Ознака: јавен превоз
Скопје 31.01.23 | 12:36

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз во Скопје или во кој било друг град во државата, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски по првиот...

Скопје 27.12.22 | 19:22

Еден ден траеше мерката на Град Скопје, од утре нема бесплатен јавен превоз

Од утре претставува да важи одлуката за бесплатен јавен градски превоз која времено беше донесена како една од пакетот мерки на Град Скопје за намалување на загадувањето...

Скопје 04.12.22 | 12:54

Мицкоски со решение за јавниот превоз во Скопје: Наместо за матни зделки на тајните средби Арсовска и Ковачевски нека побараат попуст за милионскиот договор за нафта каков имале сите претходно и ќе има пари за превозниците

Мојата порака и до градоначалничката и до Ковачевски е кога ќе се среќаваат на тие тајни средби во Владата е да договорат суштински работи кои ќе им помогнат на превозниците,...

Скопје 28.11.22 | 18:36

Арсовска: ВМРО-ДПМНЕ создава хаос со јавниот превоз во градот

ВМРО ДПМНЕ создава хаос во јавниот превоз во градот, вели градоначалничката на Скопје Данела Арсовска. Според Арсовска, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е виновен...

Скопје 21.11.22 | 10:12

Од Град Скопје велат дека приватните автобуси мораат да возат

Апелираме до граѓаните да не веруваат на лажните вести и манипулациите кои во јавноста ги пласираат разни политички групации, соопштија утрово од Град Скопје. Оттаму...

Скопје 20.10.22 | 08:25

Скопје се разбуди без автобуси

Во Скопје денеска нема да може да се користат услугите на јавниот градски превоз откако синдикатите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) вчера најавија дека од...

Скопје 15.10.22 | 21:55

Ќе може ли и милениците да се превезуваат во автобусите на ЈСП Скопје?

Иницијативата „Зелен хуман град“ објави анкета на која граѓаните можат да го дадат својот глас за тоа дали се за или против тоа Град Скопје да дозволи користење на...

Свет 01.06.22 | 16:54

Во Германија драстично намалени цените на јавниот превоз

Милиони Германци ќе можат да ги искористат предностите на исклучителните намалувања на трошоците за јавниот превоз во наредните месеци, усвоени од федералната Влада...

Свет 20.05.22 | 15:55

Се воведува месечен билет од 9 евра, ќе важи за возење низ цела Германија

Германскиот Парламент усвои пакет мерки за економска помош за граѓани погодени од високата инфлација, вклучувајќи и воведување месечни карти за јавен превоз од само...

Македонија 06.04.22 | 13:37

Комисијата за заразни болести препорача да се носат маски само во болница, аптека, јавен превоз и старски домови

Комисијата за заразни болести по денешниот редовен состанок предложи укинување на задолжителното носење маски во затворен простор. Од оваа мерка исклучок се здравствените...

Македонија 07.12.21 | 11:18

Хаос со јавниот превоз во Тетово, пред да се случи катастрофа, автобусите повлечени од линиите

Од општина Тетово информираат дека јавниот превоз ќе биде привремено во прекин. „Се известуваат граѓаните и пошироката јавност дека поради хаосот, работење без придонеси...

Црна хроника 01.12.21 | 14:43

И во Куманово фатени неисправни возила за јавен превоз

СВР Куманово денеска спроведе засилена акциска контрола на автобуси, возила кои вршат јавен превоз на патници на подрачјето на патиштата во североисточниот регион...

Скопје 26.10.21 | 23:58

Арсовска: Ја нападнаа идејата за бесплатен јавен превоз, а после еден ден излегоа и го понудија истото

Скопјани ќе го добијат она што го заслужуваат, јас во оваа кампања се занимавам со тоа што ќе работам за скопјани, јас не сум како нив. Од друга страна има човек кој не...

Скопје 22.08.21 | 20:09

Нас мал ни беше паркингот, па моравме само двокатните да ги паркираме, му порача Трајановски на Шилегов

Нас мал ни беше паркингот па моравме само двокатните да ги паркираме, напиша поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски, како реакција на фалбите на сегашниот...

Економија 31.05.21 | 10:17

Новите тетовски автобуси сè уште се нови – пет месеци стојат паркирани

Јавен превоз во Тетово се уште нема иако речиси пред пет месеци беа набавени автобусите и истите се паркирани во дворот на Пожарната, а во ноември минатата година беа...

Свет 24.01.21 | 08:01

За да не се шири вирусот: Се препорачува да не зборува во јавен превоз

Француски доктори упатија апел до граѓаните да избегнуваат да разговараат во јавниот превоз, со цел да се намали ризикот од ширење на Ковид-19. – Покрај задолжителното...

Економија 17.01.21 | 17:14

Јавниот превоз во Тетово влезе во 21 век

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка општина Тетово набави пет автобуси за градски...

Свет 22.12.20 | 17:39

Антиваксерите во Франција може да добијат забрана за користење јавен превоз

На луѓето кои одбиваат да се вакцинираат против новиот коронавирус може да им се забрани да користат јавен превоз во Франција. Тоа е наведено во нацрт-законот што предизвика...

Свет 19.12.20 | 18:35

Шведска врти нов лист: Првпат препорача да се носи маска во јавен превоз

Владата на Шведска донесе препорака за носење маски за лице во јавниот превоз за време на сообраќајниот метеж, со што ги менува своите претходни препораки за Ковид 19...

Црна хроника 19.11.20 | 11:45

Во еден ден фатени 17 технички неисправни возила за јавен превоз, но казните се минорни

Седумнаесет возила кои вршат јавен превоз низ гостиварскиот регион имале неисправни сопирачки, истечена регистрација и други недостатоци. Во последната акциска контрола,...