија 15.10.19 | 23:03

Милевска му се пушти на Хан, вујко ѝ на Макрон

Прес-конференцијата во Луксембург, по поразителниот исход на состанокот на министрите на Европската унија на кој Македонија не го доби ветениот датум за отворање на...

Твитови 15.10.19 | 22:19

Ова е веќе заразно: После Заев и Хан се извинува до небо

Ајдеее и Хан се извинува до небо – напиша на својот Фејсбук, Ивор Мицковски, поттикнат од извинувањето на Јоханес Хан до Македонија и Албанија за недобивање датум...

Македонија 15.10.19 | 19:10

Хан им се извини на Македонија и Албанија што нема одлука за преговори

Еврокомесарот Јоханес Хан изрази разочарување и им се извини на граѓаните на Македонија и на Албанија, затоа што нема одлука за отворање на преговорите. Не е момент...

Македонија 15.10.19 | 12:08

Хан: ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан,...

Македонија 06.10.19 | 21:46

Хан: Крајно време е земјите-членки да го испорачаат своето кон Македонија и Албанија

Македонија и Албанија испорачаа, сега е крајно време земјите-членки да го испорачаат своето, објави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на неговиот налог...