Ознака: јенс столтенберг
Свет 06.08.19 | 14:41

Столтенберг: Не верувам дека САД ќе ја напушти НАТО Алијансата

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека е убеден дека САД ќе останат во Алијансата. Тој за време на неговата посета на Нов Зеланд наведе дека во САД...

Македонија 09.07.19 | 09:48

Заев на „Столтенберг“ му го нуди Криволак гратис, ги оговара и Турција и Русија

Во дел од телефонскиот разговор со, како што мислел Заев, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, македонскиот премиер отворено ги кpитикува Турција и Русија...

Твитови 09.07.19 | 09:15

Столтенберг после дупешката VS. Заев после дупешката

Столтенберг после дупешката со Заев -Ех да има еден литар вотка Заев после разилот -Ех да имав IQ барем колку иницијалите (3.3.) — НЕ Влијателен (@ElMacedonero) July 9, 2019

Македонија 25.06.19 | 12:24

Столтенберг се надева дека до декември Северна Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг се надева дека процесот на ратификација на пристапниот протокол за Северна Македонија ќе се заврши до декември годинава,...

Балкан 10.06.19 | 08:32

Столтенберг: Бомбардирањето врз СРЈ беше легитимно и неопходно

Историјата покажа дека бомбардирањето на СРЈ во 1999 година беше неопходно и легитимно бидејќи го прекина насилството, а бегалците можеа да се вратат дома, додека КФОР...

Македонија 03.06.19 | 19:31

Столтенберг: Moрате постојано да го зголемувате буџетот за одбраната

Генералниот секретар на НАТО денеска во Скопје повтори дека нашата земја со влегувањето во Алијансата мора да го зголемува буџетот за одбраната и тој да стигне два...

Македонија 03.06.19 | 15:26

Столтенберг: Подготвени сме да ве пречекаме во семејството на НАТО

Состанокот на Северноатлантскиот Совет и на Комитетот за интеграција на Република Македонија во НАТО заврши со заедничка прес-конференција на претседателот на Владата...

Македонија 03.06.19 | 11:28

Македонија ќе го брани НАТО од ИСИС

Одржувањето на денешниот состанок на Северноатланскиот совет на НАТО во Скопје е најсилната политичка потврда за нашето извесно полноправно членство во Алијансата. Република...

Македонија 03.06.19 | 10:46

Столтенберг: Членството е важно за Северна Македонија, но и за НАТО

Интеграцијата на Македонија во НАТО ќе биде во фокусот на денешниот состанок на Северноатлантскиот совет со Комитетот за интеграција на земјава во Алијансата, што...

Македонија 03.06.19 | 09:45

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија како 30-та членка

Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија како 30-та членка на Северноатланстаката алијанса, порача генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на синоќешниот...

Македонија 03.06.19 | 09:22

ВО ЖИВО: Столтенберг во Владата

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг заедно со амбасадорите на сите земји членки на Алијансата претпладнево со највисоки државни и воени почести е пречекан...

Македонија 02.06.19 | 18:29

Со мало доцнење, Столтенберг пристигна во Скопје

Специјалниот авион на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг слета на Меѓународниот аеродром Скопје, а за околу еден час се очекува да слета и вториот авион...

Балкан 02.06.19 | 08:57

Столтенберг во Тирана, па во Скопје

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ќе допатува во Тирана, само неколку часа пред најавениот седми по ред „национален протест“ на обединетата албанска...

Македонија 31.05.19 | 16:18

Централата на НАТО се сели во Скопје

Централата на НАТО в недела и в понеделник ќе се пресели во Скопје. Покрај генералниот секретар Јенс Столтенберг, ќе допатува и целиот Северноатлантски совет (НАК) во...

Свет 26.05.19 | 08:45

Столтенберг: НАТО со нова воена стратегија поради Русија

НАТО ќе усвои нова воена стратегија поради „нуклеарните закани” што доаѓаат од Русија, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во интервју за германскиот...

Македонија 06.05.19 | 08:12

Честитки за победата на Пендаровски

Австрискиот канцелар Себастијан Курц му го честита на Стево Пендаровски изборот за нов претседател на Република Северна Македонија. Честитики за новозибраниот претседател...

Свет 04.04.19 | 11:15

Столтенберг: Внатре во НАТО има несогласувања

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во своето обраќање пред американскиот Конгрес изјави дека внатре во Алијансата постојат многу несогласувања и побара...

Свет 29.03.19 | 10:07

Столтенберг останува на чело на НАТО до 2022 година

Земјите членки на НАТО вчера одлучија да го продолжат мандатот на генералниот секретар Јенс Столтенберг до 30 септември 2022 година. Сојузниците ја изразиле нивната поддршка...

Македонија 19.03.19 | 20:10

Средба Заев – Столтенберг: Македонија е посветена да ги брани и вредностите врз кои се темели НАТО

Премиерот Зоран Заев, по средбите во седиштето на Европската Унија, оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и ја потврди посветеноста на Северна...

Свет 08.03.19 | 21:41

Столтенберг: НАТО нема да постави нуклеарни ракети во Европа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг синоќа од Варшава упати апел до Русија да го почитува Договорот за ракетите со краток и среден дострел (ИНФ), додавајќи...