Ознака: јаболка
Економија 14.10.20 | 13:53

Освен во Русија македонското јаболко ќе се најде на трпезата во Хрватска и БиХ

Годинава освен на рускиот пазар македонското јаболко ќе се пласира и на пазарите во Хрватска и Босна и Херцеговина, кои имаат недостаток на сопствено производство,...

Економија 27.09.20 | 08:43

Почнува бербата на јаболката во Преспанско: Преспански јаболкобер 2020

Во Ресен викендов се одржува традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2020“. Официјално манифестацијата ќе ја отвори министерот за локална самоуправа...

Економија 22.08.20 | 08:22

Ресенските производители на јаболка бараат загарантирана минимална продажна цена

Градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски јавно ги поддржа производителите на јаболкa за нивното барање за минимална продажна цена на преспанското јаболко. На средбата...

Економија 07.07.20 | 23:00

Дурловски со овоштарите од Преспа: Наместо гарантиран откуп и висока цена на јаболкото како што им ветуваше СДСМ, родот се фрла

Носителот на Изборната единица 5 Игор Дурловски денеска беше во посета на Дрмени, Царев Двор, Перово па се до Брајчино и Љубојно, Златари и Крушје. -Со трудољубивите и...

Црна хроника 05.03.20 | 15:08

Босанец измамен, му одзеле 3.500 евра за транспорт на јаболка

Државјанинот од Босна и Херцеговина, К.Џ.(45), пријавил дека е измамен од лице од Ресен кое се претставило како У.А. за сума од 3.500 евра, во врска со камионски транспорт на...

Црна хроника 21.01.20 | 14:47

Украдени 27 тони јаболка

Вчера во битолската полиција е пријавено дека од 18 до 20 овој месец од магацин на поранешна фабрика на улицата „29 Ноември“ во Ресен, насилно влегле крадци и украле 30...

Црна хроника 09.01.20 | 12:42

Ресенчанец измамил Турчин, му зел 10.000 долари, а не му пратил 44 тони јаболка

На 07.01.2020 во СВР Битола, Б.М. од Република Турција пријавил дека бил измамен за сума од 10.000 долари од У.А. од Ресен. Според пријавеното, тој преку Фејсбук стапил во контакт...

Црна хроника 09.01.20 | 11:33

Турчин во Ресен останал и без пари и без јаболка

Турски државјанин на 7 јануари во СВР Битола пријавил дека ресенчанец го измамил, односно му дал 10.000 евра за транспорт на 44 тони јаболка, но тие никогаш не стигнале во...

Економија 05.01.20 | 17:24

Трипуновски со јаболкопроизводителите во Ресен: Достоинството на земјоделецот мора да се врати

Ја завршив средбата со работната група јаболкопроизводители од Ресен на која ги нотираа сите проблеми и недостатоци со кој се соочуваат. Јас останувам на ставот дека...

Кујнски тефтер 02.12.19 | 09:51

Новата сорта јаболка во САД издржува и една година без да се расипе

Нова сорта јаболки под името „Космик крисп“, за чие развивање на научниците им биле потребни две децении и која наводно трае и до една година во фрижидер, од денеска...

Економија 20.11.19 | 00:11

Димковски од Ресен: Ги решивме проблемите во овоштарството, значително ја зголемивме поддршката за јаболкопроизводителите

Пред две и пол години се соочивме со сериозни проблеми во овоштарството, но не избегавме туку решивме директно да влеземе во нивно решавање, а придобивките од тие решенија...

Кариера 01.08.19 | 17:44

„Spirit of Prespa”, фарма во Царев Двор oд каде гостите си одат со полни кошници цреши и јаболки и уште пополна душа од природна убавина!

Сезона на цреши, а бербата во полн ек во Преспа. Таму ме однесе патот за да ја задоволам мојата љубопитност од сознанието дека тука се наоѓа едно мало парче, задскриено...

Економија 19.06.19 | 19:03

„Запознај ја Преспа“ – регионот на фрлени тони јаболка

Преспанскиот регион деновиве личи на вистинска депонија. Фрлени се над 30 илјади тони јаболка. Производителите за „Пресинг тв“ велат дека  во моментов  во  овој регион...

Економија 14.06.19 | 16:12

Еколошка катастрофа во Преспа, наместо вода во реката течат јаболка

Еколошка катастрофа во Преспа, јаболката од минатогодишната берба завршија дел во Преспанското езеро, дел во реките кои течат во близина. Производителите се жалат на...

Балкан 10.06.19 | 10:42

Јаболката во Србија се прскаат 16 пати

Oколу 70 отсто од храната во Србија се прска со разни хемикалии. Експерти велат дека на пример, јаболката се прскаат повеќе од 16 пати, додека светски стандард е три пати,...

Кујнски тефтер 27.03.19 | 22:23

Брз и сочен колач со јаболка и бисквити

Најмекиот колач со јаболка и бисквити, ќе го направите многу брзо! СОСТОЈКИ: 600 гр бисквити 1 кг јаболка 2 пудинга од ванила 600 мл млеко 250 гр шеќер 250 мл слатка павлака НАЧИН...

Економија 23.03.19 | 11:00

Успехот во овоштарството се брои во вреќи скапани јаболка

Владиниот економски тим неодамна се пофали дека се постигнати големи успеси, а посебно го издвои овоштарството. И тоа се случува во време кога овоштарите од Преспа не...

Кујнски тефтер 19.03.19 | 10:46

Брз и сочен колач со јаболка и бисквити

Најмекиот колач со јаболка и бисквити, ќе го направите многу брзо! СОСТОЈКИ: 600 гр бисквити 1 кг јаболка 2 пудинга од ванила 600 мл млеко 250 гр шеќер 250 мл слатка павлака НАЧИН...