Ознака: изборни нерегуларности
Македонија 04.04.20 | 19:44

Хуманитарна помош или изборен поткуп: Брашно, компири и тоалетна хартија за Ромите во Струмица?!

Компири, брашно, колачи, тоалетна хартија, детергент за садови… Се дели хуманитарна помош за Ромите во Струмица, а случајно или не, фотографиите до кои дојде Република...

Македонија 03.04.20 | 17:01

Mисајловски за поткупот на гласачи во Куманово: Во колку часот е аплаузот за Владата?

Владо Мисајковски од ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук реагира на поткупот на гласачи во Куманово со делењето на прехранбени производи до граѓаните. Не само што како власт предизборно...

Македонија 28.01.20 | 15:37

Мицкоски за продолженијата на „Ла верита“: Тоа е доказ дека политичарите од транзицијата функционираат со поткуп, закани и уцени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во посета на Прилеп. По завршување на посетата тој одговараше на новинарски прашања. Едно од нив беше како ги коментира...

Македонија 28.01.20 | 13:20

„Ла верита“ 3: Заев купувал албански гласови преку командант на УЧК, од кого се плашеле Тачи и Ахмети

Новинарот на италијанска „Ла Верита“, Ларис Гејсер продолжува со објавување на доказите во случајот со изборен поткуп во 2014-та година каде првоосомничен е токму екс...

Македонија 28.01.20 | 13:01

Постои многу материјал што заслужува истрага, неопходно е ОЈО да се обрати до МВР

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен  случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот „Ла...

Македонија 28.01.20 | 07:30

Командантот на УЧК Баци од американската црна листа преку Чаушот им донел 5.000 гласови на Заев и СДСМ

Документите што се однесуваат на снимените разговори помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и неговите соработници, поднесени во овинителството во Скопје, укажуваат на...

Македонија 27.01.20 | 19:54

(2) Струја и вода од Вице Фратело: Пред избори ќе им вклучиме, в понеделник ќе им исклучиме

Материјалите што ги објавува италијанскиот весник „Ла верита“ во аферата „купопродажба на гласови на парламентарните избори во 2014 година“, а се во владение на Јавното...

Македонија 26.01.20 | 19:27

Платени и заплашувани гласачи: Јанша ја шири вистината за браќата Заеви

Поранешниот премиер на Словенија, Јанез Јанша на Твитер се огласи за текстот објавен во весникот „Ла Верита“. Втор дел од скандалот со поткуп на гласачите околу Зоран...

Македонија 26.01.20 | 12:48

СДСМ со реакција на текстовите на „Ла верита“

ВМРО-ДПМНЕ преку медиуми блиски до нив, со силни конекции со кадрите на ВМРО-ДПМНЕ како Андреј Лепавцов и Ѓорге Иванов, очајно се обидува да конструира непостоечки случаи”,...

Македонија 26.01.20 | 12:37

Како бе вака, стално за Заев „нема докази“?

Димитар Апасиев од Левица реагира по пишувањето на италијанскиот весник „Ла верита“ околу неговата вмешаност со купување гласови на избори. Како бе вака, стално за...

Македонија 26.01.20 | 10:40

(2) Струмичкиот бог Вице Заев: Ајде Османче, завршете работа, па да видиш јас како частам

Материјалите што ги објавува италијанскиот весник „Ла верита“ во продолжението на аферата „купопродажба на гласови на парламентарните избори во 2014 година“, а се...

Македонија 26.01.20 | 07:35

„Ла верита“: Заев плаќал за гласови по 10 евра

Во денешното продолжение на аферата за купопродажба на гласови, новинарот Ларис Гајсер од италијанскиот весник „Ла верита“, објавува видео од истражување кое се однесува...

Македонија 26.01.20 | 01:52

Досието со изборни измами на премиерот сакан од ЕУ: Јанез Јанша се мајтапи со Заев на Твитер

Лидерот на десничарската Демократска партија во Словенија и поранешен премиер Јанез Јанша ги коментира на Твитер последните информации за изборни нерегуларности...

Македонија 25.01.20 | 11:44

(1) Изборните тактики на Заеви: Камбер и Јашар гласале за ВМРО, цела фамилија да се исфрли

Материјалите што ги објавува италијанскиот весник „Ла верита“, а се во владение на Јавното обвинителство, како што пишува италијанскиот весник, содржат индиции за...

Македонија 25.01.20 | 07:22

„Ла верита“ најавува нов скандал: Зоран и Вице Заеви учествувале во купопродажба на гласови на изборите во 2014 година

Како што беше истакнато во август по објавувањето на доказите поврзани со случајот „Рекет“, кои придонесоа за пад на владата на социјалистот Зоран Заев, „Ла верита“...

Македонија 30.12.19 | 20:41

Во СВР Скопје се растура рекламен материјал на СДСМ

Владејачката СДСМ во пресрет на предвремените парламентарни избори во април, започнува со бескрупулозна кампања во којашто се злоупотребуваат и државните институции,...

Македонија 20.11.19 | 09:53

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја задолжува државата за да прави изборна корупција

Зоран Заев и Нина Ангеловска ја задолжуваат државата без основ. Вчера наместо првично предвидените 67 милиони евра, Министерството за финансии се задолжи за 82 милиони...

Свет 19.08.19 | 22:04

Видео покажува како се местат избори во Казахстан

На социјалните мрежи кружи видое кое покажува како се местат избори во Казахстан. Според она што може да се види од видеото е поточно, што и да се напише на гласачкото...

Балкан 30.06.19 | 11:34

Маж со калашников упаднал на избирачко место во Драч

Тензичен изборен ден во Албанија. За да го попречи изборниот процес, 53-годишен маж упаднал на избирачко место во Драч вооружен со калашников, јави Albeu.com. Полицијата открива...

Македонија 06.05.19 | 18:57

Меѓународни набљудувачи: Нашата мисија можеше да воочи купување гласови

Вториот круг на претседателските избори беше добро спроведен и помина во мирна и спокојна атмосфера. Сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка,...