Ознака: јадранско море
Балкан 30.05.22 | 09:51

Ајкула снимена во плиткото во Јадранското Море во Хрватска

Деновиве на интернет се прошири видео од ајкула како плива во плиткото кај Медулин во Хрватска, а сега се појави уште една малку појужно, односно се појави видео од ајкула...

Балкан 03.02.22 | 15:42

Американскиoт носач на авиони Хари С. Труман предводи воена вежба во Јадранското море

Американскиот носач на авиони Хари С. Труман предводи борбена група на воена вежба во Јадранот. Командантот на бродот одбил да шпекулира што ќе се случи по завршувањето...

Патувања 11.08.21 | 15:31

Мир и тишина прекинати само со звуците на брановите: Ваков е хрватскиот „Остров на Љубовта“

Недалеку од хрватскиот град Задар, на Јадранското Море се наоѓа малиот остров Галешњак, попознат како „Островот на Љубовта“ или „Островот на Љубовниците“. Островот...

Македонија 03.07.21 | 19:29

Заев планира одмор на Јадранско Море, Турција или Грција, а ќе оди и на гости кај Ципрас

Премиерот Зоран Заев најави дека ова лето ќе оди на годишен одмор, кој планира да го користи во август, по чествувањето на Илинден на 2 Август. Заев вели дека со семејството...

Балкан 04.05.21 | 10:18

Земјотрес на Јадранот: Се тресеше тлото недалеку од Сплит

Утрово, после седум часот, се случи нов земјотрес во Јадранското Море. Земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар, според...

Калеидоскоп 14.07.20 | 14:16

Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната хемисфера. Велат дека тоа е една од ретките комети...

Балкан 21.04.20 | 14:59

Убиецот на коронавирусот лежи на дното на Јадранското Море?

Додека целиот свет е во потрага по лек и вакцина за спас од коронавирусот, научници од Германија истражуваат дали лекот се крие на дното на Јадранско Mоре. Златниот сунѓер...

Балкан 27.01.20 | 12:50

Трагедија во Јадранско Море, се урна воен хеликоптер

Во близина на хрватскиот остров Зларин, во Јадранското Море се урна воен хеликоптер, соопшти хрватското Министерство за одбрана. Според Шибеник.ин, во морето е пронајдено...

Балкан 23.11.19 | 23:13

Хрватски експерт за климатски промени предупредува: Куќите во првиот ред до морето мора да се иселат

Хрватскиот научник за климатски промени, Ивица Вилибиќ предупредува на нагла промена на климата во следните години и децении.Според него ситуацијата е алармантна и...

Балкан 16.11.19 | 11:57

Јадранското Море исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Стотици тони пластичен и друг отпад се исфрлаат од Јадранското Море при секоја посилна бура, а најпогодени се бреговите на островите, но и подрачјето на Дубровник. Според...

Балкан 14.11.19 | 00:01

Алармантно: Нивото на Јадранското Море во Хрватска највисоко од 1955 година

Нивото на водата во Јадранското море во Хрватска е најголемо од 1955 година.Хидрометаролозите веќе неколку дена предупредуваат на оваа појава која е предизвикана од...

Балкан 10.09.19 | 11:26

Фекалиите во Јадранскот Море се гледаат од вселената

Фекалиите во хрватскиот дел од Јадранот се видливи од вселената, пренесуваат хрватски медиуми. Загадувањето на Јадранот има такви размери што фекалии близу Водњан,...

Патувања 03.07.19 | 08:45

Најдолгата змија во Европа снимена како се обидува да се качи на брод

Во Хрватска, во близина на островот Какан, туристи снимиле змија која плива во морето и се обидува да се качи на брод. Најверојатно станува збор за ждрепка, неотровна...

Балкан 12.06.19 | 11:27

После Макарска, ајкула забележана и кај Корчула

Откако пред неколку дена во водите на Јадранското Море кај хрватскиот град Макарска беше видена мала ајкула, забележана е уште една, но сега во Корчуланскиот Канал. И...

Балкан 15.05.19 | 13:36

Не смее да се допира: Во Јадранското Море се појави ретка отровна медуза

Крај хрватскиот брег на Јадранското Море се појави отровната „компас-медуза“, за којашто експертите предпредуваат дека воопшто не смее да се допира, оти предизвикува...

Свет 13.04.19 | 17:18

Му донесов шише вода од Јадранот, она што го направи најдобро зборува колку му беше тешко

Откако Еквадор му го укина ализот, лондонската полиција во четвртокот наутро го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште...

Калеидоскоп 11.02.19 | 14:33

Пет деца од морето во Хрватска извадиле анаконда долга 2,5 метри

Необичен улов, иако мртов, уловиле во саботата петмина ученици од местото Водици во близина на Шибеник. Тринаесетгодишниот Нико Витиќ видел на дното од морето огромна...

Останати спортови 09.02.19 | 19:43

Нападнати ватерполисти на „Црвена Звезда“, скокнале во море за да се спасат

Попладнево на брегот на Сплит се случил сериозен инцидент во кој биле нападнати ватерполисти на Црвена Звезда. Како што пренесуваат тамошните медиуми, четири ватерполисти...