Ознака: изложба
Култура 18.12.19 | 09:42

Фотоизложба „Животот на другите“ на Божидар Барлакоски во Македонскиот културен центар во Софија

Денес (18 декември 2019 година), 18:30 часот, во КИЦ на Македонија во Софија ќе биде отворена фотоизложбата „Животот на другите“ на Божидар Барлакоски. На неговата прва самостојна...

Култура 17.12.19 | 13:58

Годишна изложба на делата на Родољуб Анастасов во Музеј на град Скопје

На 20-ти декември (петок) во 19.00 часот, во Галеријата “Јустина и Родољуб Анастасов”, Музеј на град Скопје, ќе се отвори Годишната изложба на дела од Родољуб Анастасов од...

Култура 16.12.19 | 13:07

Вечерва се отвора изложбата на дела од Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2019“

Во организација на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански Видувања“, како и на Компанијата „ВИА“, на 16 декември (понеделник) во 19 часот во НЛБ Галерија во Скопје,...

Култура 13.12.19 | 12:51

70 години Балет: Со гала балетски концерт „Живот во движење“ и изложба се заокружува чествувањето

Чествувањето седум децении постоење на Балетот кое траеше во целата 2019 година, ќе биде заокружено утревечер со гала балетски концерт од 20 часот и изложба „Живот во...

Култура 13.12.19 | 10:52

Изложбата „Статусни симболи кај пајонските заедници“ во Археолошки музеј

Во Археолошкиот музеј се отвори изложбата “Статусни симболи кај пајонските заедници” која е соработка помеѓу Археолошкиот музеј и Музеј Гевгелија. На отворањето...

Култура 13.12.19 | 10:21

Изложбата „Се што ни е заедничко“ во МСУ

На 21 декември, во 20 часот во Музејот на модерната уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Се што ни е заедничко“. Кураторки на поставката се Мира Гаќина и Јованка...

Култура 12.12.19 | 15:48

„Квадрати на постоењето”-изложба на дела од Анета Попова во „Акантус“

Галеријата „Акантус“ организира отворање на тродневната изложба на концептуална керамика „Квадрати на постоењето” на Анета Попова. Отворањето е закажано за 12...

Култура 12.12.19 | 14:58

70 години балет: Изложба „Живот во движење“ и балетски концерт

По повод јубилејот- 70 ГОДИНИ БАЛЕТ (1949-2019) Македонската опера и балет организира Гала балетски концерт и изложба. 19.00 ч. ИЗЛОЖБА ПОСВЕТЕНА НА 70 ГОДИНИ БАЛЕТ „ЖИВОТ ВО...

Култура 28.11.19 | 09:52

„Trapped“ – изложба на Кристина Божурска во галеријата на МКЦ

Кристина Божурска дипломира сликарство на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 2008 година, на Инститот за педагогија во Скопје ги завршува педагошко-психолошките...

Култура 28.11.19 | 09:36

Отворање на изложбата „Африка во Македонија“

Музејот на Македонија вечер од 20 часот ќе ја отвори изложбата „Африка во Македонија“ која ја организира во соработка со Археолошкиот музеј, заводите за заштита на...

Култура 27.11.19 | 14:51

Изложба „Трилогија, ликови – луѓе“ на Филип Фидановски

Изложбата „Трилогија, ликови – луѓе“ на Филип Фидановски ке биде отворена в среда, 27 ноември, во 20 часот, во галерискиот простор на АРТ ХУБ, уметничкиот центар во ГТЦ...

Култура 27.11.19 | 13:52

Изложбата на Масин неверојатно доживување: Синоќа во МАНУ летаа пердуви!

Изложбата на академскиот сликар Мирослав Масин „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ синоќа беше отворена во Македонската академија на науките и уметностите. Тема...

Култура 26.11.19 | 11:47

Изложба на младите фотографи од Creative Hub

Вечерва (вторник 26.11) со почеток од 19 часот ќе се одржи изложба на црно бели фотографии на студентите од Академијата за графички дизајн и адвертајзинг на Creative Hub. Ова е...

Култура 26.11.19 | 11:35

Изложбата „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ од Мирослав Масин денеска се отвора во МАНУ

Во 19 часот во Ликовниот салон на МАНУ ќе биде отворена изложбата на академскиот сликар Мирослав Масин „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“. Тема на изложбата...

Култура 25.11.19 | 12:17

Изложбата „Трилогија, ликови -луѓе“ на Филип Фидановски се отвора в среда во АРТ ХУБ

… Делата што Фидановски ни ги прикажува на оваа изложба, посебно бистите од третиот циклус – „Дијалози во боја“, се на некој начин автобиографски. Автобиографијата...

Култура 19.11.19 | 15:24

Отворена изложбата “Скопје, одново”

Во Mузејот на современата уметност вчеравечер беше отворена изложбата “Скопје, одново”. Оваа изложба нѐ потсетува како вакви трагедии, иако исполнети со тага и болка,...

Култура 18.11.19 | 09:59

Вечерва се отвора изложбата „Скопје одново“: Во фокус е основањето на МСУ и исклучителната меѓународна колекција

Во Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ), вечер ќе биде отворена изложба со наслов „Скопје одново“, која во фокус го става процесот на основањето на Музејот...

Култура 13.11.19 | 12:07

Изложбата „Претседателите на ДЛУМ“ на 13 ноември во Уметничкиот центар „Арт хаб“

Утре, на 13 ноември, во 14 часот симболично ќе биде отворена изложбата „Претседателите на ДЛУМ“ во Уметничкиот ценѕар „Арт хаб“ во ГТЦ. Станува збор за дела на  дваесеттина...

Култура 13.11.19 | 10:02

Изложбата „Скопје, одново” ја раскажува историјата на колекцијата на МСУ – Скопје

На 18 ноември, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје, ќе биде отворена изложба со наслов „Скопје одново“, која во фокус го става процесот...

Култура 11.11.19 | 10:38

Изложба во Музеј на град Скопје: Помеѓу две империи, Босна и Херцеговина во фотографиите на Франтишек Топич 1885 – 1919 година

На 14 ноември, во 19.00 часот, во Музејот на град Скопје ќе биде отворена гостувачката изложба “Помеѓу две империи, Босна и Херцеговина во фотографиите на Франтишек Топич...