Ознака: јавен превоз
Скопје 22.08.21 | 20:09

Нас мал ни беше паркингот, па моравме само двокатните да ги паркираме, му порача Трајановски на Шилегов

Нас мал ни беше паркингот па моравме само двокатните да ги паркираме, напиша поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски, како реакција на фалбите на сегашниот...

Економија 31.05.21 | 10:17

Новите тетовски автобуси сè уште се нови – пет месеци стојат паркирани

Јавен превоз во Тетово се уште нема иако речиси пред пет месеци беа набавени автобусите и истите се паркирани во дворот на Пожарната, а во ноември минатата година беа...

Свет 24.01.21 | 08:01

За да не се шири вирусот: Се препорачува да не зборува во јавен превоз

Француски доктори упатија апел до граѓаните да избегнуваат да разговараат во јавниот превоз, со цел да се намали ризикот од ширење на Ковид-19. – Покрај задолжителното...

Економија 17.01.21 | 17:14

Јавниот превоз во Тетово влезе во 21 век

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка општина Тетово набави пет автобуси за градски...

Свет 22.12.20 | 17:39

Антиваксерите во Франција може да добијат забрана за користење јавен превоз

На луѓето кои одбиваат да се вакцинираат против новиот коронавирус може да им се забрани да користат јавен превоз во Франција. Тоа е наведено во нацрт-законот што предизвика...

Свет 19.12.20 | 18:35

Шведска врти нов лист: Првпат препорача да се носи маска во јавен превоз

Владата на Шведска донесе препорака за носење маски за лице во јавниот превоз за време на сообраќајниот метеж, со што ги менува своите претходни препораки за Ковид 19...

Црна хроника 19.11.20 | 11:45

Во еден ден фатени 17 технички неисправни возила за јавен превоз, но казните се минорни

Седумнаесет возила кои вршат јавен превоз низ гостиварскиот регион имале неисправни сопирачки, истечена регистрација и други недостатоци. Во последната акциска контрола,...

Скопје 11.11.20 | 14:54

57-ца крца до даска, поздравете го Филипче портпаролот и неговите мерки

Редуцираните линии во јавниот превоз во Скопје предизвикуваат хаос во автобусите. Иако според протоколите, во еден автобус може да се возат само 50 отсто патници од вкупниот...

Скопје 02.11.20 | 08:41

Како тоа би се извело во ЈСП: Научниците бараат да нема зборување во јавен превоз за да не се шири заразата

Научниците вработени во Шпанскиот национален совет за истражување (ЦСИК) препорачуваат луѓето да молчат во метро и јавниот превоз за да се спречи ширењето на коронавирусот. Тие...

Црна хроника 31.10.20 | 08:01

18 гостиварски комбиња возеле без лиценца, три автобуси возеле полни

Во рамки на едномесечните засилени контроли во гостиварскиот јавен превоз, вчера биле откриени уште седум возила главно комбиња, чии сопственици не поседувале лиценци...

Црна хроника 30.10.20 | 12:08

За еден месец во гостиварско откриени 18 возила за јавен превоз без лиценца

Во рамки на едномесечните засилени контроли во гостиварскиот јавен превоз, вчера биле откриени уште седум возила главно комбиња, чии сопственици не поседувале лиценци...

Скопје 19.10.20 | 13:28

Шилегов: Во автобусите се почитува мерката за исполнетост на капацитетот

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека бројот на превезени патници во градските автобуси е намален од преку 62 проценти во однос на лани....

Свет 13.10.20 | 14:20

Преку 100.000 патници во јавниот превоз на Москва казнети за неносење маска и ракавици

За пет месеци во јавниот превоз во Москва се казнети речиси 100.000 луѓе затоа што не носеле заштитни маски. Како што информира, Владислав Султанов, од управата за транспорт...

Здравје 13.05.20 | 10:06

Препораки за патници кои користат јавен превоз

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави неколку препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги...

Скопје 09.05.20 | 15:28

Јавниот превоз утре ќе функционира од 5 до 19 часот во две смени

Јавниот превоз утре ќе функционира од 05 до 19 часот, во две смени, автобусите ќе сообраќаат од 05 до 9 и од 13 до 19 часот. Сите возила ќе сообраќаат по неделен возен ред. Пример,...

Македонија 05.05.20 | 13:48

Нема јавен превоз: Девет градови отсечени од Скопје

Пандемијата со Ковид-19 го намали за 95 проценти меѓуопштинскиот превоз на патници. Во целосен прекин се меѓуградските линии од Скопје кон уште девет града и обратно. Инспекторите...

Македонија 16.04.20 | 19:58

Уредба за јавниот превоз: Автобуси и комбиња ќе мораат да имаат два метри меѓу секој патник

На денешната седница е донесена Уредба со законска сила за дополнување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на...

Македонија 16.04.20 | 19:47

Казни од 250 до 500 евра за непочитување на јавниот превоз на патници во вонредна состојба

При вршење на јавниот превоз на патници, за време на траење на вонредната состојба, превозникот во возилото е должен да го организира превозот со задолжително одржување...

Свет 02.01.20 | 13:28

Луксембург станува прва земја во светот со бесплатен јавен превоз

Од 1 март 2020 година Луксембург ќе стане првата земја во светот што ќе добие бесплатен јавен превоз. Властите во Луксембург се надеваат дека на овој начин ќе придонесат...

Свет 21.11.19 | 17:28

Луксембург ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург треба да стане првата земја на светот која целиот јавен превоз ќе го направи бесплатен. Новоизбраниот премиер Хавиер Бетел и коалиционата влада најавија...