Ознака: јавен долг
Економија 05.09.21 | 16:51

Дополнителни 2 милијарди евра јавен долг крие Стратегијата за 2022-2026

Нови дополнителни 2 милијарди евра јавен долг на среден рок, односно долгот да достигне 9.000.000.000 евра, планира Владата во Стратегијата за јавен долг 2022-2026 година на Министерството...

Економија 31.08.21 | 22:04

Државниот долг е зголемен за 2,12 милијарди или над 50% откако оваа влада е на власт

Државниот долг, според последната состојба, е зголемен за 2,12 милијарди евра, за 12,1 процентни поени, или за над 50% во изминативе 5 години, или од доаѓањето на оваа Влада...

Економија 05.08.21 | 09:44

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не можат да се помират со економските успеси на Владата предводена од СДСМ

Официјалните податоци ги демантираат сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ кои не можат да се помират со економските успеси на Владата предводена од СДСМ, сметаат во владејачката...

Економија 03.08.21 | 13:14

Поповски: Јавниот долг добива застрашувачки димензии

Доколку продолжиме со ова темпо да се задолжуваме, земјава ќе падне во должничка криза, коментира за Алсат универзитетскиот професор и поранешен министер за финасии,...

Економија 03.08.21 | 10:09

ВМРО-ДПМНЕ: Долгот достигна 7,4 милијарди евра, надмина 64,% од БДП

Власта на Заев поради арамилукот и неодговорноста го искачи долгот на рекорден износ, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Заклучно со вториот квартал долгот достигна запрепастувачки...

Економија 01.08.21 | 13:03

Мицкоски: Долгот достигна 7,4 милијарди евра, само за шест месеци е зголемен за 904 милиони евра

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред работната средба со партијата Демократски сили на Ромите во изјава за медиумите рече дека тоа што јавниот долг...

Економија 01.08.21 | 10:02

Долгот достигна 7,4 милијарди евра, само во последните три месеци е зголемен за нови 213 милиони евра

Јавниот долг за три месеци порасна за 213 милиони евра, или достигна 64,4% од БДП, објави министерството за финансии скриено низ табовите на веб страницата, за никој да не...

Економија 28.07.21 | 11:24

Секое четиричлено семејство во Македонија од догодина ќе должи во просек по 16.000 евра

Од ВМРО-ДПМНЕ предупредуваат дека јавниот долг годинава ќе достигне околу осум милијарди евра или близу 64 проценти, согласно проекциите на Министерството за финансии...

Економија 28.07.21 | 09:30

Над 8 и пол милијарди евра Владата планира догодина да го качи јавниот долг над 8 и пол милијарди евра

Над 8 и пол милијарди евра Владата планира да го качи јавниот долг догодина. Тоа се 66% од БДП. Тоа се 6 процентни поени над Мастришкиот критериум за јавен долг. Тоа е скоро...

Економија 24.07.21 | 10:39

1,5 милијарда евра ќе не задолжи владата годинава, следната долгот ќе достигне вртоглави 8,5 милијарди евра

Годинава ќе се задолжиме 1,5 милијарди евра надвор и дома, велат бројките во Предлог-ребаланс на буџетот. Ова е сумата која министерот за финансии Бесими ја преќути, кога...

Економија 09.06.21 | 23:41

Димитриеска Кочоска: Власта требаше да ја презентира Стратегијата за управување со јавниот долг по усвојувањето на ребалансот

Новата фискална стратегија која власта ја презентираше пред една недела и стратегијата за управување со јавниот долг, требаше да бидат презентирани откако ќе се усвои...

Економија 04.06.21 | 10:38

Јавниот долг ќе скокне на 66 отсто од БДП и нема да падне под 60% најмалку до 2026 година

Јавниот долг на земјава ќе расте, а стабилизација, или тој да падне под психолошката граница од 60 отсто од БДП, не се очекува до 2026 година, анализира економскиот портал...

Економија 29.04.21 | 16:04

Mинистерството за финансии вели дека јавниот долг е во рамки на планираното

Јавниот и државниот долг во првото тримесечје од 2021 година, по повлекување на средствата од осмата еврообврзницата, забележуваат благ раст од 2,3 и 2,9 процентни поени...

Економија 27.04.21 | 13:42

Светска банка ја искара власта: Jaвниот долг е историски највисок, поведете сметка

Растот во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора,  Македонија и во Србија – шесте земји од Западен Балкан – се очекува да се врати во 2021 година по најлошиот...

Економија 05.03.21 | 13:38

Димитриеска Кочоска: Државата е пред банкрот, секое четиричлено семејство за само една година е задолжено за 2.400 евра плус камати

Ако во  2016 година претставници на СДСМ велеа „Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте“ денеска ќе им порачам: Нема правда, ВИЕ Македонија ја однесовте во банкрот...

Економија 07.12.20 | 15:16

НБ: Јавниот долг ќе се зголеми и следната година, сега изнесува околу 60 проценти

Народната банка, според прелеминираните проценки, очекува оваа година јавниот долг да биде околу 60 проценти, а наредната година да се зголеми за еден до два процентни...

Балкан 05.11.20 | 11:09

Јавниот долг на Хрватска во јули бил за 43,15 милјарди евра поголем од крајот на 2019 година

Јавниот долг на Хрватска, на крајот на јули 2020 година, изнесува 325,4 милијарди куни (околу 43,15 милијарди евра) што е зголемување за 11,1 проценти во споредба со крајот на...

Свет 25.10.20 | 18:43

Земјите од ЕУ се повеќе се задолжуваат, Грција е повторно на врвот

Јавниот долг во Европската унија и еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал поради зголемените потреби за финансирање на земјите за ублажување на ефектите од...

Економија 08.10.20 | 12:02

За три години владеење, СДСМ јавниот долг го „набилда“ за скоро 2 милијарди евра!

Периодот кога ВМРО – ДПМНЕ формално престанува да биде власт во земјава, поточно вториот квартал од 2017 година, Македонија регистрирала јавен долг од 4 милијари и 700 милиони...

Економија 06.10.20 | 08:46

Бесими рамнодушно призна дека јавниот долг ќе достигне 6,5 милијарди евра

За време на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија, министерот за финансии, Фатмир Бесими, рамнодушно призна дека јавниот долг ќе надмине историски...