Ознака: Јарослав Лудва
Македонија 01.12.22 | 17:22

Мицкоски се сретна со чешкиот амбасадор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со амбасадорот на Чешката Република во Македонија, Јарослав Лудва. На средбата соговорниците разговарале...

Македонија 14.10.22 | 16:37

Лудва: Реформите се темелот, ако не ги спроведете не можете да одите напред на патот кон ЕУ

Чешка отсекогаш била силен поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат и среќни сме што за време на нашето претседателство земјата ги почна преговорите со ЕУ,...

Македонија 05.09.22 | 17:03

Лудва: Започнавме со финализиран француски предлог и на нас е да ја завршиме домашната работа

Приоритетите на триото Франција, Чешка и Шведска беа поставени на генералниот совет во декември 2021 година, тогаш имавме поинакво сценарио. Немаше енергетска криза и...

Свет 10.07.22 | 10:02

Лудва: Подготвени сме за мазно спроведување на францускиот предлог штом го одобри Скопје

Амбасадорот на Чешка во земјава, Јарослав Лудва вели дека неговата држава, како актуелен претседавач со Советот на ЕУ, е подготвена да придонесе за мазно спроведување...