Ознака: јавен обвинител
Црна хроника 22.11.21 | 10:24

Ги налутил зошто им блиндирал да се тргнат од пат: Постапка против три лица за обидот за убиство на јавен обвинител од Гостиварско

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против три лица – двајца полнолетни и еден малолетник, кои се осомничени за кривично дело – Убиство од член 123...

Црна хроника 21.11.21 | 16:34

Обид за убиство на јавен обвинител во Чегране

Обид за убиство на јавен обвинител од Oсновното јавно обвинителство – Гостивар извршен е изутринава во 5:30 часот во село Чегране. Јавниот обвинител бил нападнат со нож...

Македонија 01.01.21 | 14:29

Несекојдневно: ЈО објави новогодишна честитка од еден осомничен за јавен обвинител

Во годината што измина Јавното обвинителство постапуваше против повеќе од 25.000 полнолетни сторители на кривични дела. Со оглед на тоа што согласно Законот за кривична...

Македонија 29.09.20 | 22:54

Мицкоски: Како можеме да имаме консензус со Заев кога како опозиционер бараше да имаат Јавен обвинител а сега не дава

Опозицијата бараше да биде дел од преговорите како за името со Грција и за спорот со Бугарија но бевме одбиени ,рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата...

Македонија 28.09.20 | 21:39

Заев: Изборот на јавен обвинител на предлог од опозицијата пропадна затоа што ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа Законот за јавно овинителство

Јас дадов предлог опозицијата да предложи свој канидат за јавен обвинител низ постапката опишана во закон и Парламентот да го избере, само за да го поддржат Законот...

Македонија 25.09.20 | 11:31

Велеше „јас немам проблем со тоа“: Заев „заборави“ дека самиот побара опозицијата да го предлага Јавниот обвинител

Новиот министер за правда Бојан Маричиќ вчера го искоментира барањето на ВМРО-ДПМНЕ Јавниот обвинител да се избира на предлог на опозицијата. Министерот објасни дека...

Црна хроника 12.02.20 | 11:38

Со експлозив запален автомобилот на јавен обвинител

Вчера околу 19.00 часот, со експлозивна направа е предизвикан пожар во помошна просторија од семејна куќа на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево....

Македонија 15.09.19 | 19:29

Мицкоски: Претпочитам обвинител со интегритет наместо обвинител од надвор

Обвинител со интегритет наместо обвинител од надвор. Ова решение е најприфатливо за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој вечерва гостува во вестите...

Македонија 13.09.19 | 23:13

Јавен обвинител по предлог на опозицијата мора да има за да може ОЈО да се тргне од прегратките на Заев

Јавен обвинител по предлог на опозицијата мора да има за да може Јавното обвинителство да се тргне од прегратките на Заев и од криминалниот клан и конечно да почне да...

Македонија 05.09.19 | 13:22

Ниту јавниот ниту кој било друг обвинител не може да презема истраги од СЈО

Од ЈО изјавуваат дека сакале работите малку да им легнат, да преноќат, но според нивните првични опсервации, немало правни пречки за преземање на случаите на СЈО бидејќи...

Црна хроника 29.08.19 | 10:40

МВР со детали: Родителите на децата се пронајдени, известен е јавен обвинител

На 28.08.2019 околу 21,50 во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг простор на булевар ,,Видое Смилевски Бато’’ во паркирано патничко моторно возило ,,алфа’’ со скопски...

Македонија 13.08.19 | 10:25

Тече распитот на обвинителката Стефанова за случајот „Рекет“

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова во моментов дава исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција за рекетирањето. Од Обвинителството велат дека распитот...

Македонија 25.07.19 | 17:08

Алијансата до Хан: Испратете ни обвинител од ЕУ за да сериозно се бориме против криминалот и корупцијата

Aлијансата за Албанците е заинтересирана за реални и вистински реформи во правниот систем и дека ова првично треба да се направи со именување на обвинител од земјите...

Македонија 23.07.19 | 09:52

Села бара јавниот обвинител да биде експерт од странство

Алијансата за Албанците се уште нема став дали ќе го поддржи предлог Законот за јавно обвинителство, кој денеска ќе влезе во собраниска процедура, каде е потребно двотретинско...

Македонија 21.03.19 | 20:59

Героски: Заев ветуваше дека јавниот обвинител ќе го избира опозицијата

Новинарот Бранко Героски во своето гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија ја потсети македонската јавност на едно од неостварените ветувања на опозиционерот...