Ознака: излези за македонија
Македонија 15.06.21 | 20:07

Да се спречи националниот срам што ѝ се подготвува на Македонија од страна на Заев и неговите соработници

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжи со протестите пред МНР. Петти ден по ред како се случуваат блокадите, поради како што информираат од партијата, спречување на националниот...

Вести 15.06.21 | 19:42

Мисајловски: ДОСТА Е! Македонија има посебна култура, традиција, идентитет и јазик

ДОСТА Е! Македонија има посебна култура, традиција, идентитет и јазик. Македонија е нашата идеологија!, напиша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на Фејсбук,...

Македонија 15.06.21 | 18:51

Мицкоски: Кажете што преговарате!

Денеска е веќе петти ден како се случуваат овие блокади, овие протести. Протестираме со една цел, а тоа е да видиме што преговара двоецот Заев-Бучковски, бидејќи до сега...

Македонија 13.06.21 | 17:14

Утре продолжуваат блокадите на ВМРО-ДПМНЕ, протестот почнува во 17 часот пред МНР

На седницата на Извршниот комитет кој се одржа вчера во Битола, донесена е одлука за продолжување на протестите за спречување на националниот срам кој и се подготвува...

Македонија 11.06.21 | 16:29

Заев, Димитров и Османи да се појават пред Собранието и да објаснат за кои дополнителни анекси се разговара, ги повика Милошоски

Протестот денеска го одржуваме пред Министерството за надворешни работи затоа што ова надворешно-политичко прашање поврзано со можните дополнителни отстапки од Македонија...

Македонија 11.06.21 | 15:23

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ денеска протестира пред МНР

ВМРО-ДПМНЕ денеска во почеток во 15 часот ќе одржи протест пред Министерството за надворешни работи. Според најавите протестот ќе трае до 17 часот. -На протест пред МНР,...

Македонија 11.06.21 | 11:44

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира пред МНР

ВМРО-ДПМНЕ денеска во почеток во 15 часот ќе одржи протест пред Министерството за надворешни работи. Според најавите протестот ќе трае до 17 часот. -На протест пред МНР,...

Македонија 10.06.21 | 20:20

Велешани со порака до Заев: Националните интереси не се на продажба

Трет ден ВМРО-ДПМНЕ ги блокира расксниците во Скопје и во десет други градови како знак на револт кон владата на Заев околу преговорите со Софија. Велес и велешани денес...

Македонија 10.06.21 | 20:02

Дождот не може да ја спречи борбата за Македонија, трети ден Струмица е на улица

Трет ден блокада во Струмица. Блокадите кои ги има во повеќе градови се организирани од ВМРО-ДПМНЕ под мотото „Доста е, Излези за Македонија“. -Дождот не може да ја спречи...

Македонија 10.06.21 | 19:47

Стоилковиќ: Власта да дојде во Собранието и да каже за што преговара

Тоа што се случува позади сцената во преговорите со Бугарија не кореспондира со изјавите на власта и затоа бараме јавно и пред јавноста да се објави за што се преговара,...

Македонија 10.06.21 | 19:33

Охрид порачува: Јасни црвени линии во спорот со Бугарија

Народот е против националните предавства на Власта и за јасни црвени линии, велат охриѓани кои денеска излегоа на протест организиран од ВМРО-ДПМНЕ, под мотото „Доста...

Македонија 10.06.21 | 17:37

Не смее да има компромиси: Заслужуваме сигурна иднина, но и сочувани корени!

Политичаката партија ВМРО-ДПМНЕ инсистира на македонскиот јазик, македонскиот идентитет, посебноста на македонската историја, заштитата на македонските национални...

Македонија 10.06.21 | 17:17

Штипјани на протест порачаа: Стоп за предавствата

Штипјани и денес излегоа на протестите кои ВМРО-ДПМНЕ ги организира во Скопје и во 10 други македонски градови. Тие порачаа: „Стоп за предавствата“!

Македонија 10.06.21 | 13:57

Денеска нови блокади: Доста е, излези за Македонија

Денеска ВМРО-ДПМНЕ организира нови блокади во Скопје и во уште девет градови низ Македонија. Во главниот град ќе се протестира кај Мавровка, кај Градска болница и кај...

Македонија 09.06.21 | 16:31

Милошоски:ВМРО-ДПМНЕ е на блокадите затоа што Заев тајно преговара на сметка на интересите на Република Македонија

Денес би сакал да истакнам дека блокадите што ги организира ВМРО-ДПМНЕ имаат една причина, а причината е нетранспарентноста на власта и тајните преговори кој што двоецот...

Македонија 09.06.21 | 15:07

ВО ЖИВО: Протест „Доста е, излези за Македонија“ во Скопје и низ Македонија

Следете го во живо протестот на ВМРО-ДПМНЕ под мотото „Доста е, излези за Македонија“ во Скопје. Од партијата велат дека се протестира против новиот обид за продажба...

Македонија 09.06.21 | 13:03

Костовски: Апсењето на Стефан е по директна наредба на Заев и Спасовски

Дарко Косовски од ВМРО-ДПМНЕ објави аудио снимка направена од мобилниот телефон на Стефан Калошев во моемнтот на приведувањето пред Мавровка на вчерашниот протест...

Македонија 09.06.21 | 12:50

Ако не блокираме сѐ што е погрешно, Заев сѐ ќе си прифати

Блокираме се што е погрешно, а власта е таа што тера погрешни политики, ако не го правиме ова Заев ќе си прифати глатко Нормално е да блокираме се што е погрешно, но тие...

Македонија 09.06.21 | 12:46

Денеска нови протести на ВМРО-ДПМНЕ во 10 градови низ Македонија

ВМРО-ДПМНЕ денеска од 15 часот до 17 часот продолжува со протести во 10 градови низ Македонија, под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Од партијата велат дека се протестира...

Македонија 09.06.21 | 10:29

Димовски: Бугарија го одби португалскиот предлог, сега во позадина се преговара нешто друго

Власта дополнително прави проблем со тоа што влезе во експликации, објаснување и позиционирање за португалскиот предлог. Тие беа сабајлето во Софија, попладнето во...