Ознака: изборни нерегуларности
Македонија 16.07.20 | 22:04

Коалиција „Сега е време“: Изборните резултати се спорни

Жално е што дури и скоро 24 часа по завршувањето на изборниот процес, прелиминарните резултати на Државната изборна комисија сè уште недостасуваат. Недостаток на официјални...

Македонија 16.07.20 | 15:49

ДУИ тепаше во Вевчани, освоиле 72,84%

Демократската унија за интерграција на Албанците извојувала победа и во Вевчани, барем така покажуваат резултатите на сајтот на Државната изборна комисија, кој и денеска...

Црна хроника 16.07.20 | 13:24

Се запалило возилото со гласачките ливчиња од Гостивар, дури одело кон ДИК

Возило на гостиварската Изборна комисија, во кое се наоѓал изборниот материјал од гласањето во Општина Гостивар што комисијата го носела во ДИК, рано изутринава, од...

Црна хроника 15.07.20 | 22:30

Кај штипјанец барале дрога, нашле списоци за изборни уцени и поткуп

Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето констатира дека парламентарните избори се одвиваа...

Македонија 15.07.20 | 20:02

Влегувал по куќи и делел пари за гласање, симпатизери на политчка партија иритирале гласачи (3)

СВР Скопје ПСОН БИТ ПАЗАР Околу 16,50 часот А. Б. пријавил дека на ИМ во ОУ Даме Груев на ул.Серава имало членови на политичка партија кои агитирале и биле без акредитации....

Македонија 15.07.20 | 19:56

Гласач го фотографирал ливчето во Кичево, била повикана полиција

Според досегашните потврдени информации од набљудувачите на МОСТ, на гласачките места имаат забележано неправилност на гласачкото место 0755 во село Осој, Општина Кичево,...

Црна хроника 15.07.20 | 19:37

Членови на партија „стражареле“ пред избирачко место

Од СВР Куманово денеска информираат дека во ПС ОН Куманово во 16 часот телефонски било пријавено дека 2-3 лица постојано носат лица за гласање и се шетаат по ходниците. Неколку...

Црна хроника 15.07.20 | 19:26

Струмичанец влегувал по куќи и делел пари

Од СВР Струмица денеска информираат дека непознато лице во полициската станица ОН Струмица телефонски пријавило дека Р.С. влегувал во куќите во село Сарај и делел пари. Во...

Македонија 15.07.20 | 17:04

Во Бутел не било, а во Липково било прекинато гласањето

Краток прекин на гласањето е регистрирано во Липково, во избирачко место во село Лојане, поради неусогласување на сериските броеви на гласачките ливчиња, потврди портпаролот...

Македонија 15.07.20 | 16:52

„Имам 20 гласа, кој сака, нека се јави“ – прекршувања на изборниот процес (2)

РЕГИСТРИРАНИ НАСТАНИ СВР Скопје Околу 14,40 часот добиена е пријава од Е.Х. и М.Р., дека спроти основно училиште во населба Радишани има отворен штаб на политичка партија...

Македонија 15.07.20 | 16:38

Бугарски воз, фотографирање, поткуп на гласачи – МВР јавува за попречувања на изборниот процес (1)

Бугарски воз, фотографирање на избирачките места и на гласачките ливчиња и поткуп на гласачи се најчестите форми на прекршувања на изборниот процес регистрирани до...

Црна хроника 15.07.20 | 16:37

Со украдено возило вршел поткуп и носел гласачи на гласање

Утрово околу 9.30 во ЦИК-СВР Велес било пријавено дека П.А. од Градско со патнички автомобил „опел-астра“ носел гласачи на избирачко место и вршел поткуп. Од страна на...

Црна хроника 15.07.20 | 16:30

Му дал 1.000 на лице со здравствени проблеми за да гласа за партија

Во СВР Велес вчера било пријавено дека П.А. од Градско, пред доаѓање на Избирачкиот одбор, дошол во дворот на А.С. (лице со здравствени проблеми) на ул.„Борис Трајковски“...

Македонија 15.07.20 | 15:24

Во струмичко Ново Село со џип со бугарски таблички се носеле гласачи и се агитирало

На 15.07.2020 година во ПО Ново Село непознат граганин телефонски пријавил дека во с.Самоилово – Струмица, С.А од с.Ново Село со патничко возило Џип-црна боја со бугарски...

Македонија 15.07.20 | 15:18

Агитирање, нарушување на јавниот мир: Нерегуларности во Битола и Прилеп

На 15.07.2020 година во 11,47 часот, А.А телефонски пријавил дека во Битола, населба “Баирот“, на ул. “5-та“, М.Д и С.В вршеле агитација кон граѓаните во корист на политичката...

Македонија 15.07.20 | 15:15

Член на владејачка партија фотографирал пред избирачко место во Бутел 2

Координаторот на советничка група на една владејачка партија во општина Бутел ги прекршил изборните правила објавувајќи на Фејсбук фотографија од избирачко место. Координаторот...

Македонија 15.07.20 | 15:12

Пријавен поткуп на гласачи во општина Сарај

Во СВР Скопје, околу 12,01 часот, Д.А телефонски пријавил дека на подрачјето на Општина Сарај, С.Н од политичка партија со повеќе лица и возила се движеле на подрачјето на...

Македонија 15.07.20 | 15:10

Регистрани повеќе изборни нерегуларности во Кочани

До СВР Штип досега се стигнати повеќе пријави за изборни нерегуларности. Писмена пријава дека од страна на А.Т во населба Оризари (Кочани) се врши поткуп на гласачи. Писмена...

Македонија 15.07.20 | 14:51

Во Градско со автомобил носел гласачи на избирачко место и вршел поткуп

Денеска во 09,28 часот, по телефон во ЦИК-СВР Велес е пријавено дека П.А од Градско со патнички автомобил „опел-астра“ носел гласачи на избирачко место и вршел поткуп на...

Македонија 15.07.20 | 14:49

Обид за „Бугарски воз“ во Куманово

Обид за т.н. „бугарски воз“ се случил денеска во кумановската наслеба Диво Насеље, јавува порталот Алмакос. Инцидентот се случил во ОУ „Наум Фрашри“ во Куманово во...