Ознака: јавни набавки
Македонија 13.08.22 | 17:57

Кој ќе одговара за сомнителните јавни набавки сред ковид криза?

Обвинителството чека пријава за да реагира за сомнителните набавки за Ковид кризата. Од таму денес рекоа дека внимателно ги следат информациите околу можни злоупотреби...

Македонија 18.05.22 | 20:03

Министерството за одбрана ќе изнајмува мобилни тоалети во вредност од над 42.000 евра

Министерството за одбрана ќе изнајмува мобилни тоалетни кабини во вредност од 2.600.000 денари или 42.276 евра. На електронскиот систем за јавна набавка објавен е тендер склучен...

Економија 22.04.22 | 14:27

Профункционира сајтот за јавни набавки, застојот на набавките ќе трае дури до вторник

Техничкиот проблем кој доведе до недостапност на ЕСЈН е целосно надминат, известија од Бирото за јавни набавки и тврдат дека интегритетот на системот не е загрозен. -Од...

Македонија 14.01.22 | 17:01

1.315.500 евра за новогодишни пакетчиња потрошиле во ЈП Национална радиодифузија-Скопје

Јавното претпријатие Национална радиодифузија-Скопје потрошиле 1.315.500 евра за набавка на новогодишни пакетчиња. Во услови на економска криза, претпријатието портошило...

Македонија 10.01.22 | 12:05

Чинии со златна линија 88 евра парче, нож од 10 евра – Владата ја подновува кујната за новиот премиер

Службата за општи и заеднички работи ја подновувава владината кујна за новиот премиер, кој во Владата ќе биде дочекан со нов прибор за угостителство – бела техника,...

Економија 27.12.21 | 13:01

Јавни набавки договарани на тајно: Власта потпишала тендери вредни 8 милиони евра без јавен оглас во првата половина од 2021 година

Мониторингот на јавните набавки во земјава покажува низа слабости кои укажуваат на договарање меѓу институциите и понудувачите, соопшти Центарот за граѓански комуникации...

Македонија 27.12.21 | 11:23

Сепак не се транспарентни колку што ни се фалат: Извештајот на ЦГК покажа манипулации во јавните набавки

Мониторингот на јавните набавки во земјава покажува низа слабости кои укажуваат на договарање меѓу институциите и понудувачите,  соопшти Центарот за граѓански комуникации...

Македонија 09.07.21 | 12:57

„Јавни набавки“ го избриша кафематот од милион евра на Министерството за правда

На социјалните мрежи се појави јавна набавка од министерството за правда за набавка на кафемат кој верувале или не чини 70000000 денари, односно над еден милион евра Кафематот...

Скопје 21.06.21 | 10:46

Нов ден, нова афера: Град Скопје и Шилегов ќе платат 50 илјади евра за 45 жардињери

Нов ден, нова афера поврзана со работењето на Град Скопје и Градоначалникот Петре Шилегов. Имено, на Бирото за јавни набавки објавен е тендер за набавка на 45 жардињери,...

Економија 03.04.21 | 17:48

Да препознава замор кај возачот, самата да паркира, произведена во 2021 – МЖ Транспорт купува лимузина за 68.000 евра

Загубарот Македонски железници – Транспорт ќе купува луксузна и современа лимузина што сама се паркира, за што планира да потроши до 68.000 евра, пишува телевизија Алсат. Како...

Економија 23.03.21 | 13:51

Пари нема, исчезнуваат – 11 милиони евра потрошени без тендер

Истражување на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК), кој редовно го мониторира и го анализира спроведувањето на јавните набавки во земјава, почнувајќи од 2008 година,...

Македонија 16.11.20 | 15:18

Моцарела од 700 денари, кајмак и плаво сирење: Владата порача млеко и млечни производи за 27 илјади евра

Повеќе од 27 илјади евра се потрошени во ноември за набавка на млеко и млечни производи од страна на Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија. Како...

Економија 05.08.20 | 12:05

Половина од компаниите сметаат дека има корупција во јавните набавки

Најниската цена како критериум во јавните набавки и понатаму е проблем за фирмите кои учествуаат, а 48 отсто од нив сметаат дека има корупција во набавките. Ова го покажува...

Скопје 23.06.20 | 13:08

Град Скопје за јавни набавки лани потрошил 21 милион евра, за 47% повеќе од претходната година

Град Скопје со 21 милиони евра, што е вкупна вредност на склучените договори за јавни набавки во 2019 година, е на врвот на листата на Базата на податоци за општинските тендери...

Економија 08.05.20 | 20:59

Владимир Георгиев од Антикорупциска комисија: Владата не е транспарентна во однос на јавните набавки

Владимир Георгиев, член на Антикорупциска комисија при гостување во емисија на телевизија Телма посочи дека владата не е транспарентна во однос на јавните набавки. Да...

Здравје 25.04.20 | 11:46

Јавната набавка за респиратори поништена: Компаниите што го добиле тендерот не биле во можност да испорачаат

Министерството за здравство денеска информира дека двете компаниите што го добија тендерот за набавка на 31 респираторна машинa ги известиле дека нема да бидат во можност...

Економија 30.12.19 | 11:57

Тендери се спроведуваат како да го нема новиот Закон за јавни набавки

Старите навики се посилни од новиот Закон за јавните набавки. Најниската цена и електронската аукција остануваат неприкосновени и во првите месеци од примената на...

Македонија 29.06.19 | 17:14

Објавените аудиозаписи ќе докажат дека претставникот на М-НАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ-систем

Владата преку писмено соопштение информираше дека објавените аудио записи ќе докажат дека претставникот на МНАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ систем...

Економија 30.03.19 | 13:29

Дали со новиот Закон за јавни набавки се планираат нови тендери за Заеви и Анѓушев?

Власта влегува во нов обид за изборна корупција. Вчера, последен ден пред почетокот на кампањата, владата побарала од сите органи кои извршуваат јавни набавки да донесат...

Економија 21.03.19 | 16:43

Склучени договори за јавни набавки без оглас

Локалните самоуправи во скопскиот регион во 2017 година склучиле 33 договори за јавни набавки без објавување оглас. Вкупната вредност на овие набавки била 1,36 милиони евра...