Ознака: Јелена Жугиќ
Култура 05.08.22 | 18:10

Снагата карпа, душата памук: Јелена Жугиќ со емотивна објава по смртта на Апостоловски

Македонскиот актер Митко Апостоловски почина денес на 67 годишна возраст. Со емотивни зборови сочувство изрази неговата колешка, актерката Јелена Жугиќ. „Снагата карпа,...

Скопје 05.06.21 | 15:10

Се користи ли Универзална сала за набавка на лед екрани, озвучување и осветлување за потребите на Петре Шилегов за претстојните избори?

Советничката во советот на Град Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јелена Жугиќ, прашува дали Универзалната сала се користи како установа за обезбедување техничка опрема...

Скопје 23.03.21 | 12:18

Жугиќ: Во Град Скопје има многу заразени вработени, ама ги кријат

Како советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Град Скопје имаме сознанија по допрен глас дека грубо се кршат мерките коишто треба да се спроведат од...

Скопје 27.02.21 | 15:56

Жугиќ: Шилегов ќе го заврши мандатот само со враќање на името на неговата улица Мексичка

Јелена Жугиќ советничка од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје денеска во емисијата „Студио“ на радиото Канал 77 истакна дека дебатата за менување имиња на улици е...

Скопје 19.02.21 | 14:56

Жугиќ од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Ги отфрламе новите имиња на улиците

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Град Скопје се огласи со соопштение во кое истакнува оти не се согласува со предлозите за новите имиња на...

Скопје 15.12.20 | 13:49

Град Скопје да ја вратат старата цена на паркингот, бараат советниците од ВМРО-ДПМНЕ

Во екот на пандемијата, на економскиот колапс и на галопирачкиот раст на сиромаштија, СДСМ и градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов го поскапеа паркирањето во...

Македонија 04.12.20 | 16:59

Жугиќ: Што ти си изградил за да уриваш, каков изрод си ти?

Јелена Жугиќ на  денешниот протест „Оставка на Заев, слобода на народот“ кој се одржа пред Министерство за надворешни работи зборуваше за целата ситуација која и се...

Македонија 29.10.20 | 21:15

Жугиќ: Скопјани дишат отров наместо воздух и ниту Заев ниту Шилегов не направија ништо за намалување на загадувањето

Пред да почнам со изјавата би сакала да ве известам дека поради огромните бројки на заболени од вирус, вечерва одлучивме овој протест да го спроведеме со намален број...

Скопје 30.07.20 | 18:45

Жугиќ: Шилегов лаже за Универзална!

„Овој објект ќе остане како траен симбол на меѓународната човечка солидарност во обновата на Скопје по катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година”, ова е дел од...

Скопје 29.07.20 | 15:12

Жугиќ: Ја руши ли Шилегов Универзална за да ја исполни квотата на зеленило за 50 нови згради кај Треска?!

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, треба да ѝ одговори на јавноста дали зад рушењето на Универзална сала се кријат и некои бизнис-интереси, побара денеска Јелена...

Скопје 29.07.20 | 13:36

Ја руши ли Шилегов Универзална за да ја исполни квотата на зеленило за 50 нови згради кај Треска?

Градоначалникот Петре Шилегов се обидува со еден потпис да ја сруши Универзална сала која е симбол на Скопје повеќе од 50 години. Универзална сала, во која се изведени...

Скопје 27.07.20 | 17:31

Три години ги маткаш скопјани за Универзална сала со предизборни спотови со децата од „Златно славејче“, а сега ќе ја рушиш

Актерката Јелена Жугиќ преку статус на Фејсбук му упати порака на градоначалникот на Скопје Петре Шилегов дека три години ги матка скопјани во врска со Универзнална...

Скопје 23.05.20 | 12:50

Жугиќ: Нехуманиот однос на Шилегов кон вработените во установи под Град Скопје е израз на неспособност во справувањето со кризата

Нашите информации говорат дека во јавните културни установи кои се под надлежност на Град Скопје, не се почитуваат препораките за заштита на здравјето и безбедноста...

Скопје 26.04.20 | 14:01

Жугиќ му одговори на Шилегов: Со едната рака сте на градите, а со другата во џебот на народот и го крадете

Посланието на Петре Шилегов -искривени квалификации за левичарство и десничарство, под превезот на „хуманост и ренесанса” голем гнев и омраза!, реагира актерката и...

Скопје 13.04.20 | 23:29

Жугиќ: Чаршијата од „заштитена“ ја претворивте во градилиште

Јелена Жугиќ на својот Фејсбук профил реагира на раскопувањето на Старата скопска чаршија за време на вонредна состојба во државата. Таа нагласува дека чаршијата од...

Култура 05.03.20 | 12:54

ВМРО-ДПМНЕ покажа каков треба да е односот на една развиена држава кон културата

Лидерот, на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентирајќи ја програмата за култура, вети нови современи театри во Скопје, Прилеп и Битола како и делегирани буџети за...

Култура 08.04.19 | 18:34

Жугиќ се прости од Славенски: Со тебе го започнав театарскиот сон…

Актерката Јелена Жугиќ на својот Фејсбук пофил напиша статус со кој се прости од ненадејно починатиот македоснки режисер Златко Славенски.

Култура 07.04.19 | 09:58

Жугиќ: Почивај во мир, драга Беличанец, во вечноста пронајди го тоа што овде не можеше