Ознака: јавен долг
Економија 07.09.20 | 15:40

Мицкоски: Jавниот долг е зголемен од доаѓањето на оваа власт

Според Мицкоски државата влегува во должничко сценарио предизвикано од економското цунами што го урива животниот стандард на граѓаните и како што рече, со најновата...

Економија 07.09.20 | 09:42

ВМРО-ДПМНЕ: Економијата доживеа колапс, приходите во буџетот помали за 14%, а јавниот долг е над 5 милјарди евра

Економијата во државата доживеа колапс, велат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение испратено до медиумите. Велат, според извештаите земјата во вториот квартал од...

Балкан 19.08.20 | 15:30

Најголем удар врз економијата во историјата на Хрватска

Пандемијата на коронавирусот ја втурна Хрватска во, веројатно, најдлабоката економска криза од осамостојувањето и закрепнувањето нема да биде ниту брзо ниту лесно....

Економија 03.08.20 | 14:33

Се плати ли предизборниот поткуп со долгот од една милијарда евра?

За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра. Јавниот долг кој на крајот од првиот квартал оваа година изнесуваше 5,5 милијарди евра, за...

Економија 03.08.20 | 13:56

Мицкоски: Се исполнува првото од трите црни сценарија за кои предупредував

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост, алармира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потсетувајќи дека за само три месеци владата на СДСМ го...

Економија 02.08.20 | 14:07

За само три месеци владата на СДСМ го зголеми јавниот долг за една милијарда евра

Владата во второто тримесечје го зголеми јавниот долг за една милијарда евра. Согласно податоците од Министерството за финансии заклучно вториот квартал од 2020 јавниот...

Економија 20.07.20 | 10:22

ВМРО ДПМНЕ: Со СДСМ јавниот долг одамна го надмина нивото од 5 милијарди евра

Со СДСМ јавниот долг одамна го надмина нивото од 5 милијарди евра. Економијата не генерира раст. Со Заев и СДСМ трошиме кредити со високи камати, велат од ВМРО ДПМНЕ во...

Економија 31.05.20 | 16:58

Буџетските приходи во мај пониски за 24%, јавниот долг ќе достигне 60% од БДП

Приходите во буџетот во мај биле пониски за 24%, даночните приходи се намалиле за 28 отсто, а најголем пад има кај ДДВ од 33%. Од друга страна, пак, расходите пораснале за 11%...

Економија 31.01.20 | 16:06

Jавниот долг од лани се зголемил за 338,7 милиони евра

Најновите податоци на Министерството за финансии, јавниот долг од лани се зголемил за 338,7 милиони евра. Министерството објави табела со состојбата на јавниот долг заклучно...

Економија 14.01.20 | 14:47

Димитриеска Кочоска: Оваа власт во заминување и понатаму ја задолжува државата за непродуктивни трошења

Првата аукција на државни записи за 2020 година на износ од 500 милиони денари со рочност од 12 месеци што се одржа денеска во Министерството за финансии е ново зголемување...

Економија 25.11.19 | 19:00

Министерката за финансии уверува дека јавниот долг е стабилизиран и намален

Јавниот долг е стабилизиран и е намален за 1,1 процентен поен во однос на долгот од 2016 година кога изнесувал 48,8 отсто и кога галопирачки растел, рече министерката за финансии...

Економија 17.10.19 | 11:46

Министерката за финансии најави раст на јавниот долг

Министерката за финансии Нина Ангеловска во гостувањето во емисијата „Економски магазин“ на Алсат истакна дека јавниот долг за 2020 година е проектиран на 52,3 % додека...

Економија 18.09.19 | 13:18

Стоилковски: Мерачот на долгот се расипа или го снема како оној на некогашното МАНУ?

Мерачот на долгот работи? Се расипа или го снема како оној на некогашното МАНУ? Овие прашања денеска ги постави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски, реагирајќи...

Економија 26.06.19 | 08:24

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година 48,5 отсто од БДП

Јавниот долг на државата на крајот на 2018 година изнесува. 5.202,2 милиони евра и претставува 48,5 отсто во однос на БДП, додека државниот долг на Република Македонија...

Економија 31.05.19 | 09:33

ВМРО-ДПМНЕ: Јавниот долг надмина 5 милијарди евра

Криминалната власт на СДСМ и Зоран Заев докажа дека е најнеспособната во историјата на Република Македонија. Работата на владата e обележана само со неуспеси, падови...