Ознака: извршители
Економија 23.12.20 | 13:19

За да не им ги земат извршители, граѓаните со блокирани сметки до петок да ја подигнат помошта од 6.000 денари

Граѓаните со блокирани сметки кои добиле државна помош од 6.000 денари, до петок треба да ги ажурираат податоците во банките и да си ги подигнат парите. За нив банките отвораат...

Калеидоскоп 12.08.20 | 23:53

Што да направите ако ви ја блокираа сметката поради долг

Доколку должите за некоја неплатена сметка, доверителите имаат право да побараат блокирање на вашата сметка. Процедурата се состои од следново: прво, доверителите (сами...

Македонија 08.08.20 | 14:03

Ветинг на судиите и враќање на извршителите во судот, побараа граѓаните на маршот „Стоп за грабежот“

Неформалното здружение на граѓани „Стоп за грабежот“ денеска на прес-конференција побара повторно извршителите да се вратат во рамки на судот. На тој начин, како што...

Македонија 08.08.20 | 12:39

ВО ЖИВО: Марш „Стоп за грабежот“ во Скопје

Пред Министерството за правда денеска напладне започна протестот организиран од неформално здружение на граѓани – „Стоп за грабежот“. Протестот, како што нагласува...

Економија 24.07.20 | 10:42

Извршителите од денеска продолжуваат со присилна наплата на долговите

По вонредната состојба во земјата и пролонгирањето на присилната наплата за уште 30 дена, од денеска извршителите се враќаат на работа. Почнува присилната наплата на...

Економија 10.07.20 | 09:42

Ќе се укине извршувањето на куќи и станови, вети Јанушев

Носителот на листата од ВМРО-ДПМНЕ во Изборна единица 3 Игор Јанушев порачаува дека правда мора да има и најавува дека ќе го укинат извршувањето на куќи и станови. Македонија...

Македонија 10.07.20 | 09:41

Јанушев: Ќе го укинеме извршувањето на куќи и станови

Носителот на листата од ВМРО-ДПМНЕ во Изборна единица 3 Игор Јанушев порачаува дека правда мора да има и најавува дека ќе го укинат извршувањето на куќи и станови. Македонија...

Македонија 06.07.20 | 09:37

ВМРО-ДПМНЕ најавува десеткување на казните, а ќе забрани извршување на куќа или стан

ВМРО-ДПМНЕ најавува десеткување на казните, а ќе стави и забрана за извршување на куќи и станови, кои се единствен дом на граѓаните. Нивниот основен постулат, велат од...

Македонија 02.07.20 | 09:45

Извршителите од 23 јули повторно ќе земаат пари од граѓаните

Должниците можат да здивнат, но за кратко. Извршителите наместо од денеска, се враќаат од 23 овој месец. Поради корона-кризата во април со владина уредба со законска сила...

Економија 01.07.20 | 17:12

Должници внимавајте: Извршувањата продолжуваат на 24 јули

Целосната примена на Законот за извршување продолжува од 24.07.2020 година, 30 дена по престанување на вонредната состојба, информираат од Комората на извршители. Согласно...

Економија 07.04.20 | 13:45

Компаниите во ќорсокак: Сметките блокирани, извршителите ги сопрена дејствата, а банките сопираат пари

Компаниите во државава се најдоа во незавидна ситуација со ситуацијата со корона вирусот. Имено повеќето компании наидоа на проблем откако беше донесена уредбата...

Економија 17.01.20 | 09:38

Извршителите ќе може да се одземаат само 1/5 од плата или пензија, за социјалните случаи веќе нема присилно одземање

Собранието по скратена постапка ги усвои измените во Законот за извршување, со кои, меѓу другото, се доуредува постапувањето на извршителите. Како што соопшти министерката...

Економија 26.12.19 | 20:54

И извршителите едвај прежививале

Извршителите незадоволни од намалувањето на наградата, денеска ги затворија канцелариите во знак на револт. Претседателот на Комората на извршители Зоран Димов изјави...

Економија 26.12.19 | 09:16

Мала им е премијата: Извршителите излегуваат на протест, се закануваат со траен прекин на работата

Извршители денеска излегуваат на протест против Владата која предизборно се подготвува да им ги укине скапите награди. Протестот е официјално најавен и преку истиот...

Економија 24.12.19 | 18:04

Во четврток ќе штрајкуваат извршителите: Се закануваат и со траен прекин на работата

Извршителите излегуваат на штрајк во четврток, дознава „Телма“. За прв пат по 13 години под клуч ќе бидат извршителските канцеларии. Одлуката е донесена на вчерашното...

Твитови 05.12.19 | 21:21

Знае некој колку извршители ја напуштиле Македонија?


Економија 03.12.19 | 16:31

Лихварска држава: И извршителите се свесни дека каматите што ги земаат се превисоки

Се обидуваат во Министерството за правда да направат промени во законот со кој дел од членовите би биле нови во корист за граѓаните. Но, велат не можат да бидат ретроактивни....

Економија 19.11.19 | 20:25

Старите сметки се чуваат како старо вино – извршителите вршат геноцид

Граѓани денеска протестираа пред Министерството за правда барајќи комплетна ревизија на работењето на извршителите. Тие обвинија дека незаконски се блокирани илјадници...

Економија 07.11.19 | 13:28

Левица: Владата предводена од Кочо Анѓушев и Нина Групер единствено ги штити интересите на крупниот капитал

Без укинувањето на приватните извршители, секоја влада претставува режимска влада, порачаа од партијата Левица и повикаа на укинување. Од партијата споделија порака...

Црна хроника 02.11.19 | 16:11

Вратена куќата на Ристе од Карбинци – извршителката ја запрела постапката

Наместо да продолжи со одземањето на куќата и фармата со кози, извршителката во Штип решила да му ја врати куќата и покуќнината на земјоделецот Ристе Бањоглав од Карбиници,...