Ознака: измир
Економија 01.06.22 | 14:05

Нова сезонска авиолинија Скопје-Измир од утре

Нова сезонска авиолинија Скопје-Измир почнува од утре. Пегасус ерлајнс (Pegasus Airlines) и Санекспрес (Sunexpress), ќе летаат на оваа авио-рута, во текот на целата летна сезона, од...

Култура 30.05.22 | 09:19

Македонскиот краткометражен филм „Проблемот на Тина” – најдобар на фестивалот во Измир

„Проблемот на Тина” во режија на Радован Петровиќ во продукција на „Партизанс“ и „Кино Око“ ја освои наградата Yellow Umbrella за најдобар краток филм во интернационалната...

Култура 22.05.22 | 17:18

Награда за животно дело за актерот Мето Јовановски на Балкан панорама филм фестивал во Измир

На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот актер Мето Јовановски му беше доделена наградата Златен...

Скопје 02.11.20 | 13:50

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите од земјотресот во Измир

Советот на Град Скопје на денешната 9-та вонредна седница донесе Одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Измир. Со оваа одлука, како израз...

Свет 01.11.20 | 23:40

Се помалку надежи за преживеани: Бројот на жртвите од земјотресот во Егејот достигна 71

Спасувачите во неделата продолжуваат со пребарувањето на зградите во западниот турски град Измир додека се губат надежите дека ќе бидат пронајдени нови преживеани,...

Балкан 30.10.20 | 14:57

Силниот земјотрес го подигна нивото на водата во Егејското Море, поплавени делови од Измир

Силниот земјотрес кој денеска ги погоди грчките острови Додеканези, а земјотресот беше почувствуван и во Атина, како и во Турција. Според првичните проценки, земјотресот...