Ознака: Јасна Мандиќ
Македонија 11.12.20 | 13:47

Заев пресудува кој да лежи, а кој да не лежи во затвор?

Нема ден, а на виделина да не излезе ново сведочење за владосудството и диктатурата во Македонија, особено кога станува збор за „Рекет“, најголемиот рекетарски криминал,...

Македонија 10.12.20 | 18:43

Трас-трас пораки од Заев до Башановиќ: „Другар, има докази за Јасна, но ќе се обидам да не е притвор”

На денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз” се читаа вибер комуникации од Јасна Мандиќ како директор на 1ТВ и Зоран Башановиќ, советник на Зоран Заев. Денешната...

Македонија 10.12.20 | 12:42

Мандиќ: Башановиќ ургираше кај Заев да не одам во протвор, Заев му рече „Ќе видам што можам да направам“

Јасна Мандиќ, обвинета во „Меѓународен сојуз“ на денешното судско рочиште на кое обвинителството читаше вибер-комуникација од нејзиниот телефон, за една од нив кажа...

Македонија 19.06.20 | 22:37

Василевска: Невладина организација на Јасна Мандиќ добила финансиски средства од Владата!

Јасна Мандиќ и официјано уште е сопственик на НВО Ресурсен центар, ова е извадок од Тековна состојба издадена од Централниот регистар, од вчера 18.06.2020 година. Во истата...

Македонија 19.06.20 | 14:12

Владата ѝ даде пари на невладината на Јасна Мандиќ за да влијае во случајот „Рекет 2“

Владата на СДСМ ѝ дава пари на Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, обвинета во „Рекет 2“, а која сега се наоѓа во домашен притвор, обвини денеска Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ....

Македонија 03.01.20 | 13:17

Паднаа обвиненијата за „Меѓународен сојуз“, ќе ѝ се суди и на Ременски

По спроведена сеопфатна истражна постапка надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот...

Македонија 16.12.19 | 11:54

„Рекет 2“: По Ременски, и Јасна Мандиќ ги виде доказите против неа

Потпретседателката на Меѓународниот сојуз на Боки 13, Јасна Мандиќ е првата од осомничените кои неделава ќе даваат исказ за случајот. Увид во доказите во петокот направи...

Македонија 09.10.19 | 22:43

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, мерки на претпазливост за Ременски и другите

Од Кривичниот суд претседателката на Меѓународниот сојуз Јасна Мандиќ заминува во куќен притивор, одлучи судија на претходна постапка. Куќен притвор за Јасна Мандиќ За...

Црна хроника 09.10.19 | 22:31

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

За потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва е одреден куќен притвор. Притворот се бараше по сите три основи. Судот објективно заклучи...

Црна хроника 09.10.19 | 20:00

Јасна Мандиќ, заменичката на Боки 13, пристигна во судот

Заменик-претседателката на невладината организација Меѓународени сојуз, Јасна Мандиќ, вечерва со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд. Обвинителството...

Црна хроника 09.10.19 | 19:19

Јасна Мандиќ вечерва ќе биде донесена во Кривичен

Шефицата на јавното обвинителство, Вилма Рускоска за „Слободен печат“ вели дека сеуште пред судијата за претходна постапка за случајот „Рекет“ не е донесен никој,...

Македонија 09.10.19 | 13:17

Ременски, Мандиќ, таткото и секретарката на Боки 13 осомничени во „Рекет“

Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, таткото на Боки 13, Миле Јовановски, асистенткта на Јовановски во „Меѓународниот сојуз“ и самиот Бојан Јовановски се петтемина осомничени...

Македонија 03.09.19 | 11:57

Лага го дрма „Рекет“

Вчерашната изјава на Силјан Мицевски не е само во спротивност со неговото претходно тврдење, туку и со изјавите на директорката на 1ТВ и еден од сопствениците на Меѓународниот...

Македонија 02.08.19 | 16:49

„Дрим билдинг“ на Јасна Мандиќ ѝ платил 233 илјади евра, па кога се свестил, си ги барал парите со камата

Освен од јавниот финансиер, битолскиот градежник Силјан Мицески на ГП „Пелистер“, во позадина Боки 13 влечел пари и од други фирми. Идејата за изградба на модерен европски...