Ознака: јадранско море
Балкан 10.09.19 | 11:26

Фекалиите во Јадранскот Море се гледаат од вселената

Фекалиите во хрватскиот дел од Јадранот се видливи од вселената, пренесуваат хрватски медиуми. Загадувањето на Јадранот има такви размери што фекалии близу Водњан,...

Патувања 03.07.19 | 08:45

Најдолгата змија во Европа снимена како се обидува да се качи на брод

Во Хрватска, во близина на островот Какан, туристи снимиле змија која плива во морето и се обидува да се качи на брод. Најверојатно станува збор за ждрепка, неотровна...

Балкан 12.06.19 | 11:27

После Макарска, ајкула забележана и кај Корчула

Откако пред неколку дена во водите на Јадранското Море кај хрватскиот град Макарска беше видена мала ајкула, забележана е уште една, но сега во Корчуланскиот Канал. И...

Балкан 15.05.19 | 13:36

Не смее да се допира: Во Јадранското Море се појави ретка отровна медуза

Крај хрватскиот брег на Јадранското Море се појави отровната „компас-медуза“, за којашто експертите предпредуваат дека воопшто не смее да се допира, оти предизвикува...

Свет 13.04.19 | 17:18

Му донесов шише вода од Јадранот, она што го направи најдобро зборува колку му беше тешко

Откако Еквадор му го укина ализот, лондонската полиција во четвртокот наутро го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште...

Калеидоскоп 11.02.19 | 14:33

Пет деца од морето во Хрватска извадиле анаконда долга 2,5 метри

Необичен улов, иако мртов, уловиле во саботата петмина ученици од местото Водици во близина на Шибеник. Тринаесетгодишниот Нико Витиќ видел на дното од морето огромна...

Останати спортови 09.02.19 | 19:43

Нападнати ватерполисти на „Црвена Звезда“, скокнале во море за да се спасат

Попладнево на брегот на Сплит се случил сериозен инцидент во кој биле нападнати ватерполисти на Црвена Звезда. Како што пренесуваат тамошните медиуми, четири ватерполисти...