Ознака: излезност
Македонија 20.08.22 | 15:19

ДИК: Излезноста до 13 часот во Центар Жупа 25,4 отсто, во Маврово-Ростуше 24,21 отсто

Државната изборна комисија информира дека излезноста до 13 часот во општина Маврово-Ростуше е 24,21 процент, а во општина Центар Жупа 25,4 проценти. Во овие две општини денеска...

Македонија 20.08.22 | 13:48

До 13 часот во Центар Жупа излезноста 25 отсто

Изборниот ден во општина Центар Жупа минува тековно, со зголемен процент на излезност. До 13 часот, правото на глас го искористиле 1817 граѓани или 25 отсто од вкупно запишаните...

Македонија 20.08.22 | 12:15

Излезноста во Центар Жупа до 11 часот 14 отсто

Во општина Центар Жупа, каде денеска се спроведуваат втори повторени избори за градоначалник, до 11 часот правото на глас го оствариле 1.035 лица или 14 отсто, од вкупно 7154...

Македонија 20.08.22 | 10:30

ДИК: До 9 часот излезноста во Маврово-Ростуше 5,52 отсто, во Центар Жупа 5,69

До девет часот во општина Маврово-Ростуше на гласање излегле 549 гласачи или излезноста е 5,52 отсто, а во Центар Жупа излегле 407 гласачи или 5,69 отсто. Во Тетово до девет...

Македонија 20.08.22 | 10:11

Излезноста до 9 часот во Центар Жупа 5,69 отсто

Непречено се одвива изборниот процес во општина Центар Жупа, каде до 9 часот правото на глас го оствариле 407 лица.  Во процент тоа изнесува 5,69 отсто од вкупно запишаните...

Балкан 24.04.22 | 14:42

Излезноста на парламентарните избори во Словенија до 11 часот е 21 отсто

Во Словенија до 11 часот своето право на глас на парламентарните избори го искористиле 21,05 отсто од гласачите, соопшти Државната изборна комисија (ДВК). Како што изјави...

Свет 10.04.22 | 13:30

До пладне 25,5 отсто излезност на изборите во Франција

Излезноста на гласачите на првиот круг од претседателските избори во Франција, до пладне изнесуваше 25,5 отсто, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тоа е три...

Македонија 31.10.21 | 18:15

И битолчани и охриѓани побројни на гласање отколку пред две недели

Излезноста до 17 часот на територијата на цела Македонија е повисока од излезноста до 17 часот во првиот круг од локалните избори. Ако пред две недели своето право на глас...

Македонија 31.10.21 | 18:00

Во три општини има над 70% излезност

Излезноста до 17 часот на денешните избори е поголема од онаа во првиот круг до овој период. Според информациите објавени на сајтот на Државната изборна комисија, излезноста...

Македонија 31.10.21 | 17:47

Излезноста до 17 часот е 42,40 отсто, Сарај и Шуто Оризари незаинтересирани за гласање

Државната изборна комисија на свој сајт излезе со податок за излезноста до 17 часот е 42, 40 отсто. Во првиот круг пресекот во 17 часот покажал излезност од 40,95 отсто. Највисока...

Македонија 31.10.21 | 15:40

33, 88 отсто излезноста до 15 часот

Излезноста на гласачите на вториот круг од Локалните избори до 15 часот е 33,58 отсто. Гласале 431.997 гласачи, што значи дека излезноста е поголема од минатиот прв круг во...

Македонија 31.10.21 | 15:11

Слаба излезност во Струга и Гостивар, вевчанци најажурни – 52,46 отсто го оствариле своето право на глас

Западна Македонија сѐ уште не излегла на гласање. Гостивар, Струга, Врапчиште, Боговиње, Теарце, Желино, Брвеница имаат излезност под 20 отсто. Се двои Вевчани каде излегле...

Македонија 31.10.21 | 14:55

Преку 50% излезност во Вевчни, едвај 10% во Сарај – граѓаните помотивирани да гласаат во вториот круг

До 13 часот правото на глас го искористиле 314621 граѓанин од запишаните 1335556 кои треба да гласаат во ввториот круг на локалните избори. Од досега обработените податоци...

Македонија 31.10.21 | 14:47

Поголема од првиот круг: 24,87 отсто е излезноста до 13 часот

До 13 часот, според пристигнатите податоци во Државната изборна комисија на гласање излегле 269.684 гласачи, односно одѕивот е 24,87 отсто. Излезноста е поголема од минатиот...

Македонија 31.10.21 | 12:45

ДИК: Над 14 проценти излезност до 11 часот

Гласањето се одвива нормално, освен мали технички проблеми на неколку избирачки места кои се надминати, истакна на втората прес-конференција претседателот на ДИК, Александар...

Македонија 31.10.21 | 10:44

Пет проценти излезност на гласачките места до 9 часот

Излезноста до 9 часот од вториот круг од локалните избори изнесува 5,25 проценти, објави претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски. Посочи дека...

Македонија 20.10.21 | 08:12

Најмала излезност на локалните избори од независноста на државата

Пред вториот круг на локалните избори што треба да се одржат на 31 октомври, претседателот на СДСМ Зоран Заев со писмо до членството апелира за мобилизација и обединување,...

Македонија 17.10.21 | 19:35

Излезност во 18.30 часот: Лозово води со 76,59%, албанските општини повторно со најниска излезност

Со пресекот на ДИК во 18.30 часот излезноста изнесува повеќе од 49.19% од 90,5% обработени гласачи. Од запишаните гласачи во едниствениот избирачки список правото на глас го...

Македонија 17.10.21 | 18:52

Излезноста до 18:30 часот е 50,04 проценти

Излезноста на гласачите на Локалните избори 2021 до 18:30 часот е 50,04 проценти од обработени 47,74% од гласачите кои го оствариле своето гласачко право, покажуваат податоците...

Македонија 17.10.21 | 17:35

Излезност во 17 часот: Во осум општини излезноста повисока од 60%

Со пресекот на ДИК во 17 часот излезноста изнесува 41,50%. Од запишаните гласачи во едниствениот избирачки список правото на глас го оствариле 532.041 граѓани. Сѐ уште највисока...