Ознака: Јариње
Балкан 28.09.21 | 13:01

Русија бара од ЕУ и НАТО да и наложат на Приштина да ги повлече полициските сили од северот на Косово

Руското Министерство за надворешни работи ги повика НАТО и ЕУ да и наложат на Приштина да ги повлече своите полициски сили од северот на Косово и со тоа да спречи понатамошна...

Балкан 27.09.21 | 15:35

Војници на КФОР се стационираа на преминот Јариње на косовско-српската граница

Војници на КФОР пристигнале во близина на административниот премин Јариње каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните полициски сили на Косово,...

Балкан 22.09.21 | 14:15

Koсово и Србија се вооружуваат долж границата, Заев дозволи т.н војска на Косово да влегува во Македонија

Состојбата на Косово станува тензична. Се започна откако косовските власти донесоа уредба на српските регистарски таблички да им става налепници и да им наплаќа по...