Ознака: Јилдиз Веаповска
Црна хроника 06.06.22 | 11:59

Во Струга почнува судењето за гинекологот кој на родилка и извади матка, јајник и бубрег

Во Струшкиот суд започнува првото рочиште против докторот гинеколог Мухамед Асани, кој на родилката Јилдиз Веаповска и извади бубрег, матка и јајник. Судењето е јавно,...

Црна хроника 07.05.22 | 11:02

Ѝ ја пресекле бубрежната артерија, па додека не паднала во шок, не се интересирале зошто крвари

Откако јавното обвинителство во Струга денеска поднесе обвинителен акт против тројца доктори од струшката болница, зашто на родилката Јилдз Веапоска и ги извадиле...

Македонија 29.05.21 | 09:16

Комисијата на Филипче сака да го заташка случајот со струшката родилка

Одлуката на Комисијата на Филипче за случајот со родилката Веапоска е показател за упропастениот здравствен систем, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ откако извештајот во случајот...

Македонија 24.03.21 | 13:29

Братучедот на Фатмир Бесими утврдил дека нема лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар

Заменик потпретседателот на Лекарската комора, Илбер Бесими ставил потпис на документот кој се вели дека немало лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар, Јилдиз...

Македонија 18.03.21 | 08:32

Гинекологот Асани: Антиалбански настроени портали за лајкови ми го рушат угледот, мојата совест е многу мирна

Гинекологот Мухамед Асани по неколку месеци молчење се огласи на Фејсбук по повод неговото разрешување од директорското место во струшката болница поради случајот...

Македонија 16.03.21 | 22:13

Веаповска ги замоли УЖ на ВМРО-ДПМНЕ да го одложат протестот во сабота: Доволно е да ме подджите, не сакам мојот случај да биде партиски обоен

Откако Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ најави дека ќе протестира пред Министерството за здравство со цел да ѝ даде поддршка на родилката Јилдиз Веаповска, самата Јилдиз...

Македонија 16.03.21 | 15:00

УЖ на ВМРО ДПМНЕ ќе протестира пред Министерството за здравство: Сите сме Јилдиз, неказнивоста значи одобрување

Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ најави дека ќе протестира пред Министерството за здравство, в сабота, на 20 март, во 11 часот со цел да и даде поддршка на родилката Јилдиз...

Здравје 10.03.21 | 18:39

На родилката Веапоска ѝ биле извадени здрави органи, покажува извештајот од Патологија

Скандалот околу родилката Веаповска која остана без здрави органи и натаму е во центарот на вниманието на македонската јавност. Од Министерството за здравство вчера...

Вести 21.01.21 | 14:39

Милошоски: Јилдиз е реалното, а Венко е рекламното здравство!

Јилдиз е реалното, а Венко е рекламното здравство, коментира на Фејсбук пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски, откако се уште нема правна разврска случајот со родилката...