Ознака: јагне
Економија 13.04.22 | 14:13

Заврши откупот на јагне во кичевско

Нешто подоцна од вообичаеното заврши откупот на годинешното јагне во кичевско. Најголемите количества јагне од овој регион беа пласирани на италијанскиот и нешто помалку...

Економија 06.02.22 | 21:03

Овчарот од Робево: Тие од Анима мунди да дојдат во мај и да видат дали се стрижат овци со врзани нозе

Сточарот Александар Мачевски во чиј дом било снимено видео поради кое здружението „Анима Мунди” излезе со обвинување за малтретирање на животно, утре е повикан на...

Економија 06.02.22 | 20:55

Николовски згрозен од ритуалот со јагне, АХВ најави постапка против инспекторот кој учествувал

Агенцијата за храна и ветеринарство ја осуди и се огради од постапката на инспекторот од подрачната единица на АХВ во Берово, по снимката која вчера беше објавена во...

Економија 01.05.21 | 16:18

Скокна откупната цена на јагнето откако се продаде годинешното

Претседателот на Здружението на сточари од Кичевско Ајрадин Бајрами изјави дека сопствениците на матични стада овци во кичевијата се крајно разочарани од инертниот...

Калеидоскоп 27.09.20 | 10:59

Во Австралија се роди јагне со пет нозе

На една фарма во Коџонап, Западна Австралија, се родило јагне со пет нозе. И покрај ваквото генетско нарушување, јагнето е родено без проблеми, а сопственикот најмногу...

Балкан 10.04.20 | 11:28

Вртеле јагне на жар за време на полициски час

Полицијата во Босна и Херцеговина вчера уапси 11-мина поради непочитување на забраната за движење во полициски час. Осомничените се затечени во Босанска Градишка. Имено,...