Ознака: излезност
Скопје 15.07.20 | 10:52

Како гласа Скопје – најголема излезноста во Аеродром во ИЕ1 и во Ѓорче Петров во ИЕ 2

Според податоците објавени на официјалната страница на ДИК до овој момент најмногу скопјани излегле на гласање во Аеродром, 10,61%, а најмалку во Сарај 2,98% од запишаните...

Македонија 15.07.20 | 10:18

Најмногу излегле на гласање во Кривогаштани и Аеродром, најмалку во Липково

Државната изборна комисија (ДИК) ја одржа првата прес-конференција наменета за предвремените парламентарни избори во нашата држава кои се одржуваат денеска. Со право...

Македонија 12.07.20 | 09:53

Каракамишева: Колку поголема излезност, толку помала е можноста на Заев и неговата банда да ги полни кутиите

Универзитетската професорка Тања Каракамишева во емисијата „Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија истакна дека гласот на граѓаните мора да има вредност. Не смеат да...

Македонија 07.07.20 | 15:59

Божиновски: Оние кои што не сакаат да кажат за кого би гласале најчесто се определуваат за опозицијата

Анектираните граѓани кои не сакаат јавно да кажат за кого би гласале на престојните избори се најверојатни гласачи. Поголемиот дел од нив што ќе излезат да гласаат се...

Скопје 05.05.19 | 18:15

Карпош и Центар со највисoка излезност – Сарај и Шутка апстинираат

До 17 часот најголема излезност во Скопје на вториот круг од претседателските избори има во општините Карпош и Центар, над 47% избирачи кои го оствариле своето уставно...

Македонија 05.05.19 | 17:55

Најголема излезноста во Македонски Брод – одѕив преку 50% во 23 општини

ДИК објави дека од 91% од пристигнатите податоци до 17 часот гласале 38,26% од запишаните избрачи или 690.082 гласачи. Најголем одѕив има во Македонски Брод, 61,29%. Македонски...

Вести 05.05.19 | 17:29

МОСТ: До 16 часот излегле 34,8 проценти од гласачите

Граѓанската асоцијација МОСТ на денешната прес-конференција соопшти дека според податоците добиени од ПВТ програмата (паралелно сумирање на гласовите), која претставува...

Македонија 21.04.19 | 19:34

Општини во кои гласачите останаа во домовите

Од обработени 98,93% од избирачите до 18.30 часот своето право на глас го оствариле 712.482 граѓани. Најмал број гласачи излегле во Пласница 14,20%. Центар Жупа 14,50 Желино 16,66 Липково...

Македонија 21.04.19 | 19:26

Општини со излезност над 60%

Од обработени 98,69% од избирачите до 18.30 часот своето право на глас го оствариле најголем број од граѓаните запишани на избирачкиот список во Крива Паланка. Над 60% излезност...

Македонија 21.04.19 | 18:18

Во Кичево просечна, во Македонски Брод висока, а во Пласница најниска излезеност

Во Кичевско-Бродскиот регион, во трите општини излезеноста на граѓаните е различна. Така, општина Македонски Брод и понатаму бележи рекордна излезеност и до 17 часот...

Македонија 21.04.19 | 18:03

Крива Паланка најактивна – општини со над 50 отсто излезност до 17 часот

Над 50% излезност до 17 часот, според сајтот на ДИК има во следниве општини: Крива Паланка 57,82% Новаци 53% Демир Капија 52% Ранковце 52% Демир Хисар 51% Вевчани 50% Прилеп 50% Крушево...

Македонија 21.04.19 | 17:54

Најголема излезноста во Карпош и Центар, најмала во Студеничани

До 17 часот најголема излезност во Скопје на првиот круг од претседателските избори има во општините Карпош и Центар, по 43% избирачи кои го оствариле своето уставно право...

Македонија 21.04.19 | 17:52

120.000 гласачи помалку од претходните претседателски избори

Околу 120.000 гласачи е разликата во излезноста на овие, во споредба со претседателските избори 2014 година. Статистиката покажува дека на претходните претседателски избори...

Македонија 21.04.19 | 15:21

Особено слаба излезност на албанските гласачи

Одѕивот на гласањето на првиот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,45 проценти, сооптши на прес-конференција портпаролот на Државната изборна комисија...