Ознака: јетон шаќири
Македонија 16.05.22 | 14:00

Шаќири: Се разгледуваат сите начини за учебната година да заврши на 10 јуни

Министерството за образование и наука ги разгледува сите начини и препораки за завршување на учебната година до 10 јуни. Директорот на Бирото за развој на образование...

Македонија 13.05.22 | 14:25

Шаќири: Со СОНК денеска нема да се разговара за конкретна финансиска понуда

На денешната нова преговарачка средба помеѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука нема да биде понуден...

Македонија 12.05.22 | 12:43

Проф. д-р Јаневска: Министре Шаќири, нема договор со СОНК, наставниците се изиграни!

Министре Јетон Шаќири, нема договор со СОНК, наставниците се изиграни!, вели во својот фејсбук статус проф. д-р Весна Јаневска, претседател на комисијата за образование...

Македонија 05.05.22 | 14:56

Шаќири: Градиме квалитетно образование кое е темел за унапредување и афирмација на македонскиот јазик

Негувањето, заштитата, унапредувањето и афирмацијата на македонскиот јазик може да се издига само врз цврсти темели, што ги поставува образованието. Оттука и важноста...

Македонија 29.04.22 | 18:33

Шаќири: Една од целите на образовните реформи е да ги насочиме младите кон претприемништво и иновативност

Македонија во моментов се соочува со најкрупните реформи во образовниот систем, со кои се опфатени сите сегменти, односно и основното и средното образование,...

Македонија 27.04.22 | 17:10

Ако не исплати плати по колективен договор, директорот ќе се соочи со илјадници тужби од наставниците

Министре Шаќири, Слушам од МОН се јавуваат кај директорите и притискаат да почне настава. Како кога наставниците се во штрајк? Директорите пак се јавуваат на класните,...

Македонија 27.04.22 | 16:33

Ни родителите ни учениците не го послушаа Шаќири, училниците и денес останаа празни

Родителите ниту денеска не ги однесоа децата во училиште, и покрај повикот на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, тоа да го сторат. Шаќири и на директорите...

Македонија 26.04.22 | 20:42

Шаќири: Зборот на СОНК не издржа ниту едно деноноќие

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири излезе со реакција откако СОНК одлучи да продолжи со штрајкот во основните и средните училишта Во интерес на учениците...

Македонија 26.04.22 | 15:45

Шаќири: Многу е важно утре да почне наставата и да се најде начин да се надомести пропуштената

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска изјави дека очекува одлука од Самостојниот синдикат на вработените во образованието, науката и културата (СОНК)...

Македонија 23.04.22 | 17:59

АА бара казна за Зибери и Шаќири: Се допишувале само на македонски, а изјаснети се како Албанци

„Во текот на вчерашниот ден целата јавност беше сведок на скандал на двајца функционери на ДУИ кои иако и двајцата се изјаснети како Албанци, комуницираа само на македонски...

Македонија 20.04.22 | 11:51

Шаќири со апел до наставниците: Прифатете го покачувањето од 10 отсто

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува дека на состанок на членството и раководството на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК)...

Македонија 20.04.22 | 11:50

Шаќири се надева на позитивна одлука за наставата од СОНК

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува дека на состанок на членството и раководството на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК)...

Македонија 19.04.22 | 12:41

Шаќири:Со СОНК ќе продолжиме да преговараме, но образовниот процес што побрзо да продолжи

На седница на Влада денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири ќе информира за состојбата во образованието и заклучоците ќе бидат пратени до Синдикатот...

Македонија 17.04.22 | 13:42

Договор нема: Mинистерот за образование им врши притисок на наставниците да ги примаат учениците

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ги повикува воспитувачите и негувателите да го нормализираат воспитно-згрижувачкиот процес и да ги прифаќаат...

Македонија 17.04.22 | 00:19

Јаневска: Министре, итно прифатете 18% покачување, затоа што наставата е приоритет

Претседателката на Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ Весна Јаневска испрати порака до министерот за образование Јетон Шаќири дека наставниците не го...

Македонија 13.04.22 | 11:49

Шаќири: Подготвен сум да пренамениме дел од буџетските средства на МОН, за да се доближиме до процентот на покачување на платите кој го бара СОНК

Како министер за образование и наука подготвен сум да направам отстапки од повеќе инвестициски и други активности кои се дефинирани во програмата за работа на МОН за...

Македонија 11.04.22 | 22:43

Тафа Амети: Целата држава е во штрајк

Во дебатната емисија „Click Plus“ на ТВ21 на прашањето колкав е процентот на тие образовните работници кои протестираат, министерот за Образование Јетон Шаќири рече дека...

Македонија 11.04.22 | 19:50

Шаќири: Времето за штрајкот на СОНК не е соодветно

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири информира дека досега имале работни групи и три состаноци со СОНК, но дека не се дошло до преговори. -Го разбирам проблемот,...

Македонија 07.04.22 | 16:37

Шаќири-Гарсија: Создаваме квалитетен и инклузивен воспитно-образовен систем

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска одржа работна средба со амбасадорот на Кралството Шпанија во државава Хосе Луис Лосано Гарсија. Министерот Шаќири,...

Македонија 01.04.22 | 13:49

Пет битни прашања за министерот откако се поништија нови учебници, дел веќе испечатени и платени

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири веќе неколку пати повторува дека ја подржува Концепцијата за реформи во основното образование на Мила Царовска и ќе...