Ознака: Јагода Шахпаска
Економија 05.04.21 | 13:36

Комуналните претпријатија, УЈП и јавните институции да им ги простат каматите на сите граѓани

Како дел од петиот пакет економска помош наменета за ранливите категории на граѓани министерката Јагода Шахпаска го наведе бришењето камати кон јавни институции и...

Економија 02.04.21 | 21:56

Трговските центри во недела ќе работат само од 10 до 18 часот, открива министерката Шахпаска

Подготовката на законското решение за недела-неработен ден е предмет на долга дебата со сите чинители засегнати од овој закон, истакна вечерва министерката за труд...

Економија 19.03.21 | 15:29

За Владата обвинувањата на КСС се неосновани, Шахпаска ветува ќе се усогласи минималната плата 

Денешната минимална плата без усогласувањето е 14.924 денари што значи дека Владата предводена од СДСМ од 2017 година ја зголеми минималната плата за цели шест илјади денари,...

Македонија 19.03.21 | 14:54

55 вработени и 19 деца позитивни во градинките: Шахпаска вели состојбата е стабилна, нема затворање

Состојбата поврзана со ковид-пандемијата во детските градинки е стабилна и тие остануваат и натаму отворени, но ситуацијата се следи постојано и нови мерки би можеле...

Македонија 12.03.21 | 15:33

Шахпаска: Податоците од пописот се неопходни за креирање политики во интерес на граѓаните

Mинистерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, вели дека Пописот e најмасовна, најобемна, најверодостојна статистичка и во никој случај политичка операција,...

Македонија 12.03.21 | 15:00

И покрај 14 нови позитивни деца и 34 вработени, Шахпаска вели дека состојбата во градинките е стабилна и тие остануваат отворени

Министерката за труд и социјална политика, Јахода Шахпаска, вели дека состојбата епидемиолошката состојба во детските градинки е стабилна. Министерката истакна дека...

Економија 11.03.21 | 15:49

Во недела е голем прометот што го прават трговските центри, дали ќе продолжат да работат?

Доколку во конечното решение се одлучиме трговските центри да работат во недела, тоа ќе биде под строго дефинирани критериуми, строго определено работно време, но и...

Македонија 03.03.21 | 14:34

Шахпаска: Со Оперативниот план за вработување ќе бидат опфатени најтешко вработливите и најранливите

Владата усвои Оперативен план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за годинава за што се обезбедени милијарда 516 милиони денари или...

Македонија 02.03.21 | 13:18

Шахпаска: Состојбата со пандемијата во градинките и дневни центри за лица со попреченост е стабилна

Состојбата поврзана со ковид-пандемијата во детските градинки и центрите за лица со посебни потреби е стабилна. Тие остануваат и натаму отворени, но без можност да се...

Македонија 17.02.21 | 13:33

Шахпаска: Ќе работиме на реинтеграција на повратници, мигранти од ЕУ кон Западен Балкан, со особено внимание на Ромите

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска одржа работен состанок со претставници на Светска банка на кој се разговараше за техничката помош...

Македонија 11.02.21 | 13:39

Шахпаска: Среќни се граѓаните што СДСМ е на власт

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во дебатна емисија за Топ Тема на Телма тврди дека граѓаните на Македонија се среќни што СДСМ и коалицијата...

Економија 10.02.21 | 21:12

Во недела ќе работат вработени во институции од витално значење

Во последната законска верзија, опфатени се 34 дејности за кои ќе биде дозволено да работат во недела. Според инистерката за труд и социјала Јагода Шахпаска тоа се вработени...

Економија 18.01.21 | 20:03

Шахпаска: Јануарските пензии ќе бидат зголемени минималната за 134 денари, просечната за 185 денари

Пензиите ќе се исплаќаат редовно, а во јануари пензионерите ќе го добијат и законското усогласување, односно минималната пензија ќе биде зголемена за 134 денари, а просечната...

Економија 18.01.21 | 19:10

Шахпаска за недела неработен ден: Кравите мора да се молзат во недела, за да има млеко во понеделник

Во своето гостување на 24 анализа, министерката за труд и социјална политика, по вклучување на претставникот на Сојузот на синдикатите на Македонија, се осврна за законското...

Македонија 16.01.21 | 13:21

Поздрав до сите кои на секои три месеци јадат месо

Видеото во продолжение деновиве се рашири на социјалните мрежи, а е дело на актуелната министерка за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. НАТО си е НАТО, на секој...

Македонија 25.12.20 | 18:49

Во Чаир се гради најголмата градинка во Македонија

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска присуствуваше на започнувањето со градба на новиот објект „Бамби“ при детската градинка „Фидани“,...

Економија 05.12.20 | 13:49

Шахпсака: Прашањето за докуп на стаж и предвремено пензионирање не е отворено

Законот за откуп на стаж и предвремено пензионирање не е отворено, во моментов се вршат измени на Законот за работни односи со кој е предвидено да завршат договорите...

Економија 30.11.20 | 13:02

Бектеши контра Шахпаска: Не сум видел такви анализи дека нашите сограѓни кои живеат надвор го зголемуваат бројот на невработени

Во земјава околу 15.000 работни места се изгубени за време на корона пандемијата, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се на податоците...

Економија 29.11.20 | 15:02

Шахпаска: Бројот на невработени го кренаа и нашинците кои се вратија од странство

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска вели дека поради пандемијата со ковид-19 околу 16 илјади граѓани ги изгувиме работните места, а не 40 илјади...

Македонија 13.11.20 | 11:46

Шахпаска: Продолжуваме со реализација на правата кои произлегуваат од Законот за употреба на јзиците

Министерката за труд и соцјална политика, Јагода Шахпаска денеска се сретна со директорот на Агенцијата за примена на јазикот Илмер Села, со кој разговараа за институционалната...